106. AXA Primátorky začnou dnešním závodem Univerzitních osem

7.6.2019

Nejslavnější veslařský závod na území České republiky je na programu již o tomto víkendu. 106. AXA Primátorky zahájí 9. ročník závodu Univerzitní osmy. Kromě studentů si dnes zazávodí také mixované osmiveslice mladšího žactva a zdravotně handicapovaní sportovci na čtyřce s kormidelníkem.

Do univerzitního závodu je přihlášeno rekordních 18 posádek, z toho pět čistě ženských a také jedna zahraniční. Do Prahy přijedou studenti z ETH Zurich. Stejně jako v loňském roce do lodi reprezentující Palestru usednou dva olympijští medailisté. Velkým lákadlem celých Primátorek bude nejlepší český veslař Ondřej Synek, který kromě Palestry po pěti letech posílí také osmiveslici Dukly Praha. Na otázku, v které lodi to bude těžší závod, odpověděl pětinásobný mistr světa: „ V každém závodě se musí makat naplno!“ Loď Palestry bude kormidlovat Jiří Prskavec. Pro držitele bronzové medaile z olympiády v Riu to však nebude žádná novinka. Již loni během Primátorek vyměnil veslici za svůj kajak, na kterém závodí ve vodním slalomu. „Letos to dám bez tréninku! Loni jsem sice přejel asi čtyři dráhy a trochu ohrozil soupeře, ale teď už vím kudy jet.“ těší se Jířa na kormidlování posádky, ve které bude kromě Synka sedět i další olympionik. „On tam nemá zatáčku, ale má tam most. Snad to do něj nenapálíJ!“ popichoval mistra světa ve vodním slalomu během tiskové konference Lukáš Helešic. Loňské prvenství obhajuje loď ČVUT Praha, která vyhrála sedm z osmi ročníků. Závod žen ovládly studentky Univerzity Karlovy, která letos na start vyšle hned dvě lodě. Jedné z nich bude velet Akademická mistryně světa 2018, Lucie Žabová. Výsledky pátečního programu můžete sledovat zde.

V sobotu a v neděli uvidí diváci závodit na Vltavě veslaře všech věkových kategorií. Od starších žáků po závodníky kategorie Masters. Primátorek se kromě Mirky Topinkové, která dá přednost zaslouženému odpočinku po úspěšném ME v Lucernu, zúčastní všechny současné hvězdy českého veslování. Do osmiveslice Dukly Praha usedne kromě Ondřeje Synka také kolega Lukáše Helešice z dvojky bez kormidelníka, Jakub Podrazil. Hlavní událostí celých Primátorek bude útok Dukly Praha na 40. vítězství v řadě. Znepříjemnit cestu k jubilejnímu Primátorskému štítu jim měla reprezentační osmiveslice Polska, která však po neúspěšném vystoupení na nedávném ME dostala zákaz startu od svazových představitelů a trenérů. „Trochu jsme si oddychli! Nechceme být u toho, až Dukla po dlouhé době prohraje,“ přiznal úlevu Jakub Podrazil, že polští veslaři do Prahy nedorazí. Dukla Praha dokonce přemluvila k návratu do lodě Oldřicha Hejduška. Legendární kormidelník si v případě výhry připíše rekordní 25. vítězství.  

V barvách Slavie Praha nastoupí Lenka Antošová s Kristýnou Fleissnerovou, které vymění dvojskif za větší posádku. Jejich osmiveslice však bude trochu oslabena, jelikož některá děvčata ze Slavie pojedou závodit na Mezinárodní regatu do Ratzeburgu. „Sestavu jsme doplnili o posily, co už jsou více na břehu.“ dodala s úsměvem Lenka Antošová na tiskové konferenci. Novinkou v závodě osem žen, kterého se mohou zúčastnit také juniorky, je vyhlášení nejrychlejší posádky splňující kritérium juniorské kategorie. Diváci se mohou těšit téměř na všechny medailisty z květnového mistrovství Evropy juniorů.

Boj o vítězství ve 120. ročníku Jarního skulérského závodu Rösslera – Ořovského je při neúčasti Ondřeje Synka otevřený. Svůj loňský triumf nebude obhajovat Ondřej Čermák, který míří také na regatu do Ratzeburgu. O vítězství budou usilovat členové reprezentační párové čtyřky Filip Zima, Jan Potůček a Václav Baldrián. Překazit jim tento cíl se budou snažit také dva veslaři, kterým se již tento závod podařilo vyhrát. Po roce se opět na skif vrací David Jirka, stříbrný olympijský medailista z olympijských her v Athénách. Svůj triumf z roku 2017 přijede zkusit zopakovat Richard Vančo z Piešťan. Přímý přenos nedělních finálových závodů bude vysílat program ČT sport.

Výsledkový servis sobotních a nedělních závodů můžete sledovat na sportis.cz.

Pořádající agentura Raúl ve spolupráci s firmou CGI opět připravila mobilní aplikaci AXA Primátorky, ve které diváci najdou veškeré informace o závodech, aktuální výsledky závodů vč. přehledného zobrazení postupujících posádek a tipovací soutěž. Aplikace je ZDARMA ke stažení na App Store a Google Play. Novinkou letošních Primátorek je po vzoru šampaňského s jahodami signature dish. Pražskou šunku s křenem připraví uznávaný šéfkuchař Zdeněk Pohlreich, ambasador značky Lexus ČR a Slovensko, která je od loňska partnerem Primátorek. Co dalšího Vás čeká během doprovodného programu, zjistíte na stránce axaprimatorky.cz nebo přímo na Rašínově nábřeží.      

 

Český veslařský svaz (ČVS) > Závody > Primátorky > 2019 > 106. AXA Primátorky začnou dnešním závodem Univerzitních osem

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352