Veslaři se při MČR na dlouhé dráze museli vypořádat se silným větrem

8.4.2018

Foto Ondřej KroutilFoto Ondřej Kroutil
Foto Ondřej Kroutil

Na Vraňansko-hořínském plavebním kanále proběhlo 19. mistrovství ČR na dlouhé dráze. Veslaře přivítal slunečný den, který však komplikoval silný protivítr. V mládežnických kategoriích si mezi chlapci mistrovské tituly rozdělili jen závodníci ČVK Praha a Hamru. Na dvojkách byli nejrychlejší junioři i dorostenci Hamru. Zlaté medaile si za svůj výkon zasloužili Šimon Řezník a Vlastimil Dědek, i jejich mladší kolegové Vladimír Vursta a Tadeáš Matouš. Naopak skifům kralovali veslaři ČVK Praha, junior Gabriel Mahler a dorostenec Ondřej Sklenář.  Ve třech dívčích kategoriích se však z mistrovských titulů radovaly čtyři různé kluby. O ten z dvojky bez kormidelnice se podělila Simona Pašková z Mělníka se svojí parťačkou Hanou Klímovou z Třeboně. Také skifařská šerpa pro nejlepší juniorku míří do jižních Čech. Předloňská juniorská mistryně světa na osmiveslici Michala Pospíšilová odstartovala svoji poslední sezónu v této kategorii nejlépe, jak mohla. Mezi dorostenkami zvládla nejrychleji 6km trať Vanda Nejedlová z Hamru před Veronikou Činkovou z Pardubic.

V mužských kategoriích si všechna vítězství pohlídali veslaři Dukly Praha, jen mezi závodníky do 23 let se radovali i hoši z jiných klubů. Na mužské dvojce bez kormidelníka potvrdili roli největších favoritů Lukáš Helešic s Jakubem Podrazilem, kteří o více jak 20s předjeli nově složenou posádku Matyáš Klang – Jan Potůček. Mezi mladými závodníky do 23 let byli nejrychlejší Matěj Mach z Mělníka a Martin Musil z ČVK Praha, ti v celkovém pořadí skončili na čtvrtém místě. První závod v letošním roce absolvoval v Hoříně také Ondřej Synek. Pětinásobný mistr světa a trojnásobný olympijský medailista ukázal, kdo je doma králem. Druhého v pořadí, Adama Kapu, předjel o více jak minutu. Parádní formu a velký potenciál předvedl Filip Zima ze Slavie, který hned po přestupu z juniorů mezi muže vybojoval bronzovou medaili. Zároveň ovládl boj o titul mistra ČR do 23 let. Skif lehkých vah mužů zcela ovládla Dukla. Její veslaři nepustili na prvních šest míst nikoho jiného. Nejrychleji se povedlo projet tuto trať Jirkovi Šimánkovi, jenž porazil druhého Miroslava Vraštila o 13s. Třetí Jan Cincibuch získal také zlatou medaili v kategorii U23.

Dvojku žen vyhrála posádka Hamru. A jelikož jsou Elišky Tichá a Ondráčková stále v U23 kategorii, získaly hned dva mistrovské tituly najednou. Velký boj o vítězství svedla děvčata z reprezentačního dvojskifu. V první polovině trati měla navrch Lenka Antošová. V druhé půlce ji však předjela Kristýna Fleissnerová, přestože se jí kvůli fičícímu větru neveslovalo dobře. Na třetím místě dokončila závod zástupkyně Dukly Helena Hlasová. Pátého nejrychlejšího času dosáhla Markéta Nedělová z Břeclavi, která ale tímto výkonem zvítězila v kategorii U23 o půl minuty před Aničkou Žabovou ze Slavie. Mezi ženami lehkých vah si první tři veslařky odnesly po dvou medailích, protože jsou všechny mladší než 23 let. Nejrychleji se s nástrahami dlouhé dráhy poprala Kristýna Neuhortová před svojí klubovou kolegyní Zuzanou Nečasovou ze Slavie. Třetí dojela na domácí vodě Zuzka Valsová z Mělníka.

Kompletní výsledky 19. MČR na dlouhé dráze jsou zde.

Boj o místa v reprezentačních posádkách bude pokračovat za dva týdny na kontrolních závodech v Račicích.

Český veslařský svaz (ČVS) > Závody > Veslaři se při MČR na dlouhé dráze museli vypořádat se silným větrem