Plavání sbližuje veslařské kluby podél Labe

30.1.2017

Na závodech v Pirně (Foto Alena Francová)Na závodech v Pirně (Foto Alena Francová)
Na závodech v Pirně (Foto Alena Francová)

Veslaři a voda v zimě? Proč ne, jen trochu jinak. Ne na vodu, ale do vody! Sportovci ze dvou klubů na Labi – TJ KVS Štětí a Veslařského klubu Litoměřice – se vydali na plavecké závody do saské Pirny.

Plavecké závody veslařů mají v Pirně svoji dlouholetou tradici, o čemž nás přesvědčila i hojná účast saských veslařských klubů. Plavalo se 50 metrů stylem prsa a kraul. „Snažíme se závody zpříjemnit především dětským sportovcům. Kromě tradičních 50 metrů a štafet máme i štafetu Fun – to je 4x50 metrů volným stylem s překvapením pro plavce – a závěrečnou klubovou štafetu,“ řekla nám Grit Husseck, trenérka klubu Pirnaer Ruderverein.

Štafeta Fun se našim reprezentantům moc nepovedla. Plavci totiž museli přepravit panáka – a spojit plavání a postrkování současně se nedařilo. Nejlépe se umístila dívčí štafeta litoměřických slečen ročníků 2003/2004 Kristýna Rúfusová, Viktorie Štěchová, Vanda Hříbalová, Zuzana Zelinková v kategorii 4x50 m prsa na pátém místě s časem 4:10,16.  

Čeští sportovci si vše vynahradili v jednotlivcích:

2. místo: Martin Janků, TJ KVS Štětí, muži veteráni – kraul,

              Jan Hlavatý , TJ KVS Štětí, dorostenci – kraul,

3. místo: Filip Dianiška, VK Slavoj Litoměřice, dorostenci – kraul,

              Michaela Janků, TJ KVS Štětí, ženy – kraul,

4. místo: Filip Dianiška, VK Slavoj Litoměřice, dorostenci – prsa,

              Jan Kačo TJ KVS Štětí, chlapci 2005 – kraul,

               Josef Akai, TJ KVS Štětí, muži veteráni – prsa,

              Viktorie Štěchová  VK Slavoj Litoměřice, dívky 2003 – kraul,

5. místo: Kristýna Rúfusová, VK Slavoj Litoměřice, dívky 2005 – kraul,

               Štěpán Fronk, VK Slavoj Litoměřice, chlapci 2005 – kraul,

               Vít Zimandl, VK Slavoj Litoměřice, chlapci 2004 – kraul,

               Josef Akai, TJ KVS Štětí, muži veteráni – kraul.


„Závěrečná klubová štafeta je zdejší specialita a velmi prestižní závod,“ vysvětlila nám Grit Husseck. „Plave se 8x 50 m volným stylem, stanovené ročníky chlapců a dívek, dorostenci, ženy a muži. Začíná nejmladší plavec a končí nejstarší.” V této štafetě složené ze sportovců obou klubů jsme skončili pátí.

„Na příští rok natrénujeme lépe styl a vytrvalost a určitě přivezeme více cen. I když tyto závody nejsou jen o nich, ale hlavně o setkání,“ poznamenal Josef Akai, hlavní trenér projektu Labské akademie veslování.

Labská akademie veslování je novým projektem založeným na Programu na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014–2020 v rámci cíle „Evropská územní spolupráce". Tematikou projektu není jen veslování, jak by se mohlo zdát podle názvu, ale obecněji všestranný sport a neformální role sportu v mimoškolní výchově dětí.

Sportovní prostředí zde vytváří prostor pro neformální setkávání, navazování nových kontaktů, poznávání místních a kulturních zvyklostí příhraničních partnerů a také pro výuku druhého jazyka. Cílovou skupinou jsou především děti a mládež do 18 let, ale také jejich trenéři a pedagogové. Nedílnou součástí projektu je zpracování analýzy a vypracování nové sportovní metodiky.

Sport a veslování je pojítkem dvou států a veslařských klubů a škol podél Labe ve směru od Štětí do Drážďan. Veslařské kluby TJ KVS Štětí, Ruderverein Pirna a Landesruderverband Dresden spolupracují, aby se pod vedením spolku Labe aréna, z.s. vzájemně inspirovaly a vypracovaly novou metodiku zaměřenou na sportovní všestrannost dětí. Spolu s nimi jsou do projektu zapojeny štětské školy – Základní škola Ostrovní a VOŠ obalové techniky a Střední škola Štětí.

Zájemci o závody v Pirně mohou zhlédnout i video.

(Text Vratislava Postlová)

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Plavání sbližuje veslařské kluby podél Labe

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne


 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352