Česká výprava do Ria se rozšířila o dvě lodě

24.5.2016

Jakub Podrazil, Lukáš HelešicJakub Podrazil, Lukáš Helešic
Jakub Podrazil, Lukáš Helešic
Kristýna Fleissnerová, Lenka AntošováKristýna Fleissnerová, Lenka Antošová
Kristýna Fleissnerová, Lenka Antošová
Matyáš Klang, Michal Plocek (Foto World Rowing)Matyáš Klang, Michal Plocek (Foto World Rowing)
Matyáš Klang, Michal Plocek (Foto World Rowing)
Čtyřka bez kormidelníka (Foto Rowing Celebration)Čtyřka bez kormidelníka (Foto Rowing Celebration)
Čtyřka bez kormidelníka (Foto Rowing Celebration)

Česko bude mít na letních olympijských hrách v Rio de Janeiru celkem pět posádek. Z právě skončené  dokvalifikace v Lucernu postoupily dvě české posádky: dvojka bez kormidelníka mužů a dvojskif žen.

Dvojka bez kormidelníka Jakub Podrazil, Lukáš Helešic zvítězila ve finále před maďarskými mistry Evropy stylem start-cíl. Stejným způsobem zvítězil i dvojskif Kristýna Fleissnerová, Lenka Antošová. Zmíněné lodě doplnily posádky, které si start na vrcholné akci sezony zajistily již na loňském mistrovství světa - tedy skifaře Ondřeje Synka, Mirku Topinkovou Knapkovou a čtyřku bez kormidelníka lehkých vah.

Lukáš Helešic dával najevo euforii: „Až jsem tomu nemohl uvěřit, že to bylo systémem start-cíl! Hlídali jsme si lodě před námi, na kilometru jsme nastoupili. V konci už to bylo velmi těžké, ale stačilo to i proti dotahujicim Maďarům. V cíli mi projelo hlavou, že jedeme na olympiádu, že se to podařilo!" Jakub Podrazil svého parťáka s úsměvem doplnil: Mně v cíli projelo veslo mezi žebry a málem jsme se tam práskli... Ale naštěstí dobře to dopadlo."

Kristýna Fleissnerová nám odpověděla: „Do závodu jsem nastupovala s tím, že ho chci vyhrát, a jsem ráda, že se to povedlo. V konci nám už docházely síly a rozestup se hodně zmenšil, přesto jsme to zvládly. Je to tam!!! Jedeme na olympiádu! Cíl pro Rio? Poprat se o finále A."

„Jsem moc rád, že obě posádky dokázaly postoupit. Oběma jsem věřil a byl jsem přesvědčen, že to dokážou. Jsou totiž silné nejen fyzicky, ale i mentálně," řekl ČTK předseda Českého veslařského svazu Dušan Macháček.

Několik centimetrů dělilo v Lucernu od postupu třetí českou loď, dvojskif mužů Michal Plocek, Matyáš Klang. Po skvělém závěru skončili třetí za Srbskem o pouhých 59 setin sekundy. Michal Plocek konstatoval: „Vstupovali jsme do toho jako jedni z možných kandidátů na úspěch. Každý z nás mohl uspět. Jeli jsme naplno a chyběl kousek..."

Předseda svazu prohásil: „Klobouk dolů před kluky! Řečeno terminologií sázkových kanceláři na ně vysoký kurz nebyl, ale předvedli tady vynikající výkony. Nebýt toho, že Tufte přeskočil ze skifu, ve kterém už měl vyjetou olympiádu, na dvojskif, tak tam byli."

Čtyřka bez kormidelníka mužů Miroslav Jech, Miloslav Šágr, Jakub Makovička, Jan Lapáček dojela ve finále šestá.

(Text Josef Johánek a Zdeněk Paroulek)

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Česká výprava do Ria se rozšířila o dvě lodě