Posádka ČVUT Praha posedmé za sebou vyhrála Univerzitní osmy, ženský závod ovládla Univerzita Karlova

8.6.2019

Foto Ondřej KroutilFoto Ondřej Kroutil
Foto Ondřej Kroutil

Univerzitní osmy si získávají stále na větší popularitě. Oproti úvodnímu ročníku se počet startujících lodí zněkolikanásobil. V předvečer 106. AXA Primátorek se na start pod Vyšehradem postavilo celkem 17 posádek, z toho 5 čistě ženských. Své zástupce, kteří dojeli na druhém místě ve finále B, vyslala do Prahy také univerzita ETH Zurich.

V 9. ročníku studentského závodu se očekával napínavý boj o prvenství mezi obhájci titulu ČVUT Praha a na první triumf čekající UK Praha. Univerzita Karlova chtěla dokonce zaútočit na vítězný double. Nakonec se jí stejně jako loni podařilo vyhrát ženský závod. Posádka vedená Lucií Žabovou nedala svým soupeřkám šanci a zvítězila o celých 12 s před reprezentantkami VUT v Brně. Akademickou mistryni světa z roku 2018 v lodi doplnily Johana Kupková, Tereza Škvorová, Anna Žabová, Kristýna Neuhortová, Anežka Buzrlová, Barbora Hanzlová, Lucie Stoklasová a kormidelnice Eliška Olivíková.

Do mužského finále postoupily čtyři pražské univerzity a k nim se připojila jedna z Brna. Podle očekávání o vítězství svedly boj lodě ČVUT Praha, UK Praha a ČZU Praha. Sedmé vítězství v řadě pro sebe nakonec urvali studenti Českého vysokého učení technického, kteří projeli cílem 1,4s před soupeři z Univerzity Karlovy. Pevný základ lodě tvoří už sedm let Jan Hájek, Jiří Kopáč, Jakub Paroulek, Martin Basl a kormidelnice Tereza Andrlová. Letos je ve vítězné sestavě doplnili Jan Nápravník, Vít Šantrůček, Vojtěch Dědek a Albert Caban. Všichni se tak zasloužili o celkově osmý triumf své školy. Ani veslaři Univerzity Karlovy však nemusí smutnit. Na vítězství sice těsně nedosáhli, vybojovali ale titul akademických mistrů ČR, jelikož jsou na rozdíl od svých přemožitelů všichni stále aktivní studenti. Zlaté medaile si tak na krk pověsili Martin Slavík, Matěj Tikal, André Rédr, Jaroslav Hellebrand, Petr Pivko, Antonín Mařík, Matyáš Zetek, Miroslav Jech a kormidelnice Adéla Procházková.

Na pátém místě ve finále A skončila loď Palestry, ve které seděli velké osobnosti českého sportu. Posádku v čele s Ondřejem Synkem kormidloval bronzový medailista z Olympijských her 2016 v Riu, Jiří Prskavec. „My jsme si to hlavně chtěli užít, a to se povedlo. Musím říct, že jsme se s klukama docela nasmáli. Jirka Prskavec držel loď skvěle. I když není veslování jeho sport, ukázal, že má talent a cit pro vodu. Hold tu byly lepší posádky, ale neskládáme zbraně. Třeba to vyjde za rok,“ pochválil kajakáře za kormidlem další olympionik, Lukáš Helešic.

Mezeru mezi rozjížďkami a finále Univerzitních osem vyplnily další čtyři závody. Jako první na kilometrovou trať vyjeli zrakově postižení veslaři z VK Paprsek Ústí nad Labem podporované nadací Leontinka. Po nich přišli na řadu mladší žáci, kteří závodili ve třech jízdách na párových osmách. V první z nich zvítězili kluci a děvčata z Lokomotivy Beroun těsně před VK Blesk. Zbylé dvě rozjížďky patřily polabským oddílům. V jedné se z prvenství radovali nejmladší veslaři z Pardubic, v té druhé děti z Lysé nad Labem.

Kompletní výsledky pátečního programu jsou na stránkách sportisu.

Ve fotogalerii najdete další pěkné fotky  Ondřeje Kroutila, který celé páteční odpoledne zdokumentoval.

Český veslařský svaz (ČVS) > Závody > Primátorky > 2019 > Posádka ČVUT Praha posedmé za sebou vyhrála Univerzitní osmy, ženský závod ovládla Univerzita Karlova