Anketa mezi seniorskými mistry republiky 2016 z Hořína

12.4.2016

Mělnický zámek s kostelem "dohlíží" na šampionátMělnický zámek s kostelem "dohlíží" na šampionát
Mělnický zámek s kostelem "dohlíží" na šampionát
Ondřej Synek na vodě...Ondřej Synek na vodě...
Ondřej Synek na vodě...
... a s mistrovskou šerpou... a s mistrovskou šerpou
... a s mistrovskou šerpou
Lukáš Helešic a Jakub PodrazilLukáš Helešic a Jakub Podrazil
Lukáš Helešic a Jakub Podrazil
Lenka Antošová Lenka Antošová
Lenka Antošová
Ágnes, Kateřina Kopecká a Martina StillerováÁgnes, Kateřina Kopecká a Martina Stillerová
Ágnes, Kateřina Kopecká a Martina Stillerová
Zdeněk Krejza a předseda KVM 1881 Jakub KulhánekZdeněk Krejza a předseda KVM 1881 Jakub Kulhánek
Zdeněk Krejza a předseda KVM 1881 Jakub Kulhánek
Jan Vetešník Jan Vetešník
Jan Vetešník
Jan Bejblík a Jakub Třeček Jan Bejblík a Jakub Třeček
Jan Bejblík a Jakub Třeček
Anna Žabová (Foto Zdeněk Paroulek)Anna Žabová (Foto Zdeněk Paroulek)
Anna Žabová (Foto Zdeněk Paroulek)

Ohlasy vítězů seniorských kategorií se vracíme k XVII. mistrovství ČR na dlouhé dráze 2016 v Hoříně. Tak tedy: 1) jak vnímali průběh mistrovského závodu, 2) kde vidí plusy a minusy distančního závodu na šest kilometrů ve srovnání s běžnými dvoukilometrovými závody.

 

Skif mužů: Ondřej Synek (Dukla Praha), čas 22:09,1

1) Oproti loňsku mi mostní pilíře nevadily, zato jsem zajel do břehu, když mě to v jedné zatáčce vyneslo. Jinak to ale bylo dobré. Je znát, že jsem letos byl po osmi letech na jarním soustředění a trochu jsem se rozjezdil. Není to jako třeba vloni, kdy jsem tady závodil už po 14 dnech veslování.

2) Minusem je, že ho nenávidím. Na šestikiláku mě vždycky brněly nohy, i když poslední čtyři roky tohle nějak odeznělo. Ale stejně ho nemám rád, je dlouhý. S dvoukilákem to nemá absolutně nic společného, považuji ho spíš za test než  za závod.

Jak je pro tebe v olympijském roce důležité mistrovství Evropy (6.– 8. května)?

Bude to pro mě první letošní velký závod. Potřebuji se rozzávodit a dobře namotivovat. Beru ho se vší vážností. Nejspíš tam nebude chybět Litevec Griškonis, který loni byl hodně rychlý, nebo Chorvat Martin. Už se na takovéhle velké závody docela těším.

 

Dvojka bez kormidelníka mužů: Jakub Podrazil, Lukáš Helešic (Dukla Praha), čas 21:22,6

1) Lukáš: Osobně toho mám po závodě dost. Ale jinak nám to celkem šlo, i kormidlování na dráze jsme zvládli. Viděli jsme, že soupeřům stále ujíždíme, tak jsme poznali, že to jde dobrým směrem.

Jakub: Doufám, že závod dost napověděl ohledně našeho cíle startovat na olympijské dokvalifikaci. Zkrátka, že jsme vyhráli dostatečným rozdílem a že jsme přesvědčili, že to na dvojce dokážeme ujet. Jezdí se nám líp než loni. Vyzkoušeli jsme si i jiné parťáky, trochu jsme to točili, a pak jsme se zase k sobě vrátili. Půlroční pauzička nám evidentně prospěla, už od prvního tréninku to bylo relativně dobré.

2) Lukáš: Oproti dvoukiláku je to o čtyři kilometry delší trať, nestartuje se v jedné lajně, ale s rozestupem. Pořádně nevíme, jak na tom v průběhu závodu ve srovnání se soupeři jsme. 

Jakub: Mně to je vlastně jedno. Když jedeme v lajně, tak chci všem ujet, a když jedeme v rozestupech, tak taky chci všem nařezat :-) Zkrátka jsem rád, když můžu závodit a všechny předjet. To jsem pak nejspokojenější.

