Jan Klener: Český paraveslař vybojoval v Itálii stříbro!

21.5.2015

Jan Klener se stříbrnou medailíJan Klener se stříbrnou medailí
Jan Klener se stříbrnou medailí
Slavnostní ceremoniál (Foto Jitka Krejčová)Slavnostní ceremoniál (Foto Jitka Krejčová)
Slavnostní ceremoniál (Foto Jitka Krejčová)
Na speciálně upravené lodi (Foto Jakub Makovička)Na speciálně upravené lodi (Foto Jakub Makovička)
Na speciálně upravené lodi (Foto Jakub Makovička)
Napínavý boj při závodě (Foto Tara Huntly)Napínavý boj při závodě (Foto Tara Huntly)
Napínavý boj při závodě (Foto Tara Huntly)
Soubor:
výsledky_gavirate.pdf
Formát:
pdf
Velikost:
68kB

Český paraveslař Jan Klener se zúčastnil tréninkového kempu paraveslařů pořádaného FISA v italském Gavirate. Jako první Čech si zde o třetím květnovém víkendu zajel mezinárodní pararegatu, na které vybojoval stříbrnou medaili!

Honzovi bude letos na podzim 22 let. Vystudoval litoměřické gymnázium, hrál tenis a hokej, později se věnoval také Šotokan karate a chtěl studovat medicínu. Při studijním pobytu v Drážďanech však nešťastnou náhodou vypadl z balkónu s nízkým secesním zábradlím (pro jistotou je dobré dodat, že krevní testy neprokázaly přítomnost žádné omamné látky). Pád z dvanáctimetrové výšky na obrubník chodníku způsobil zlomeninu mezi 10. a 11. hrudním obratlem s následnou kompresí míchy a míšní lézi, která vedla k ochrnutí dolních končetin. Od té doby je na invalidním  vozíku.

Na sport jako takový ale nezanevřel, v kondici se udržoval především pravidelným posilováním, jízdou na handbiku a cvičením na motomedu. K veslování ho přivedl trenér Jakub Makovička, se kterým se náhodou potkal loni v létě při jednom zahradním grilování. „Nechceš začít veslovat? Figuru na to máš a ostatní tě naučím!“

Nebylo to ale tak jednoduché, chyběla mu speciálně upravená loď. Tou dobou byly v ČR pouze dvě a obě byly vytížené. Paraskif se od běžných lodí liší: je kratší, slide je nahrazen speciální sedačkou s pevnou oporou zad, ke které je veslař upoután dvěma pásy, díky kterým může provádět pohyb pouze horní částí trupu, tedy od prsou nahoru. Zbylá část těla je pevně připoutána k lodi. Stabilitu zajišťují plováky připevněné ke krákorcům. Kratší jsou rovněž vesla.

První tři tréninky proběhly na Labi, loď nejdříve zapůjčil Petr Janák z ústeckého veslařského klubu TyfloCentra. Honza si veslování oblíbil a od srpna loňského roku se mu začal ve svém volném čase věnovat. Říká: „ Když jedu na vodě, cítím, že jsem svobodný.“  Nyní už má vlastní loď značky Swift a speciálně upravená vesla firmy Braca-sport, které mu zajistili Josef Johánek a Václav Chalupa.

Na jaře přišla nabídka, která se neodmítá: možnost zúčastnit se tréninkového kempu paraveslařů pořádaného FISA v italském Gavirate. Deset dní intenzivního tréninku pod vedením světových odborníků na paraveslování, semináře o správném nastavení lodí, specifická silová cvičení a cvičení s fyzioterapeutem, tvorba tréninkového plánu pro nadcházející sezonu atd. Zázemí poskytlo sportovcům Australské tréninkové centrum v městečku Gavirate a místní loděnice.

Vyvrcholením celé akce pak byla mezinárodní pararegata s účastí téměř kompletní špičky světového paraveslování pořádaná FISA na jezeře Varese na trati 1000 metrů. Zúčastnilo se jí celkem 158 sportovců, kteří závodili ve čtyřech olympijských a čtyřech neolympijských disciplinách. Do Honzovy kategorie – 1x ASM (skif mužů, při veslování mohou závodníci používat pouze ruce a ramena) bylo přihlášeno celkem 25 paraveslařů z různých států (ve výsledkové listině má Honza chybu v příjmení).

Pro Honzu to byly jeho první veslařské závody a v děleném závodě hned získal stříbro! „ Maximálně jsem si je užil, stejně jako celý tréninkový kemp. Nádherná příroda, slunce a čistý vzduch, příjemné a přátelské prostředí, noví lidé s podobným handicapem a stejným nadšením pro sport. Setkal jsem se s úspěšnými paralympioniky, odborníky na paraveslování, posilování, atd. Ale především, mohl jsem každý den veslovat,“ nadšeně vypráví.

 A jeho další plány? „ Moc rád bych se zúčastnil nadcházejícího Světového poháru ve Varese, v jehož rámci se bude konat další pararegata. A co je mým snem? Aby někdy v budoucnu zazněla při medailovém ceremoniálu píseň Kde domov můj!“

(Text Lucie Makovičková)

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Jan Klener: Český paraveslař vybojoval v Itálii stříbro!