Olympijské vzpomínky Pavla Hofmanna: Myslel na zlato!

12.3.2016

Pavel Hofmann (Foto Zdeněk Paroulek)Pavel Hofmann (Foto Zdeněk Paroulek)
Pavel Hofmann (Foto Zdeněk Paroulek)
Se sovětskými soupeři na regatě v PrazeSe sovětskými soupeři na regatě v Praze
Se sovětskými soupeři na regatě v Praze
Tělesná převaha Američanů v Tokiu (Foto archiv)Tělesná převaha Američanů v Tokiu (Foto archiv)
Tělesná převaha Američanů v Tokiu (Foto archiv)

Veslař z Blesku Pavel Hofmann vytvořil silnou dvojici s parťákem z ČVK Praha Vladimírem Andrsem. Spolu se stali mistry Evropy 1963 – fakticky neoficiálními mistry světa – a také vybojovali bronzové medaile na Letních olympijských hrách 1964.

Pavel Hofmann, jehož profil nově přibyl v naší Galerii osobností, získal na osmě stříbrnou medaili na mistrovství Evropy v Maconu 1959. Od roku 1962 se začal více věnovat skifu. Jak vzpomíná na svůj průnik do světové veslařské špičky? „V roce 1963 se u nás uskutečnily mezinárodní závody, na kterých muselo Československo obsadit po dvou lodích v každé disciplíně. Mě nominovali společně s Vladimírem Andrsem do dvojskifu, na kterém jsme startovali i proti olympijským vítězům z Říma Schmidtovi s Kozákem. A my jsme je po několika dnech společného tréninku porazili! Pak jsme je porazili i na mistrovství republiky, takže jsme odjeli na otevřené mistrovství Evropy, kde jsme zase vyhráli.“

Československá dvojice dokázala opakovaně získat skalp i úřadujících francouzských mistrů světa z roku 1962 Reného Duhamela a Bernarda Monnereaua. Naši reprezentanti se připravovali samostatně na skifech, na dvojskif usedali až těsně před závody. Hofmann, přezdívaný Pavelka, vysvětluje: „Každý z nás měl svůj tréninkový plán, trénovali jsme individuálně, protože jsme byli navyklí jezdit něco jiného. Já jezdil intervalově, takový zátopovský trénink, Ládys jezdil vytrvalostně, což se později ukázalo, že je perspektivnější. Ale stačilo nám vždy jen pár dnů před závody, abychom se rychle sveslovali.“

Vítězstvím na mistrovství Evropy se československá posádka nominovala na olympiádu do Tokia. „Odjížděli jsem s ambicí být první nebo druzí. Vůbec jsme netušili, jak dopadne naše měření sil s Američany Seymourem Cromwellem a Jimem Stormem, což byli takoví hromotluci. Silnými soupeři byli také Sověti Oleg Ťurin a Boris Dubrovskij, kteří kvůli nám přijeli do Prahy na regatu. V Praze nás porazili a pak vyhráli i v Tokiu. Američani byli o špičku druzí a my dva metry za nimi třetí,“ vzpomíná Pavel Hofmann.

(Text Zdeněk Paroulek)

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Olympijské vzpomínky Pavla Hofmanna: Myslel na zlato!

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne



         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352