Valná hromada zvolila nové předsednictvo ČVS

13.11.2016

Nově zvolené předsednictvo Českého veslařského svazuNově zvolené předsednictvo Českého veslařského svazu
Nově zvolené předsednictvo Českého veslařského svazu
Zástupci veslařských klubů hlasují na valné hromaděZástupci veslařských klubů hlasují na valné hromadě
Zástupci veslařských klubů hlasují na valné hromadě
Dušan Macháček představil Simona CoxeDušan Macháček představil Simona Coxe
Dušan Macháček představil Simona Coxe
Vedení ČVS s členy kontrolní komise (Foto Zdeněk Paroulek)Vedení ČVS s členy kontrolní komise (Foto Zdeněk Paroulek)
Vedení ČVS s členy kontrolní komise (Foto Zdeněk Paroulek)

Většina stávajících členů předsednictva Českého veslařského svazu obhájila na volební valné hromadě v Račicích své posty. Objevila se jediná nová tvář – funkci místopředsedy pro oblast Morava převzal Martin Polášek.

Dušan Macháček byl jediným kandidátem do funkce předsedy svazu a s přehledem ji obhájil (pro hlasovalo 30 delegátů, proti 0, zdrželo se 5 delegátů). Poté, co se možnosti kandidovat vzdali Jan Lepier a Jan Navrátil, byli znovu zvoleni místopředseda pro ekonomiku Petr Hlídek (26 – 0 – 9) a místopředseda pro sport Václav Chalupa (35 – 0 – 0). Absolutní počet hlasů získal také místopředseda pro oblast Labe Zdeněk Pecka. Místopředsedu pro oblast Vltava Václava Malečka zvolilo 21 delegátů, jeho protikandidátovi Martinovi Podrazilovi odevzdalo svůj hlas 13 delegátů. Nový místopředseda pro oblast Morava Martin Polášek získal podporu 25 delegátů, dosavadní místopředseda Miroslav Možný 10 delegátů.

Členy kontrolní komise byli zvoleni Tomáš Kubín (předseda), Slávka Kouřilová (místopředsedkyně) a David Kučera. (Místopředsedkyně kontrolní komise se z jednání valné hromady omluvila, proto chybí na společné fotce – pozn. red.)

Předseda svazu Dušan Macháček se při jednání v Račicích vrátil k věcem, které se v předchozím období nepovedly: „Nepovedlo se nám zopakovat úspěchy z olympijského Londýna, ale i bronz z letošní olympiády je výborný. Na druhé straně jsme v Riu měli stejně lodí jako v Londýně, kde k nám byla štěstěna mimořádně nakloněna. Každopádně jsme se neztratili a za to jsem rád. Nepodařilo se nám více penetrovat veslování do vysokých škol. Před dvěma lety jsem přicházel s tím, že bych rád udělal pro akademické veslování co nejširší základnu. Zjistili jsme, že ať se o to snažíme, že to není vůbec jednoduché. Je to výzva, která nás čeká do budoucna, neradi bychom v tomto polevili, jenom možná musíme volit lepší formu a být trpěliví. Nepodařilo se nám získat kandidaturu na regatu FISA masters 2019, předběhli nás Maďaři – zřejmě proto, že v maďarské Valenci se konalo mistrovství světa veteránů ještě dřív než u nás v roce 2002. Ale opět nepolevujeme a budeme usilovat o uspořádání těchto závodů v dalším období. Některé investice v Račicích musí počkat. Areál budujeme krok za krokem, i když naše představy byly jiné. Neberu to úplně za neúspěch, ale není každý den posvícení.“

Velký potlesk vzbudila následující pasáž předsedova bilancování: „Rozmohl se nám tady jakýsi nešvar. Z veslování jakož navýsost gentlemanského sportu se stává sport, kde se někteří jedinci chovají jako burani. Tímto bych rád vyhlásil nulovou toleranci k jakýmkoliv projevům neetického chování. Důležitější než to, že je někdo mistr republiky, je to, že je dobrý člověk, který váží svých soupeřů a projevuje respekt vůči všem – i vůči těm, s nimiž nesouhlasí. Je to jedna ze základních hodnot, od kterých bychom se neměli odvracet. Prosazování nulové tolerance si proto beru jako osobní závazek a doufám, že budu mít vaši plnou důvěru.“

Za nově zvolené předsednictvo Dušan Macháček prohlásil: „Do budoucna se díváme optimisticky. Jsme plni energie a odhodlání posunout české veslování dál. Proto se chceme ještě více obklopit týmem lidí, kteří jsou nejen odhodlaní, ale mají i příslušné dovednosti a zkušenosti. Jedná se o jakousi první nohu pomyslného stolu, aby náš fundament mohl fungovat. Další nohou je to, že máme velmi dobré zastání ve sportovní politice. Nebudeme si nic nalhávat. Bez osobní aktivity, bez osobních kontaktů všech zainteresovaných by veslování nebylo tam, kde je. Minimálně po finanční stránce. Poslední, možná tou nejdůležitější nohou od stolu, jsou všichni veslaři. Úloha nás, členů předsednictva, je sloužit veslování, nastavovat pravidla a dbát o jejich dodržování. Ale hybnou silou, motorem, jsou všichni veslaři, jeden jako druhý – od žáčka po nejstaršího kmeta. Dohromady tvoříme veslařskou komunitu, čehož bychom si měli vážit a být na to patřičně hrdi.“

