Magdalena Šarbochová je mezi kandidáty na ocenění FISA

11.11.2015

Magdalena Šarbochová (Foto Zdeněk Paroulek)Magdalena Šarbochová (Foto Zdeněk Paroulek)
Magdalena Šarbochová (Foto Zdeněk Paroulek)

Bývalá předsedkyně komise ženského veslování mezinárodní veslařské federace FISA Magdalena Šarbochová byla v anketě FISA nominována do finálové trojice kandidátů na ocenění roku 2015 za přínos světovému veslování. Ve zmíněné komisi působila 27 let!

V roce 1969 kongres FISA v Rakousku rozhodl, že je potřeba pomoci rozšíření ženského veslování. O rok později proto vznikla komise ženského veslování FISA, v níž Magdalena Šarbochová od začátku pracovala. V roce 1982 byla zvolena její předsedkyní, kterou zůstala až do vzdání se funkce v roce 1997. Základním úkolem komise bylo prosadit ženské veslování do programu mistrovství světa, sjednotit délku trati s mužským veslováním a prosadit ženské veslování do programu olympijských her.

Kandidátka na ocenění FISA říká: „Ženy tehdy oproti mužům, kteří závodili na dvoukilometrové trati, startovaly na poloviční trati. To znamenalo dva velké mínusy. Mistrovství Evropy žen většinou před mistrovstvím mužů a  bylo vlastně generálkou pro mužské veslování. Soutěž se tím časově natahovala a znamenala pro  pořadatele velké finanční i organizační zatížení. Dále, závod na kilometr je rychlostním závodem, kde některé závodnice nejspíš používaly anabolika. Závod na dva kilometry je závodem rychlostně-vytrvalostním, v němž zmíněné podpůrné prostředky nejsou tak účinné.“

Postupně se vše podařilo. Dnes se všechna mistrovství dospělých jezdí v jednom termínu a na stejné trati. Pro závodníky a diváky je to zajímavější a pro pořadatele  organizačně i finančně méně náročné. Mistrovství světa, kde poprvé startovaly veslařky, se konalo v roce 1974 ve švýcarském Lucernu. Olympijských her se ženy poprvé zúčastnily v roce 1976 v kanadském Montrealu. Ženské veslování se rozšířilo i do zemí, kde před rokem 1970 bylo „popelkou" nebo vůbec neexistovalo. V průběhu let došlo k řadě dalších změn a úprav, které podle názoru komise pomohly a i nadále pomáhají k dalšímu rozvoji ženského veslování.

Magdalena Šarbochová se snažila využívat svých zahraničních kontaktů ve prospěch československého a českého veslování. V dobách před rokem 1989, kdy byly v tehdejším Československu přísné limity, kdo kam mohl jet, usilovala třeba o to, aby zahraniční pořadatelé zvali naše závodníky ve větším množství. Výrazně napomohla také tomu, že se u nás v roce 1986 konalo mistrovství světa juniorů. Prosadit to nebylo úplně jednoduché, přece jenom jsme tehdy patřili mezi státy východního, tedy komunistického bloku, což byl výrazný handicap. Šampionát v Račicích však měl ohromný úspěch, takže se postavení Československa ve světovém veslování posunulo zase o kus dál.

Informace o sportovní kariéře Magdaleny Šarbochové naleznete v jejím profilu v Galerii osobností.

(Text Zdeněk Paroulek)

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Magdalena Šarbochová je mezi kandidáty na ocenění FISA

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne



         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352