Kongres FISA rozhodl o vyřazení lehkých noncoxů z OH

11.2.2017

Český lehký noncox v Riu (Foto Ivana Roháčková)Český lehký noncox v Riu (Foto Ivana Roháčková)
Český lehký noncox v Riu (Foto Ivana Roháčková)

Mimořádný kongres mezinárodní veslařské federace FISA rozhodl v Tokiu o vyřazení závodu noncoxů mužů lehkých vah z programu olympijských her.

Mimořádné kongresy FISA se konají jednou za čtyři roky v roce následujícím po olympijských hrách. Jedním z hlavních bodů programu tentokrát bylo rozhodnutí o veslařských disciplínách, které budou navrženy Mezinárodnímu olympijskému výboru k zařazení do programu Her XXXII. olympiády 2020.

Byly představeny dva návrhy, jejichž snahou bylo vytvoření rovnosti ženských a mužských disciplín v olympijském programu. Většinou 94 hlasů oproti 67 hlasům byl schválen návrh Councilu FISA nahradit závod čtyřek bez kormidelníka mužů lehkých vah závodem ženských čtyřek bez kormidelníka.

Olympionik z lehkého noncoxu Miroslav Vraštil rozhodnutí kongresu na svém facebookovém profilu okomentoval slovy: „Tak je to oficiální. Jedna z nejnapínavějších a nejatraktivnějších disciplín končí v olympijském programu. Závod lehkých čtyřek na olympijských hrách v Riu tak byl posledním závodem v této disciplíně. Smutné rozhodnutí pro lehké veslování...  Teď jen zbývá naučit se se dvěma vesly.“

Paraveslaři budou nyní startovat na tratích 2000 metrů namísto dosavadních 1000 metrů, což bude platit nejen na paralympijských hrách, ale i ve všech regatách pořádaných FISA. Na pozicích kormidelníka bude v mužských i v ženských posádkách platit rovnost pohlaví.

(Text Zdeněk Paroulek)

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Kongres FISA rozhodl o vyřazení lehkých noncoxů z OH