Akademické úspěchy veslařů 1990 - 2004

31.7.2004 Sprint regata Cannes Francie,Červenec 2004, Francie - Cannes, trať 500 metrů

Soubor:
uspechy_veslaru.doc
Formát:
doc
Velikost:
189kB

Univerzitní osma ČR v přípravě na Akademické mistrovství světa na regatě v Cannes….. PŘED BRANAMI SEMIFINÁLE !

Česká univerzitní osma mužů, která bude letos poprvé v historii startovat na Akademickém mistrovství světa ve francouzském Brive la Gaillarde, si vyzkoušela ostrý test na Azurovém pobřeží Francie.
Ve vyhlášeném jihofrancouzském letovisku a sídle filmového festivalu - městě Cannes, startovala na výborně obsazené Sprint-regatě (500 metrů). V konkurenci 23 osem z 9 zemí Evropy si vedla skvěle a nakonec zůstala stát až před branami semifinále!

Nutno zdůraznit, že osma ještě nejela ve svém definitivním složení, nemocného Kubrychta L. nahradil Stejskal, a místo Bruncvíka a Patery (start na MS do 23 let) jeli v Cannes Tvardík a Kozák. Sestava byla silná, vždyť pouze Kozák na AMS nepojede, Tvardík bude společně s Králem startovat ve dvojce bez kormidelníka a Stejskal spolu s brněnskými veslaři Červinkou,Vořechovským a Obadalem ve čtyřce bez kormidelníka.

Osma jela ve složení: Kubrycht M., Tvardík, Romaniak, Holeček, Martínek, Stejskal, Kozák, Kučera V., korm.Soukupová.

Regata nebyla čistě univerzitní, byla tzv.open, ale jely zde i výborné univerzitní posádky. Nejlépe z nich dopadla univerzitní osma Švýcarska, která se probojovala do finále a tam svedla nádherný souboj s osmou Heidelbergu. Švýcaři si také získali přízeň diváků i všech ostatních účastníků regaty nejen svým veslařským uměním, ale také svým recesistickým přístupem a příjemným vystupováním - byli to prostě "šoumeni" !

Naši borci skončili univerzitními posádkami neoficiálně na 2.místě, když v přímém souboji v osmifinále porazili další univerzitní posádku Hochschulsport Hannover (D) a odsunuli ji tak do bojů až o 11.-12.místo. Na celkově 14.místě skončili studenti z Budapešti (H), na 20.místě skončila osma Univerzity Klagenfurt (A) a na 22.místě studenti Univerzy Maribor (SLO).

Atmosféra regaty se nedá slovy ani popsat, byla prostě fantastická ! Všichni členové našeho týmu se shodli v tom, že něco podobného ještě na své kůži nezažili (a to už toho procestovali hodně !). Břehy byly plné diváků, regata měla podporu města, regionu Alpes-Maritimes a řady sponzorů. U nás se něco takového daří pouze u historického závodu "Primátorky", tady to funguje i na "obyčejné" Sprint-regatě ! Organizátoři z místního veslařského klubu měli precizně časově naplánovány tréninkové i závodní bloky startujících posádek, vše klapalo a nikdy nedošlo ke kolizi lodí nebo časovému posunu !

Po dojezdu do cíle se posádky čekající na přistání bavili mexickou vlnou nebo roztleskávali diváky. Někteří také neváhali skočit do vody a připlavat políbit kormidelnici naší osmy Olinu Soukupovou. Ta byla totiž neoficiálně uznávaná jako Miss-kormidelnice a byla na roztrhání ! Na této regatě se prostě bavili všichni a byla to skvělá podívaná.

Systém regaty byl následující: nejprve byly osmy rozděleny do dvojic a jely jízdu na čas. Po tomto prvním kole již zůstalo ve hře jen nejlepších 16 osem, které postoupili do osmifinále. Nasazení bylo stejné jako v tenisovém pavouku - 1-16, 2-15, 3-14 atd., naši zajeli celkově pátý čas a byli nasazeni proti Hochschulsport Hannover. Osmifinále zvládli naši skvěle, soupeře porazili a šli do čtvrtfinále. Shodou okolností narazili opět na stejného soupeře jako v jízdě na čas - osmu Reims (F), která zajela 4.nejlepší čas.

