Vyvíjí se tlak na závodníky, aby se snažili být stále dobří!

13.12.2016

Rudolf Kopřiva (Foto Zdeněk Paroulek)Rudolf Kopřiva (Foto Zdeněk Paroulek)
Rudolf Kopřiva (Foto Zdeněk Paroulek)

Po nástupu nového ústředního trenéra ČVS Simona Coxe došlo ke změnám i v Dukle Praha, tradiční líhni mužské reprezentace. Vznikly tři nové skupiny, změnil se systém přípravy. Skupinu A vede Rudolf Kopřiva, kterého jsme se zeptali na dosavadní zkušenosti.

V čem se systém přípravy veslařů Dukly změnil po příchodu Simona Coxe?

Téměř celá Dukla jednotně přestoupila na Simonovu hru. Pouze skupina Milana Dolečka s Ondrou Synkem, Kubou Podrazilem a Lukášem Helešicem jede samostatně. Dosavadní skupiny (párová, nepárová, lehkáči) zanikly. Simon přišel s tím, že když jsou v jedné skupině smícháni dobří i horší závodníci, tak je to špatně. Trenér se pak nemůže věnovat třeba jen těm nejlepším. Rozptyluje to. Takže závodníky rozčlenil do skupiny A, skupiny Students  a skupiny Development. K nim jmenoval trenéry. Skupinu A vedu já, skupinu Students Ondra Vetešník, skupinu Development Pavel Knob, spolupracuje s námi i Olda Hejdušek.

Na jakém principu tedy nyní vše funguje?

Simon chtěl, aby nejlepší závodníci trénovali pohromadě bez ohledu na to, zda jsou lehcí, těžcí, tlustí, tencí  – to mu je jedno. Prostě jeho cílem bylo, aby ti nejlepší se sešli v jedné tlupě, trénovali pospolu, a to je tlačilo dál, kupředu. Skupina A má síto, kterým mohou závodníci vypadnout ven a zase jím prolézt zpátky. Vyvíjí se tím tlak na závodníky, aby se snažili být stále dobří. Přitom počet lidí ve skupinách je limitován, ani v áčku nemá být víc než dvanáct lidí.

Na základě čeho mohou sítem propadnout, jak často probíhají různé testy?

Počítá se nejen s testy, ale i s přístupem k tréninku, se vším. Prvotní sestavy jmenoval Simon, další případné změny jsou už v kompetenci nás, trenérů. Sice je s námi konzultuje, ale jeho přáním je, aby impulsy ke změnám přiházely od nás. Bedlivě si hlídá průběh. Takže po konzultaci s ním jsem už vyřadil jednoho závodníka, protože na tom momentálně nebyl tak, jak bych si představoval. Zkrátka každý musí makat a snažit se ve skupině udržet. Naopak do áčka jsme ze skupiny Students zařadili jiného.

Kdo vytváří tréninkový plán? Liší se něčím pro jednotlivé skupiny?

Plán vytváří Simon, jeden pro všechny skupiny. Požaduje přitom, aby áčková skupina trénovala pohromadě. Opět se tak projevuje princip, aby nejlepší závodníci na sebe soutěžili i v tréninku. Ostatní to mohou mít podle školních a dalších povinností rozdílné. Závodníkům z dalších skupin, kteří nemohou veslování věnovat tolik času, se z plánu vypíchne klíčový trénink pro daný den. Když zvládnou i ostatní části, tak je to samozřejmě dobře. Ale pokud mohou jít na trénink třeba až po škole, vědí, že musí udělat hlavně jednu konkrétní fázi. To ostatní se nabaluje.

Kdy spolu začnou trénovat přesně stanovené posádky?

Do plného přechodu na vodu se bude trénovat pohromadě. Někdy na druhém soustředění v Sabaudii se to začne dělit a začnou se tvořit posádky. Jestli je někdo skifař, nebo bidlák, to v současné fázi v podstatě nikoho nezajímá.

Jak budou tentokrát důležité mistrovství republiky na dlouhé dráze v Hoříně nebo kontrolky?

Všechno je důležité. Všude se musí zajet. Není to o tom, že se připravíš na jedny kontrolky. Důležitější je průběžný výkon a výkonnost po celou doby přípravy.

Jak často se bude odehrávat příprava na vodě a jak často v posilovně, v tělocvičně nebo jinde?

Simon byl překvapený tím, že většina závodníků u nás v zimě nevesluje, ale jezdí na trenažérech. Když přijel na loděnici, divil se: „Vždyť venku je nádherně a přitom je prázdná řeka! Kde jsou veslaři, proč neveslují?“ Nyní se proto snažíme být na vodě, co to jde. Simon klade důraz také na další sportovní aktivity –  na cyklistiku nebo na lyžování. Ze Švýcarska, kde dlouho působil, je zvyklý, že kluci zvládali kolo a lyže excelentně. Mohl na tom stavět. Je zvědavý, jak to bude vypadat tady. Zkrátka není to jen o veslování. Ale jako největší pozitivum všeho vidím, že změny závodníci vzali za své. Zřejmě cítí, že Simon je borec, který něco umí, a jsou ochotni za ním jít. Ostatně byli by troubové, kdyby za ním nešli.

Projevuje se již nějak změna systému na zlepšení výkonnosti? Dá se to porovnat s minulostí?

Když jsme testovali anaerobní prahy (ANP), řada závodníků si udělala osobáky. Asi něco na těch změnách tedy je. Právě zmíněné testy nejspíš závodníky utvrdily v tom, že jsme na správné cestě.

(Text Zdeněk Paroulek)

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Vyvíjí se tlak na závodníky, aby se snažili být stále dobří!

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne



         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352