Valná hromada upozornila na nebezpečí vodních skútrů

18.4.2015

Valné hromady se zúčastnilo 31 klubů z 38 pozvanýchValné hromady se zúčastnilo 31 klubů z 38 pozvaných
Valné hromady se zúčastnilo 31 klubů z 38 pozvaných
Předseda ČVS Dušan MácháčekPředseda ČVS Dušan Mácháček
Předseda ČVS Dušan Mácháček
Pohled na předsednictvoPohled na předsednictvo
Pohled na předsednictvo
Nový místopředseda Václav ChalupaNový místopředseda Václav Chalupa
Nový místopředseda Václav Chalupa
Nový čestný člen ČVS Josef BlechaNový čestný člen ČVS Josef Blecha
Nový čestný člen ČVS Josef Blecha
Předseda ČOV Jiří KejvalPředseda ČOV Jiří Kejval
Předseda ČOV Jiří Kejval
V diskusi vystoupil i Ondřej Synek (Foto Zdeněk Paroulek)V diskusi vystoupil i Ondřej Synek (Foto Zdeněk Paroulek)
V diskusi vystoupil i Ondřej Synek (Foto Zdeněk Paroulek)

Valná hromada Českého veslařského svazu, která se sešla v sobotu v Račicích, schválila několik důležitých bodů. Mezi nimi také novelizaci stanov ČVS a novelizaci řádů závodního veslování. Novým místopředsedou svazu byl zvolen Václav Chalupa.

Předseda ČVS Dušan Macháček ve své zprávě konstatoval, že před rokem, kdy funkci po Jiřím Kejvalovi přejímal, se zdálo, že by to mohla být procházka růžovým sadem. Jenže, jak konstatoval, postupně se objevila řada problémů k řešení. Vedle situace ve VK Smíchov a ve VK Morávia Uherské Hradiště patří mezi nejaktuálnější značně liberální vyhláška o provozu motorových lodí a vodních skútrů na vodních tocích.

Po skončení valné hromady nám řekl: „Když to vezmu od konce, generálním tématem je momentálně ohrožení veslařů novou vyhláškou o plavbě, která před několika dny vstoupila v platnost. Ještě pořádně nezačala fungovat a už jsou zde jsou první indicie, že může veslaře ohrozit spoustou kolizí. Jako svaz se k tomu musíme jednoznačně postavit a zahájit ,džíhád´ proti motorářské lobby!“  Valná hromada řešení zmíněné situace uložila předsednictvu.

Ekonomicky se svazu momentálně daří. V době, kdy byl veslařsky na vrcholu Václav Chalupa, svaz hospodařil s rozpočtem 3,6 milionu korun, dnes se jedná o desetinásobek. Jedním z viditelným úspěchů z poslední doby je například zprovoznění moderního informačního přihlašovacího systému – ve spolupráci s firmou Sportis.

Dušan Macháček potvrdil, že mezi jeho priority bude nadále patřit rozvoj akademického veslování,  přestože je to běh na dlouhou trať, stejně tak jako rozvoj ženského veslování, které na olympijském poli nabývá na významu. Je proto rád, že mohl valné hromadě dát na vědomí záměr předsednictva přijmout za další členy ČVS se zkušebním obdobím 18 měsíců dva nové akademické kluby – UK Zlín a Vysokoškolský sportovní klub MFF UK. A vyjádřil spokojenost nad tím, že začalo fungovat centrum ženského veslování, které má připravovat veslařky s výhledem na Olympijské hry 2020 v Tokiu.

Ohledně úprav důležitých dokumentů ČVS poznamenal: „Jsem rád, že jsme schválili nové stanovy, jejichž novelizace byla vyvolána novým občanským zákoníkem. Jakýmsi evolučním procesem jsme stanovy ještě vylepšili, aby byly blíž k životu. Pozitivní také je, že jsme přijali – zase po nějakém evolučním procesu – vylepšení řádů a pravidel.“

Čestným členem ČVS byl zvolen dlouholetý činovník ČVK Praha Josef Blecha. Jako host vystoupil předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. Mimo jiné vysvětlil nový způsob evidence závodníků, podle něho budou sportovní svazy financovány. Upozornil na tlaky v mezinárodním hnutí na snížení kvóty veslařů startujících na olympijských hrách, která je v současnosti třetí nejvyšší a činí 550 sportovců. Hovořil také o nejednoduché situaci v Račicích, kde existují tendence vytěžit v těsném sousedství pozemků sportovního areálu maximum štěrkopísku.

V bohaté diskusi se objevovalo řada témat – vedle těch již výše zmíněných také třeba prezentace marketingového projektu Labe arény Ústeckého kraje, hodnocení postupů ústředního trenéra ČVS Miroslava Vraštila nebo využitelnost centra ženského veslování.

(Text Zdeněk Paroulek)

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Valná hromada upozornila na nebezpečí vodních skútrů