Pět medailí z ME v Poznani

Poznaň (Polsko)  ČTK- Pět medailí včetně tří zlatých vybojovali čeští veslaři na mistrovství Evropy, které dnes vyvrcholilo v Poznani. Z vítězství se radovala osma složená z nejlepších českých veslařů v čele s Ondřejem Synkem, dvojskif Jitka Antošová, Gabriela Vařeková a čtyřka bez kormidelníka Karel Neffe, Milan Bruncvík, Jan Gruber, Michal Horváth. Stříbrnou medaili vybojovala skifařka Miroslava Knapková a třetí projeli cílem bratři Jan a Ondřej Vetešníkové na dvojskifu lehkých vah.

"Jsme maximálně spokojeni, něco podobného jsme ani nečekali. Někdy máte smůlu, jako například dvojskif s Vaškem Chalupou na letošním mistrovství světa, ale tentokrát jsme měli velké štěstí," řekl ČTK předseda Českého veslařského svazu Jiří Kejval.

Hodně si cenil zejména úspěchu osmiveslice, na které společně se Synkem seděli Jakub Friedberger, Jakub Makovička, Jan Schindler, Václav Chalupa, Milan Doleček, Jakub Hanák, Jakub Zoff a kormidelník Oldřich Hejdušek. Osmu složenou z nejlepších domácích veslařů Česko postavilo poprvé od olympijských her v Moskvě 1980 a veslaři pražské Dukly potvrdili své kvality.

"Z jejich strany to bylo grandiózní. Poprvé jsme měli odvahu posadit nejlepší veslaře do jedné posádky a oni tady neměli konkurenci. Ani nejeli naplno a přitom všechny suverénně porazili," podotkl Kejval. V Poznani se sice nesešla hvězdná konkurence, ale Češi dokázali porazit například Poláky, kteří se díky pátému místu na MS kvalifikovali na olympiádu. "Jsem přesvědčen, že kdyby naši jeli na mistrovství, bojovali by o medaile," dodal svazový předseda.

Jasné vítězství navíc zřejmě otevře otázku, zda nepostavit podobnou osmu i pro příští sezonu. "Asi se o tom začne v příštích dnech mluvit. Šest z veslařů, kteří v této lodi seděli, totiž není ještě kvalifikovaných na olympiádu," řekl Kejval. Synek, veslovod posádky a její klíčová postava, však před ME uvedl, že to nepovažuje za reálné. "Možná po olympijské sezoně bychom to mohli zkusit," řekl stříbrný skifař z Mnichova ČTK.

Zlaté medaile z Polska veze i čtyřka bez kormidelníka Neffe, Bruncvík, Gruber, Horváth. Pátá posádka z letošního MS v Mnichově však na rozdíl od osmy začala pomaleji a na prvním mezičase byla třetí. Poté se ale posádka vedená trenérem Petrem Blechou posunula na druhé místo a v závěrečném půlkilometru rozhodla o vítězství.

Již svou pátou zlatou medaili z velkých mezinárodních závodů dnes získaly Antošová s Vařekovou. Dvacetileté veslařky mají ve sbírce dva tituly juniorských mistryň světa a dvakrát triumfovaly i na světovém šampionátu do 23 let. V Poznani se usadily na prvním místě hned po startu a druhé Finky nakonec porazily téměř o dvě vteřiny.

"Podařilo se nám splnit cíl, se kterým jsme sem jeli," řekl ČTK trenér Tomáš Kacovský, jehož svěřenkyně úspěšně zakončily životní sezonu. "Vyhrály mistrovství do třiadvaceti let, byly páté na šampionátu v Mnichově a teď tento výsledek. Byla to velmi úspěšná sezona," pochvaloval si Kacovský.

Knapková, která v tomto týdnu oslavila sedmadvacáté narozeniny, ve finále nenavázala na své předešlé dvě poznaňské výhry. Tentokrát nestačila na Bulharku Rumjanu Nejkovovou, stříbrnou skifařku z mistrovství světa v Mnichově, kterou v semifinále dokázala porazit. Ve finále se ale zkušená soupeřka usadila v čele hned po startu a první místo neopustila až do cíle.

"Ráno jsme v duchu malinko doufali, že bychom mohli získat dvě první místa, ale Bulharka byla dnes lepší. Mirka ji sice v semifinále porazila, ale dnes rozhodla již velkým nástupem na začátku, který jsme nečekali," řekl Kacovský, který trénuje i českou skifařskou jedničku. Knapková však byla nakonec s druhým místem spokojena. "Po tom, co jsme v posledních dvou měsících při zdravotních problémech Mirky natrénovali, jsme vlastně ani nemohli moc čekat," upozornil Kacovský.

Na stupně vítězů se prosadili i bratři Vetešníkovi, kteří mají ve sbírce stejně jako Antošová s Vařekovou zlaté medaile z MS do 23 let. Dvojčata závodící za pražskou Duklu dnes nestačila na maďarskou posádku Hirling, Varga a řeckou dvojici Mougios, Polymeros. Od prvního místa české reprezentanty dělilo propastných téměř devět vteřin.

Jedinou českou posádkou, která se z Poznaně vrátí bez medaile, je čtyřka bez kormidelníka lehkých vah Miroslav Vraštil, Jiří Kopáč, Ondřej Straka, Vlastimil Čabla, která obsadila páté místo.