Veslařem roku opět Ondřej Synek

13.1.2019

Foto Ivana RoháčkováFoto Ivana Roháčková
Foto Ivana Roháčková

Anketu Veslař roku podeváté v kariéře vyhrál Ondřej Synek. Jeden z nejlepších světových skifařů poslední dekády jako jediný z českých posádek vybojoval medaili na Mistrovství světa v Plovdivu, proto se jeho prvenství v této anketě očekávalo. Ondřej na pódiu přiznal, že je občas pro něj těžší a těžší přinutit se k tréninku, ale stále míří za svým snem. A tím je olympijské zlato v Tokiu. Druhé místo obsadili jeho tréninkoví kolegové, Lukáš Helešic s Jakubem Podrazilem. Těm v uplynulém roce vyšel především Světový pohár, ve kterém vystoupali v každém závodě na stupně vítězů. Tím získali celkové prvenství jako teprve první česká dvojka bez kormidelníka. Na Mistrovství světa 2018 vyhráli finále B a skončili na sedmém místě. Stejně jako dvojskif žen Lenka Antošová – Kristýna Fleissnerová, které v anketě Veslař roku 2018 obsadily třetí místo. Trenérem roku byl po zásluze zvolen Milan Doleček starší, jenž se stará o přípravu Ondřeje Synka a kluků na dvojce.

Mezi mladými veslaři si pro první místo přišla párová čtyřka juniorů, která byla oceněna za dokonalou sezónu 2018. Čtveřice Václav Baldrián, Tomáš Šišma, Radim Hladík, Marek Řehořek pod vedením Jana Navrátila vyhrála mistrovství Evropy juniorů i juniorské mistrovství světa. Rok zakončili tito čtyři mladíci třetím místem na ME do 23 let. Na juniorských šampionátech se úplně stejně dařilo osmiveslici juniorek, jejíž členky si v konferenčním sále hotelu Pyramida přebraly ceny za druhé místo. Jmenovitě to byly Barbora Mátlová, Emma Benýšková, Kateřina Pivková, Marie Štefková, Zuzana Štěpánková, Nikola Kropáčková, Barbora Kárová, Valentýna Kolářová a Lucie Nováková pod vedením trenérského tandemu Iva Uhlová, Jakub Litera. Na třetím místě mezi juniory se umístil dvojskif Jakub Kyncl s Janem Vackem, kteří bronzovou příčku obsadili i na juniorském světovém šampionátu na domácí vodě v Račicích. K úspěchu je stejně jako párovku dovedl Jan Navrátil.

Vyhlášeno bylo také celoroční bodování kategorie Masters, které si stejně jako loni podmanili veslaři KVM Mělník. Mezi ženami se opakovalo pořadí z roku 2017, když vítězství obhájila Pavla Hájková z Mělníka před Zdeňkou Sieberovou z Bohemians a svojí klubovou kolegyní Zuzanou Valsovou. V mužské kategorii bral KVM Mělník hned první dvě místa zásluhou Jiřího Maleckého, který také vybojoval druhý triumf za sebou, a Rudolfa Hradeckého. Na pódiu je doplnil Vojtěch Černák z VK Perun Ostrava, v roce 2017 druhý.