Fantastický bronz Mirky Topinkové!

2.6.2019

Foto Ivana Roháčková/ ASC DuklaFoto Ivana Roháčková/ ASC Dukla
Foto Ivana Roháčková/ ASC Dukla

Další senzační medaili přidala do své bohaté sbírky úspěchů Mirka Topinková. Nejlepší česká veslařka se teprve letos rozhodla vrátit na svůj oblíbený skif po narození dcery Adélky a udělala velmi dobře. Ve druhém ostrém závodě získala druhou bronzovou medaili. Po I. kole SP poháru uspěla i na evropském šampionátu v Lucernu, čímž prodloužila úspěšnou sérii českého týmu. Čeští veslaři po obnovení ME v roce 2007 ani jednou nezůstali bez medaile.

Na jezeře Rotsee to však dlouho vypadalo, že ve finále zůstane bez cenného kovu. Ještě 500m před cílem figurovala svěřenkyně Tomáše Kacovského na poslední šesté pozici. Pak ale zjistila, že jí zbylo poměrně dost sil na finiš. Proto rozpoutala „peklo,“ na které tři z pěti soupeřek nedokázaly najít odpověď. Těsně před cílovou lajnou Mirka předjela také Rakušanku Magdalenu Lobnig, čímž si zajistila už devátou medaili z mistrovství Evropy. Z předchozích šampionátů má doma 5 zlatých a 3 stříbrné. „V tréninku jsme se zaměřili na finiš, protože ten mě zklamal v Bulharsku,“ vysvětlila Mirka, kde vzala tolik sil. „Je to neuvěřitelný, úžasný,“ neskrývala nadšení olympijská vítězka z Londýna 2012, která před ME s medailí vůbec nepočítala. Potěšila ji vítězná Irka Puspure, která Mirce po závodě ještě na vodě blahopřála: „Gratuluji, vítej zpátky.“

Dalším dvěma českým lodím ve finále se bohužel na medaili sáhnout nepodařilo. Lukáš Helešic s Jakubem Podrazilem toužili prolomit sérii čtvrtých míst, které spolu vybojovali již třikrát. I počtvrté se dokázali protlačit mezi první šestici. Dnešní finálový závod jim však bohužel nevyšel podle představ. Dlouho se drželi na šestém místě a až v závěrečných metrech se posunuli na konečnou pátou příčku díky zaváhání Srbů bojujících o medaili, kteří těsně před cílem téměř zastavili. Ani Ondřej Synek nebude na dnešní závod vzpomínat s nadšením. Pětinásobnému mistru světa i Evropy se nepodařilo zachytit rychlé tempo soupeřů, proto závěrečnou část trati dojel v klidu na šestém místě s výraznou ztrátou na další skifaře.

V ranním programu se dařilo Kristýně Neuhortové. Skifařka lehkých vah si ve finále B pohrála se všemi soupeřkami a s více jak 4s náskokem si dojela pro vítězství. Sedmé místo je její nejlepší výsledek na skifu v seniorské kategorii! Pátý dojel ve finále B mužský dvojskif lehkých vah. Miroslav Vraštil s Jiřím Šimánkem tak o jednu pozici vylepšili svůj výsledek z loňského ME v Glasgow.

Již včera se pět českých posádek představilo ve finále C. Nejlépe se dařilo dvojce bez kormidelníka žen a nepárové čtyřce. Sestry Žabovy i čtveřice Matyáš Klang, Matěj Mach, Petr Melichar, Matěj Tikal své závody vyhrály a celkově obsadily 13. místa.

Kompletní výsledky celého ME 2019 v Lucernu.

Ve fotogalerii najdete dnes a zítra fotoalba z celého průběhu ME od Ivany Roháčkové z Dukly a Detleva Seyba.