Jarda Starosta slaví 80. narozeniny! Gratulujeme!

21.4.2017

Jaroslav Starosta (Foto Zdeněk Paroulek)Jaroslav Starosta (Foto Zdeněk Paroulek)
Jaroslav Starosta (Foto Zdeněk Paroulek)
Jako vítěz Primátorek s Vojtěchem HvězdouJako vítěz Primátorek s Vojtěchem Hvězdou
Jako vítěz Primátorek s Vojtěchem Hvězdou
Už v pozici trenéraUž v pozici trenéra
Už v pozici trenéra
S prvním českým mistrem světa (Foto archiv)S prvním českým mistrem světa (Foto archiv)
S prvním českým mistrem světa (Foto archiv)

Jmenuje se sice Jaroslav, ale pro veslaře je prostě Jarda, Jarda Starosta. Tento skvělý člověk, bývalý reprezentant, olympionik a později úspěšný trenér právě slaví 80. narozeniny.

Narodil se v Praze, chodil cvičit do vinohradského Sokola. V sedmnácti letech s partou spolužáků zahlédl z Jiráskova mostu veslaře. Tenhle sport kluky okamžitě zaujal a jako celá parta se přihlásili do Slavie. V roce 1956 odešel Jarda přezdívaný Wéra (citoval celé pasáže z filmů s Janem Werichem) veslovat na vojnu do Dukly Terezín. V roce 1958 se vrátil na šest let do Slavie – než definitivně přestoupil do Dukly, která mezitím přesídlila do Prahy. Během své reprezentační kariéry získal jako člen čtyřky s kormidelníkem, ve které startoval také Václav Kozák, stříbro a bronz z mistrovství Evropy. V posádce čtyřky bez kormidelníka mu jen těsně unikl cenný kov z OH 1960 v Římě.

Po ukončení aktivní kariéry v roce 1968 vystudoval tříletou trenérskou školu. Veslařský svaz ho vzápětí pověřil sestavením osmy pro OH 1972. Zároveň pracoval jako technolog v ČKD Kompresory, teprve v roce 1976 nastoupil jako profesionální trenér do Dukly Praha. Se svými seniorskými i juniorskými svěřenci získal řadu medailí – mimo jiné první české zlato ze seniorského mistrovství světa, které vybojoval Michal Vabroušek na skifu lehkých vah v roce 2000. Další medailové úspěchy zaznamenal jako trenér čtyřky bez kormidelníka, čtyřky s kormidelníkem nebo dvojky s kormidelníkem. V roce 2015 ho Unie profesionálních trenérů uvedla do Síně slávy, kde mu z veslařů dělá parťáka zatím jen Zdeněk Pecka.

V současnosti působí jako předseda společenské komise ČVS. Před oslavou nynějšího jubilea jsme se ho zeptali na jeho největší, nejemotivnější zážitky spojené s veslováním? „Velkým zážitkem pro mě byla olympiáda v Římě, když jako bažant jsem byl čtvrtý na noncoxu a poráželi jsme i dvoumetrové Australany. Ale asi nejlepší svoje chvíle jsem prožíval jako trenér, když kluci dělali medaile, ať „bidláci", nebo skifaři, to mě hřálo u srdce. Jako trenér jsem se dočkal i mistra světa! Fantastický zážitek pro mě bylo i to, když Mirka Knapková vyhrála olympiádu v Londýně... Ve Slavii jsem navíc potkal veslařku, která se později stala mou manželkou. Díky naší společné snaze pokračuje veslařský rod – syn, dcera, vnuk i vnučka. Budou další zážitky z veslování!“

Milý Jardo, k osmi křížkům Ti přejeme hodně zdraví, pohody a neutuchajícího elánu!

(Text Zdeněk Paroulek)

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Jarda Starosta slaví 80. narozeniny! Gratulujeme!
Loading...

Veslařské aktuality

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >> >
 
 
Loading...

Veslařské aktuality

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >> >