150 let veslování na Svratce v Brně – nejen počátky veslování dokumentuje speciální výstava v Technickém muzeu v Brně

4.10.2019

Posledních pár dnů mohou V Technickém muzeu v Brně návštěvníci shlédnout unikátní výstavu, která mapuje počátky organizovaného sportu na území města Brna od poslední čtvrtiny 19. století.

V roce 1869 se v Brně prolíná několik významných sportovních událostí - 150 let uplynulo letos od založení prvního veslařského klubu na Svratce v Jundrově – prvním v Brně byl německý klub Brüner Ruderverein, původní autentická budova loděnice Rudervereinu stojí dodnes na Veslařské ulici v Brně–Jundrově. V sousedních dřevěných objektech ČVK Brno na Veslařské ulici se dochovala unikátní kolekce prvorepublikových plátových veslic (patrně největší v ČR). Další historickou událostí byl vůbec první cyklistický závod v Brně, během letní slavnosti v parku Lužánky dne 15. srpna 1869.

K veslování, cyklistice, sokolskému šermu se přiřadil ještě motorismus – to jsou čtyři nosná témata výroční sportovní výstavy Počátky sportu v Brně. „Tyto čtyři sporty jsme si vybrali zejména proto, že chceme prostřednictvím výstavy návštěvníkům ukázat, jak sporty v našem městě vznikaly, ale zároveň poodhalit i méně známou stránku, a to výrobu a vývoj – vybrali jsme proto sporty, které se speciálně váží k technice,“ přibližuje charakter výstavy kurátor Petr Nekuža. Námět výstavy připravil ve spolupráci s TMB arch. Dušan Novotník, převážnou část veslařské expozice zapůjčil ČVK Brno s podporou ČVS.

Veslařský znalec se může těšit na stoletou gigovou čtyřveslici, která pluje vzduchem ve dvoraně TMB, přímo nad parními stroji mezi leteckou technikou. V expozici výstavy ve 3. patře jsou k vidění další veslice, například dřevěný plátový závodní skul z třicátých let 20. století můžete porovnat s karbonovým vítězným skifem z OH-Londýn. V expozici nechybí originální zlatá OH-medaile Mirky Topinkové-Knapkové doplněná historickými trofejemi, unikátní je zejména Cena presidenta republiky věnovaná pro Mistrovský závod osmiveslic v roce 1923.  Zajímavostí je také pohled do dílny Josefa Kadlece, který působil jako údržbář lodního vybavení a stavitel lodí v meziválečném období až do 50. let v ČVK Brno, jeho domovem bylo středisko na Veslařské ulici a pracovnou dílna zvaná „Švýcárna“.

Josef, jak se mu všeobecně říkalo, byl duší klubu a pečlivě se staral o lodní park. V dílně na ČVK postavil dva skuly a zejména dvě gigovové osmy, obě jsou v provozu dodnes (ta druhá nese jeho jméno - Josef Kadlec), zde opravil řadu těžce poškozených lodí.

Mládež na výstavě potěší sekce sportovních trenažérů, kde si mohou děti i rodiče vyzkoušet také veslování.

Pokud jste prázdninovou výstavu v TMB http://www.technicalmuseum.czještě nenavštívili, příliš neváhejte, protože bude v otevřena již jen do 13. října (s výjimkou pondělí).

Foto: Dušan Novotník

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > 150 let veslování na Svratce v Brně – nejen počátky veslování dokumentuje speciální výstava v Technickém muzeu v Brně

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne


       

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352