K systému českého veslování předseda svazu poznamenal: „Před několika lety jsme zasadili semínka v podobě programu Přijď veslovat. Ze semínek nám pomalu rostou sazeničky. Máme tu 35 závodících párovek starších žáků. První vlaštovky se objevují v juniorech. V juniorské kategorii jsme nyní zaznamenali největší úspěchy za posledních 20 let. Sazeničky, které jsou zatím velmi křehké, je nyní potřeba nechat dorůst, pečovat o ně, aby z nich vyrostly velké a silné stromy. K tomu jsme ustanovili i centrum ženského veslování. Vedle ústředního trenéra mládeže Víta Kučery jsme však neměli stabilizovanou pozici ústředního trenéra, což byl náš hřích. Chtěl bych poděkovat Václavovi Chalupovi, který se této role, ač nerad, dočasně zhostil.“

V závěru svého vystoupení Dušan Macháček zdůraznil: „Nemohli jsme si dovolit nechat pozici ústředního trenéra odkrytou do nekonečna, další olympijský cyklus již začal a ujel by nám vlak. Po mnoha konzultacích jsme došli k jednoznačnému závěru, že tou pravou osobou, která by nás mohla posunout dál, je zkušený renomovaný trenér ze zahraničí, tak jak to mají jiné obdobné federace naší velikosti. Toho člověka jsme našli: Simona Coxe. Je to velký bourák, mimo jiné mistr světa na osmě lehkých vah v roce 1994. Má nelehkou misi pozvednout české veslování do pozic, kde bychom ho rádi viděli. V Česku sice máme excelentní skifaře, kteří nám dělají nekonečnou slávu, ale rádi bychom, aby i další posádky byly úspěšné. Na toto se chceme zaměřit. Simon je však k dispozici nejen pro vrcholový segment, ale pro všechny zájemce, kteří budou chtít poradit.“ 

Simon Cox ve svém krátkém vystoupení řekl, že si váží důvěry, kterou do něj Český veslařský svaz vložil. Domnívá se, že české veslování je kvalitní a má úspěchy, ale může být ještě lepší. Je přesvědčen, že ze základny se dá vytěžit mnohem více. Přislíbil, že udělá maximum pro to, aby tomu napomohl. 

Dvačtyřicetiletý Martin Polášek, nový místopředseda pro oblast Morava, je členem Veslařského klubu Olomouc. Právě v olomouckém klubu prošel všemi věkovými kategoriemi od mladších žáků až po muže. Závodní veslování na čas opustil, když v zahraničí pracoval v manažerských postech pro farmaceutické firmy. Před dvěma lety se však vrátil do Česka a začal závodit v kategorii masters.

Nabídku kandidatury na pozici místo předsedy ČVS poměrně dlouho kvůli svému pracovnímu vytížení zvažoval: „Návrh mě potěšil, vážil jsem si ho, ale zároveň jsem ho vnímal jako velký závazek a službu. Nakonec jsem si řekl, že je čas vracet veslování, co mi dalo. A dalo mi toho hodně.“

S jakými cíli do nové funkce vstupuje? „Hlavně bych chtěl pomoci veslařským klubům k větší materiální či finanční podpoře. Myslím si, že bez ní se veslování nemůže dělat pořádně. Přitom právě v klubech se vytváří mládežnická základna, která je důležitá pro úspěšnou juniorskou i seniorskou reprezentaci. Na radnicích, na krajích nebo na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy peníze jsou, ale ne všechny kluby mají třeba vždy čas, lidi nebo zkušenosti, jak potřebné peníze získat. Chtěl bych podpořit vzájemnou spolupráci mezi kluby, předávání užitečných informací a dobrých zkušenosti, které pak mohou být ku prospěchu všem. Za druhé chci přispět k lepší komunikaci a zpětné vazbě mezi kluby a předsednictvem ČVS i mezi kluby navzájem, k většímu naslouchání názorům zezdola a k efektivnímu ovlivňování důležitých rozhodnutí. A protože jsem místopředsedou pro Moravu, tak samozřejmě chci hájit zájmy a potřeby klubů z této oblasti. Většina závodů, soutěží či testování je v Čechách, a tak je vše pro moravské kluby náročnější – doprava, čas i finance. Chtěl bych, aby toto bylo ještě více zohledněno. Zároveň bych rád napomohl k tomu, aby moravské kluby byly dostatečně stmeleny a měly silné slovo při prosazování rozhodnutí, která se jich dotýkají.“

(Text Zdeněk Paroulek)

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Valná hromada zvolila nové předsednictvo ČVS

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne



         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352