Čeští veslaři odletěli do Buenos Aires na Olympijské hry mládeže

2.10.2018

V dalekém Buenos Aires proběhnou třetí letní Olympijské hry mládeže. Mladí sportovci z více jak 200 zemí celého světa ve věku 15 – 18 let se od 6. do 18. října sjedou do Argentiny, kde se utkají o své první olympijské medaile. Česká výprava se do Jižní Ameriky vypravila v pondělí večer z kbelského letiště v Praze.  Mezi 52 talentovanými sportovci nechyběli ani dvě veslařky a jeden veslař, kteří mají v Argentině na co navazovat. Z minulé Olympiády mládeže v Nanjingu přivezli před čtyřmi lety Lukáš Helešic s Miroslavem Jechem stříbrnou medaili.

Účastnická místa na této vrcholné akci si čeští junioři vybojovali díky vítězství osmiveslice juniorek na loňském MSJ a třetímu místu Gabriela Mahlera na letošním Mistrovství Evropy juniorů v Gravelines. Skifař ČVK Praha byl také nominován do Buenos Aires, kde bude mít možnost vyšperkovat letošní už tak velmi úspěšnou sezónu, ve které kromě bronzu na MEJ vybojoval také 7. místo na juniorském MS v Račicích. Ještě lépe se dařilo Elišce Podrazilové z Blesku a Anně Šantrůčkové z Hamru, které si vybojovaly právo reprezentovat Česko na Olympijských hrách mládeže 2018 na dvojce bez kormidelníka. Eliška s Aničkou byly členkami párové čtyřky, která vyhrála MEJ a na domácím MSJ dojela těsně čtvrtá. Od té doby si děvčata musela zvyknout na menší posádku a práci s jedním veslem. Jak se jim to podařilo, se dozví brzy. Veslování je na programu her hned na začátku.

V neděli 7. října začnou závodníci jízdou na čas. V Buenos Aires na řece Rio de la Plata absolvuje každá posádka přibližně 900m trať s otočkou kolem bójky. Lodě vyrazí na trať v 30 – 45s intervalech letmým startem. Podle dosaženého času budou nasazeny do rozjížděk, které se pojedou dvoukolovým systémem na 500m trati. Za každou jízdu získají posádky určitý počet bodů. Jelikož se ve čtvrti Puerto Madero v srdci Buenos Aires bude závodit pouze ve čtyřech drahách, do čtvrtfinále postoupí 16 skifařů s největším počtem bodů a 8 dvojek bez kormidelníka do semifinále. Od této fáze budou veslaři postupovat klasickým systémem. Soutěže dvojek vyvrcholí semifinálovými a finálovými jízdami v úterý 9. října, skifaři zakončí své účinkování na Olympijských hrách mládeže o den později.

Průběžné zpravodajství z celé olympiády můžete sledovat zde.

Soubor:2018yogdailyprogramme21022018_neutral.pdfPopis:Předběžný program

Český veslařský svaz (ČVS) > Repre > Junioři > Čeští veslaři odletěli do Buenos Aires na Olympijské hry mládeže