Veslaři VŠB-TU Ostrava zvítězili v Nantes

13.5.2010

Párová čtyřka mužů VŠB-TU Ostrava dosáhla na 28. mezinárodní univerzitní regatě v Nantes (Francie) skvělého úspěchu. V konkurenci veslařů a veslařek ze Španělska, Německa, Polska, Finska, Turecka, Belgie a domácí Francie se po oba závodní dny probojovali do finále, na trati 1 000 metrů získali 2. místo a na 500 metrů dokonce zvítězili!

„Moji svěřenci vylepšili umístění v Nantes z roku 2007, kdy byli čtvrtí na 1000 m  a zvítězili ve sprintu. Tentokrát mě opravdu mile překvapili, neboť účast v Nantes se nerodila lehce,“ řekl kouč ostravských akademiků Jiří Žídek„Obrovský problém jsem měl se zajištěním dopravy, v žádné ostravské půjčovně nebylo na tento termín auto. Do Nantes jsme odcestovali pouze díky majiteli firmy Tranzitexpres panu Haltofovi, který zapůjčil vlastní osobní vůz! Také se sestavou čtyřky jsem musel do poslední chvíle experimentovat, původně nominovaný Hába měl studijní problémy, jeho první náhradník Zdvořák zase zdravotní. Posádka odcestovala nakonec až s druhým náhradníkem Radimem Endelem (FAST 4.), kterému výtečně sekundovali Martin Tomašík (FEI 4.), Lukáš Doležel (FS 1.) a strok Martin Oulehla (EKF 2.)."

Regata je určena pouze pro „velké“ lodě, tzn. jen osmy a párové čtyřky mužů a žen. Systém regaty je jedinečný, nejprve se jede jízda na 1 000 m na čas a podle něho se nasazují lodě do rozjížděk. Loď VŠB-TU zajela druhý nejrychlejší čas za francouzskou lodí Univerzity Rennes a byla jednou z nasazených posádek, v rozjížďce narazila na německou posádku TU Karlsruhe. „Taktický pokyn byl, aby si kluci Němce otestovali na finále a pokud to půjde tak je porazit a probojovat se do finále z první pozice. To se podařilo a posádce to zvedlo před finálovou jízdou sebevědomí! Ve finále naši dlouho bojovali na špici závodu s lodí Univerzity Rennes a zhruba 200 metrů před cílem nasadili zdrcující finiš. Rozhodujícím okamžikem, který bitvu rozhodl nebyly síly veslařů, ale boční vlna od vyhlídkové lodi, kterou pořadatelé nesmyslně pustili vedle tratě před startem závodu. Vlna zasáhla nejprve naši posádku, dokonale ji rozhodila a Francouzi toho rychlým nástupem využili a projeli vítězně cílem.“

Odveta je v Nantes možná již ve druhém závodním dnu, kdy se jede sprint na 500 metrů. Veslaři VŠB-TU byli po neštastném dojezdu „až“ na druhém místě bojovně naladěni a hned v úvodní rozjížďce zvítězili před lodí Univerzity Rennes „B“. V semifinále opět narazili na Němce, vedli až do 300 m a pak takticky vypustili a postoupili do finále z 2. místa. Tam pak využili ušetřené síly a přesvědčivě zvítězili stylem start-cíl. Již na platě vítězů dostali spolu s pohárem a medailemi také pozvání od hlavního pořadatele pana Lionela Girarda (předsedy komise veslování FISU) na následující ročník regaty