 

Skif žen: Lenka Antošová (VK Slavia Praha), čas 25:06,8

1) Hned od startu se mi jelo špatně a to mi zůstalo až do cíle. Tento týden jsem se moc nevyspala, do školy mám co dohánět. A dnes mě Kristýna Fleissnerová hodně hnala, viděla jsem, že si nevytvářím žádný větší odstup. Naštěstí jsem na břehu měla ségru (Jitku), která mi dost pomohla. Jsem proto spokojená, že to dopadlo, jak to dopadlo. Na druhou stranu vzhledem k olympijské dokvalifikaci na dvojskifu jsem ráda, že Kristýna jela takhle dobře.

2) Největším minusem šestikiláku je, že člověk tráví nějakých 25 minut na skifu jen sám se sebou. Myslím si, že každý proto ocení, když ho někdo doprovází po břehu. To je pak velká výhoda.

 

Dvojka bez kormidelníka žen: Martina Stillerová, Kateřina Kopecká (VK Slavia Praha), čas 24:25,9

1) Kateřina: Foukal nám protivítr, takže to bylo těžké. Ale snažily jsme se jet co nejlíp a myslím si, že se nám to docela povedlo. Až na malý problém v zatáčce, kdy jsem veslem škrtla o břeh. I takticky jsme to letos projely dobře.

2) Martina: Šestikilák je hrozně dlouhý.

 

Skif mužů lehkých vah: Jan Vetešník (Dukla Praha), čas 23:11,8

1) Závod mi nesedl. Před dvěma dny jsem si půjčil bráchovu (Ondřejovu) loď a musím říct, že jsem se na ni fakt nesvezl, nebylo to ono. Byl jsem rád za to, co jsem tady nakonec předvedl.

2) Na šestikiláku má člověk víc času se zapracovat do tempa a najít si to. Jinak mě tenhle závod vždycky strašně rychle uteče, ani se nenadechnu a už jsem v půlce. I to porovnání se soupeři mívám. Dnes jsem třeba viděl Milana Viktoru, který jel pěkně a pořád jsem musel odrážet jeho nástupy. Bylo dobré, že jsme měl nějaký kontakt, že tam nevznikla žádná díra.

Jak neseš to, že chybíš v posádce lehkého noncoxu, s níž jsi vloni vybojoval postup na olympiádu?

Nejsem nijak mrzutý, že v ní momentálně chybím. Teď na to nemám technicky, do lodě úplně nezapadám, ale věřím, že se do olympijské čtyřky ještě provesluji. A když ne, tak je ještě šance dokvalifikace na dvojskifu, na němž jezdím s Martinem Slavíkem, protože si myslím, že vedle lehkého noncoxu můžeme postavit i rychlý lehký dvojskif. Zkrátka jedeme dál a makáme na sto procent všichni. Pro všechny je to pořád otevřené.

 

Dvojka bez kormidelníka mužů lehkých vah: Jan Bejblík (VK Smíchov), Jakub Třeček (VK Bohemians), čas 23:05,5

1) Jan: Asi jsem trochu podcenil přípravu před závodem, od prvního kilometru jsem měl křeče v nohách. V cíli jsem už měl nohy úplně kamenné. Ale s průběhem jsem spokojený. Docela se nám dařilo jet, jak jsme si představovali.

2) Jakub: Šestikilák je strašně dlouhý. Člověk se postupem času začne nudit a začne přemýšlet nad divnými věcmi. Jsem rád, že to je jen párkrát za rok.

 

Skif žen lehkých vah: Anna Žabová (VK Slavia Děčín), čas 26:01,3

1) Jako každý rok mě opět překvapilo, jak dokáže být šestikilák dlouhý. Už po prvních pár tempech jsem začala hledat cíl, ale nakonec to byl jeden z nejpříjemnějších šestikiláků, které jsem kdy jela. Vrátili jsme se totiž ze soustředění s pražskou skupinou, s Mirkou Knapkovou a skupinou lehkáčů, které mi moc pomohlo. Hodně jsem se od nich všech naučila a tímto bych jim chtěla poděkovat. S Terkou Kocianovou jsme se tam hlavně zaměřovaly na dvojskif a společný trénink s nimi mi hodně dal. Moc si toho vážím. Vždyť Mirka je nejlepší na světě!

2) Na šestikiláku se hledá těžko teď po závodě něco pozitivního, bolelo to. Ale pořád je šestikilák na vodě příjemnější než šestikilák na trenažéru.

Kompletní výsledky z republikového šampionátu najdete zde, sérii fotografií ve Fotogalerii.

(Text Zdeněk Paroulek)

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Anketa mezi seniorskými mistry republiky 2016 z Hořína