Informace od Simona Coxe

24.10.2017

Soubor:
anglická_verze.pdf
Formát:
pdf
Velikost:
346kB

 

Vážení,

 Po nedávném návratu z mistrovství světa byly následující týdny velmi pracovně nabité.

MS 2017 Sarasota

Nejdříve bych se s Vámi rád podělil krátce o své dojmy z mistrovství světa.
Standard a kvalita závodů byly díky veslařům nejsilnějších zemí MS na extrémně vysoké úrovni bez známek snížení kvality v sezóně po OH 2016. Jejich závodníci vynikali jak po fyzické, tak i po technické stránce, což se projevilo na způsobu, jakým posouvali své lodě. Udržení délky záběru při vysoké frekvenci, bylo u většiny úspěšných lodí klíčem k vysoké rychlosti.
Doporučuji Vám, abyste se podívali na některé závody z letošního MS, jako jsou finále M2-, LW2x a M8+.

Ve finálovém závodě mužské dvojky bez kormidelníka je vidět totální odhodlání udělat cokoliv, co je potřeba k vítězství.

Dvojskif lehkých vah žen poslouží jako obrázek kvality potřebné k soutěžení jak na úrovni U23, tak na úrovni seniorů (tato posádka vyhrál na obou úrovních).

Německá osmiveslice mužů nám předvedla, jak se pohybovat v lodi a efektivně využívat energii pro její pohon.

Předpokládám, že jste si všichni užili finálový závod Ondřeje Synka, který ovládl celý závod jak po taktické tak hlavně po fyzické stránce.

Je snadné při sledování nejlepších posádek nalézt technické chyby, ale klíčem při sledování těchto videí je najít vše, co tito veslaři dělají dobře.

 

Testování v Uherském Hradišti

 Potěšilo mě nasazení závodníků při prvním testování, které odstartovalo proces výběru do reprezentačních družstev pro novou sezónu 2018. Můj dojem z pozorování závodníků byl, že jsou velké rozdíly ve strategiích přípravy, které byly nejvíce evidentní ve frekvenci záběrů 25 až 35.

Je velmi důležité nezapomínat, že v tomto období je potřeba budovat délku a kvalitní silové provedení každého záběru, abychom získali dostatečný základ pro budování rychlosti v závodním období.

Je otázkou, jestli opravdu lze závodit ve frekvenci 25 záběrů za minutu a jak bude kvalitní Vaše zimní příprava, jestliže jste už nyní schopni závodit ve frekvenci 35. Samozřejmě šlo o otevřený závod s cílem zvítězit, ale je potřeba pamatovat na dlouhodobější cíle.

Bylo pozitivní vidět některá nová jména (Zima, Čermák mezi muži) a některé z našich juniorských mistryň světa, kteří naskočili přímo z juniorské kategorie a udělali své první kroky směrem k seniorskému výběru.

 

Další kroky

 Pro kandidáty reprezentačního týmu: z testování v Uherském Hradišti jsem udělal výběr závodníků pozvaných na výběrové soustředění zaměřené na „suchou přípravu“, kde se bude budovat fyzická kapacita a odolnost proti zranění. Výběr závisel na výsledcích obou víkendových testů, kde byla důležitá základní úroveň fyzické připravenosti s ohledem na potřeby jednotlivých kategorií.

Proces výběru do reprezentačních týmů je teprve na počátku a dveře jsou stále otevřené.

 

Pro adepty VSCM: testování pokračuje v Račicích 3-5.11 řadou testů fyzické připravenosti a atletických dovedností. Je zde zařazeno několik nových testů, nastudujte je proto pečlivě. Během těchto třech dnů bude také probíhat testování a trénink závodníků, kteří nebojují o místo ve VSCM.

 

SilverSkiff a Basel Head: jedná se o „klubové akce“ a těším se, jak se oddílové posádky popasují s kvalitní mezinárodní konkurencí.


Druhý test reprezentace Praha: tento test bude probíhat v opačném pořadí než v UH, v sobotu 25.11 bude test na 6000m na ergometru Concept2 a v neděli 26. 11. test veslování na  6000m distančně. Tohoto testování se budou účastnit také závodníci z letošního MS Sarasota. Více detailů bude zveřejněno během následujících týdnů.


U23: aktuálně se budou kandidáti reprezentace U23 účastnit testování povinného pro seniory A a po jejich vyhodnocení budu hledat případně jiné možnosti. Je jasné, že pokud chceme úspěšné závodník kategorie U23, je nezbytné být konkurenceschopný i na úrovni seniorů A (holandská 8+M U23 vybojovala finále na SP Lucern a rumunský 2xLW zvítězil na MS U23 a také na MS Sarasota)

Směřujte prosím případné dotazy týkající se kategorie U23 přímo na mě.

 

Další body:
Dostal jsem mnoho dobrých otázek, zda je potřeba předvést výkonnost jak na ergometru, tak na vodě. Je jasné, že k úspěchu na mezinárodní scéně je nezbytné mít nejen vynikající fyzickou kapacitu, ale také technické schopnosti. Pokud se budeme snažit schovávat za tím, že budeme lepší v jedné z těchto složek, řešíme pouze polovinu problému. Samozřejmě souhlasím s tím, že výkon na ergometru není stejný jako při veslování na vodě. Přesto je potřeba na svých slabších stránkách zapracovat, aby se z nich do budoucna nestala naše stálá nevýhoda. Naopak také platí, že pokud má veslař skvělou výkonnost pouze na ergometru a žádné dovednosti na vodě, tak jde o stejnou situaci.

Obě složky musí být řešeny pozitivním postojem s použitím základních limitů na ergometrech, které jsou nyní zavedeny, nikoliv jako bariéra, ale jako dobrý podnět k tréninku vedle technických zlepšení při veslování na vodě.

Mezinárodní závody jsou nekompromisní a tvrdé. Je nutné, abychom se vyhnuli problémům v našem domácím prostředí tím, že budeme nejlepší na ergometru i na vodě, pokud chceme uspět na mezinárodní scéně.


Fyziologické testování

Momentálně je testování národního týmu založeno na testech úrovně ANP, ze kterého je nyní dostatečné množství dat. Mluvilo se i o testování VO2max. Uvažuji o různých možnostech tohoto testování, ale jako u většiny testů nebo technologií si musíme odpovědět na otázku “je to jen zajímavé nebo nás to zrychlí?”

 

Otázky:

Pokud máte nějaké otázky, obraťte se na mě:

Simon Cox

simon.cox@veslo.cz

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Informace od Simona Coxe