Získají Češi tři světové medaile na záludném kanále?

20.8.2014

Česká horká želízka pro AmsterdamČeská horká želízka pro Amsterdam
Česká horká želízka pro Amsterdam
Dušan Macháček s Mirkou KnapkovouDušan Macháček s Mirkou Knapkovou
Dušan Macháček s Mirkou Knapkovou
Ústřední trenér Přemysl PanuškaÚstřední trenér Přemysl Panuška
Ústřední trenér Přemysl Panuška
Jemné "štengrování" Míry Vraštila s Ondrou SynkemJemné "štengrování" Míry Vraštila s Ondrou Synkem
Jemné "štengrování" Míry Vraštila s Ondrou Synkem
S parťákem z lodi, Jiřím Kopáčem (Foto Zdeněk Paroulek)S parťákem z lodi, Jiřím Kopáčem (Foto Zdeněk Paroulek)
S parťákem z lodi, Jiřím Kopáčem (Foto Zdeněk Paroulek)

S cílem vyrovnat historické maximum v podobě zisku tří medailí odjíždějí naši reprezentanti na mistrovství světa, které se začíná v neděli v Amsterdamu. To se naposledy podařilo v roce 1989. Nejvyšší ambice mohou především skifaři Ondřej Synek a Mirka Knapková a posádka lehké dvojky „bez“ Jiří Kopáč, Miroslav Vraštil.

Stříbrnou medaili přivezl ve zmíněném roce i současný předseda ČVS Dušan Macháček, který byl členem posádky čtyřky s kormidelníkem. "Kanoisté teď nasadili hodně vysokou laťku, když získali dvě zlaté medaile z olympijských disciplín. My bychom byli rádi, kdyby se nám také podařilo získat dvě zlata, ale musíme být realisté," řekl na tiskové konferenci.

Na šampionátu se ve 27 disciplínách celkem představí 1100 závodníků ze 60 zemí. Nejvíc posádek vysílá Itálie – obsazuje 26 disciplín, USA a Německo o jednu méně. Ústřední trenér Přemysl Panuška vypíchl skutečnost, že došlo k velkému navýšení počtu přihlášených nepárových ženských posádek. Je to reakce na změny v olympijských kvótách, kdy se směřuje k paritě mužských a ženských disciplín. Česko vysílá deset posádek. Nominaci naleznete zde.

Šéftrenér také upozornil na záludnost nizozemského umělého kanálu Bosbaan při nepříznivých povětrnostních podmínkách: „Podle některých zkušeností tam vítr dokáže úplně roztočit vodu a dráha přestává být fér. Pokud závodník nechce riskovat, že bude nasazen do hodně nepříznivé dráhy, musí už od rozjížděk postupovat z předních míst. V případě větru totiž dochází k přesazování lodí do jiných drah, nejvýhodnější jsou pak pětka a šestka.“

Ondřej Synek se obává spíše toho, že kanál je dost úzký. Nepříjemné vlny může vyvolat velký počet startujících lodí při rozveslování a vyveslování. Zvláště na začátku šampionátu. Jak je úřadující mistr světa závodnicky naladěn? „Naladěn jsem dobře. Letos dostal dvakrát na zadnici od Novozélanďana Drysdalea, takže mu mám co vracet. To je ta největší motivace!“

Mirka Knapková na něj navázala slovy: „Pro mě je to trochu náročnější. Sezonu jsem začala  s velkým nadšením, s touhou porazit Australanku Kim Crow. Začala jsem hodně posilovat, ale nadšení pomalu odcházelo s tím, jak nepřicházely očekávané výkony a místo nich se začaly objevovat zdravotní problémy. Dokonce jsem uvažovala o tom, že sezonu předčasně ukončím. Ale na začátku jsem si dala dva hlavní cíle – mistrovství Evropy a mistrovství světa. Mistrovství Evropy se mi podařilo vyhrát, a tak jeden cíl byl splněný. Teď jedeme na mistrovství světa. Uvidíme, jak to půjde.“

Jiří Kopáč je evidentně naladěn hodně dobře: „Naše cíle jsou ty nejvyšší! Přesvědčili jsme se o tom, že máme na to jezdit s nejlepšími. Myslím si, že závěrečná příprava se povedla, a do Amsterdamu si to jedeme užít.“ Miroslav Vraštil doplnil: Budeme se snažit postupovat krok po kroku, abychom se soustředili vždy jen na ten nejbližší závod. A tak dojít až do finále.“

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Získají Češi tři světové medaile na záludném kanále?

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne



         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352