Pardubice sbírají úspěchy také díky Školnímu poháru

30.6.2018

Soubor:
pohar2018_2.xlsx
Formát:
xlsx
Velikost:
121kB

Český veslařský klub Pardubice prožívá v posledních letech velmi úspěšné období. Do historie klubu se zapsali především Miroslav Jech a Veronika Kiacová, kteří byli členy reprezentačních posádek, jež vybojovaly tituly juniorských mistrů světa. Nyní si všichni v Pardubicích užívají úspěch na Mistrovství ČR mladšího a staršího žactva v Račicích, kde byl klub z východních Čech se 12 získanými medailemi nejlepší ze všech zúčastněných oddílů.

V Pardubicích mají zajímavě propracovaný systém náboru začínajících veslařů, který nám popsal pan Ing. Jiří Paleta. Bývalý veslař, který je i v důchodovém věku duší tohoto programu a pro náš sport dýchá ve dne v noci. Což potvrdila i jeho manželka. Devatenáct pardubických mladých veslařů, kteří si přivezli medaili ze žákovské republiky, bylo vybráno právě v rámci Školního poháru. Tento pohár vznikl před zhruba 9 lety jako náborová akce a základní myšlenka byla ukázat dětem veslování v praxi. Původně se školy objížděly se dvěma trenažéry. Před šesti lety získal Školní pohár dnešní podobu.

Nyní objíždí školy pan Paleta a učitelům dopodrobna vysvětluje celý systém Školního poháru, kdy děti nejprve stráví dopoledne v loděnici Arosa. Nejprve si zkusí veslování na trenažéru, které završí závodem na 200m. První tři nejrychlejší z každé školy obdrží diplom, na kterém je zároveň pozvánka na finálové kolo, které letos proběhlo ve čtvrtek 28. června v malé tělocvičně Sportovního gymnázia u Kostelíčka. Letošní malá účast dětí ve finále byla zaviněna tím, že čtyři školy zakončily školní rok o týden dřív a řada dětí se omluvila, že jsou už na prázdninách

Po předvedení veslování na trenažéru od seřízení nohavek, přes komplexní ukázku jednoho tempa včetně odhozu po pomalou ukázku několika temp. Pan Paleta učí děti veslovat postupně podobně jako při ukázce. Začnou tím, že jedou jen jedno tempo celé tempo se slajdem, při kterém jim opraví začátečnické chyby. Poté následují tři tempa a na závěr těsně před závodem zkusí 10 temp vkuse, to všechno najednou synchronně na sedmi trenažérech. Potom instruktoři nastaví "budíky". 200m závod odstartuje zbytek třídy odpočítáváním v angličtině. Jiří Paleta radí dětem tři vyhrávací kouzla: odkud kam mají tahat pačinu trenažéru (jeho slovy „odsamsaďažposamsaď“), že musí využít co největší sílu nohou a kdy si mají během tempa odpočinout a kdy naopak má přijít největší výbuch energie.

Po samotných závodech je na řadě vyhlášení nejlepších, kteří dostanou za své výkony krásné diplomy. Druhou část dvouhodinového programu tvoří veslování na vodě. K vyzkoušení toho opravdového veslování využívají pardubičtí veslaři cvičné skify s plováky po stranách, které si přejmenovali na „TOITOIKY“. Jsou vyrobené z totožného materiálu jako stejnojmenné záchody.

V letošním roce se Školního poháru ČVK Pardubice v jízdě na veslařském trenažéru zúčastnilo celkem 477 dětí ze 7 škol. Od roku 2016 se do této soutěže zapojilo přibližně 2100 dětí, ze kterých se jich 45 začalo později veslování věnovat. Děti, které jízda na vodě osloví, mají možnost přihlásit se na příměstský tábor, jenž se v loděnici Arosa koná poslední týden v srpnu.

Začínající žáčci jsou zařazeni do tzv. přípravky, ve které musí postupem času předvést své schopnosti, aby jim bylo dovoleno začít veslovat na skifu. Hlavně nic neuspěchat. Podle pana Palety je nejlepším nástrojem pro pokročilou výuku veslování párová osma. V Pardubicích dbají na učení správné techniky, především pořádně vysokého dotahu a "mlýnku". V rámci zdejších Májových sprintů jezdí nejmladší žáčci na krásu. V tomto závodě se nehodnotí čas, ale technika veslování.

Skvělým příkladem úspěšného náboru dětí jsou tři letošní dvojnásobní mistři ČR v kategorii žáků – Ivona Fajmonová, Natálka Štěrbová a Tomáš Panchártek. Všichni tři se k veslování dostali díky Školnímu poháru ČVK Pardubice a letos dokázali na MČR vyhrát skif a byli členy vítězných párových čtyřek s kormidelníkem.

Nesmíme zapomenout zmínit ani skvělé trenéry, kteří se zdejším nejmladším veslařům věnují. O mladší žáky se společně starají Lumír Mejzlík s Ing. Jiřím Paletou. Trenérem starších žáků je Karel Kroulík, předseda oddílu ČVK Pardubice. Mladší i starší žačky se připravují pod vedením Martiny Kiacové, maminky již zmiňované juniorské mistryně světa Veroniky.

Klub stále hledá a zkouší instruktory z řad veslařů k dětem, aby na děti dohlédli jak na vodě, ale i při hrách na suchu a v budoucnu se stali sami trenéry. Získat nové trenéry je asi největší problém českého veslování.

Je to všechno PRÁCE!  PRÁCE! PRÁCE!

Další fotky z této akce najdete ve fotogalerii nebo v galerii pana Kroulíka.

 

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Pardubice sbírají úspěchy také díky Školnímu poháru

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne



         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352