Naše osma jela na start s cílem vrátit Reims těsnou porážku z jízdy na čas a postoupit přes ně do semifinále, a tím i do boje o medaile ! Tento cíl se bohužel nepodařilo splnit, osma Reims byla i v dalším přímém souboji nad síly českých veslařů, udržela neporazitelnost a postoupila do semifinále regaty.

Naši se tímto museli spokojit s postupem do boje o 5.-6. místo, kde na ně čekala další francouzská posádka ze Chambery. V tomto souboji sice podala naše osma nejlepší výkon, zajela svůj nejrychlejší čas, ale na soupeře to bylo málo - byli prostě lepší ! Náš tým se tak celkově umístil na 6.místě , a to při svém prvním startu na regatě v Cannes není vůbec špatný výsledek. Příště to bude jen lepší …
Autor: Mgr.Jiří Žídek, kouč akademické reprezentace ČR ve veslování. Celá fotogalerie je na http://baz.webz.cz/cannes2004/.

Výsledky veslařů VŠB-TU Ostrava na 3.ČAH v Praze, 5.-6.5.2004 :
! 2.místo Dvojskif muži LV (do 70 kg) - Stacha David, FS 3.ročník a Ing.Plšek Martin, FMMI PDS 1.ročník !
5.místo Dvojskif muži - Stejskal Dalibor, EKF 1.ročník a Endel Radim, FAST 1.ročník
6.místo Skif muži - Stejskal Dalibor, EKF 1.ročník. Szlaur Michal, FS 3.ročník, odstoupil.
6.místo Skif muži LV ( do 72,5 kg) - Slezák Ondřej, HGF 1.ročník. Salajka Tomáš, EKF 5.ročník, odstoupil.
! 1.místo Skif muži akademici MASTERS - Mgr.Žídek Jiří, KTVS pedagog (vložený závod).
Vystoupení velmi důstojné. Další informoace v obecné části.

České akademické hry - ČAH 2004 - veslování, obecný pohled

Zhodnocení regaty ředitelem soutěže Mgr.Jiřím Žídkem, KTVS VŠB-TU Ostrava (předseda komise veslování ČAUS a kouč akademické reprezentace ČR ve veslování) :
"Veslování se dostalo do programu ČAH poprvé v roce 2003 v Ostravě, ale bylo to jen v halové verzi, jela se regata na trenažérech. Poprvé v Praze se v rámci ČAH uskutečnila regata na vodě a bylo to zároveň první čistě Akademické mistrovství ČR ve veslování na vodě, které se konalo od vstupu veslování do systému univerzitního sportu v roce 1991.

Důvodů se najde celá řada - systém organizace univerzitního veslování je u nás jiný, než v sousedních zemích. Veslaři-studenti u nás veslují ve svých oddílech a klubech, kde plní klubové povinnosti a tvoří posádky i s nestudenty. V zahraničí se na regatách střetávají univerzitní veslařské kluby, které mají vynikající tréninkové, materiální i finanční podmínky.

V ČR existuje v podstatě takový klub pouze jeden, a to VSK VŠB-TU Ostrava. Ostatní univerzitní veslaři veslují v běžných klubech převážně v Praze, Brně, Olomouci a Pardubicích. Bylo proto problematické uspořádat čistě univerzitní regatu, a také na M ČR ve veslování se málokdy podařilo vyhlásit akademické mistry, neboť mnoho posádek nejelo v čistě "akademickém" složení.

Jsem proto velmi rád, že organizátoři 3.ČAH v Praze zařadili veslařskou regatu do programu. Podle mého názoru to byl zdařilý počin, viděli jsme řadu zajímavých soubojů především v obou skifech mužů (lehkém i těžkém), kvalitní závody byly čtyřka bez kormidelníka, dvojskif a dvojka bez mužů, vrcholem regaty byl závod osem mužů.

Negativem byla nízká účast v kategoriích žen, což je problém celého českého veslování, nejen akademického.
Regata v rámci 3.ČAH v Praze pro mne, jakožto kouče akademické reprezentace, znamenala test posádek a ukázala mi směr, kudy se bude ubírat nominace na nadcházející Akademické Mistrovství světa ve veslování, které se letos koná 2.-5.9.2004 v Brive le Gaillarde (Francie).
Tým VŠB-ZU Ostrava se umístil v konkurenci 10-ti univerzit svou nijak početnou výpravou celkově na vynikajícím 4.místě.