322km 357m! Václav Zitta překonal světový rekord

24.8.2020

📷 Zbyněk Šuma📷 Zbyněk Šuma
📷 Zbyněk Šuma
📷Jan Malsa📷Jan Malsa
📷Jan Malsa
📷 Zbyněk Šuma📷 Zbyněk Šuma
📷 Zbyněk Šuma
📷 Zbyněk Šuma📷 Zbyněk Šuma
📷 Zbyněk Šuma
📷 Zbyněk Šuma📷 Zbyněk Šuma
📷 Zbyněk Šuma

322km 357m! To je od nedělního rána nová hodnota světového rekordu ve veslování na trenažéru za 24 hodin! Nás může těšit, že tuto vzdálenost pokořil Václav Zitta! Nikdo na světě dosud za jeden den nenastřádal více metrů. Veslař Slavie Praha napodobil Pavlínu Žižkovou, která stejný rekord vytvořila v ženské kategorii na konci července. Až bude Vaškův velkolepý výkon potvrzen oficiálně, čeští veslaři budou držet oba rekordy najednou.  

Vašku, velká gratulace k tvému velkolepému výkonu! Co Tě přimělo pokusit se zajet tento světový rekord?

Přiměl mě víceméně výkon Pavlíny Žižkové. Ta pro mě byla pozitivní motivací a inspirací.

Jak ses na tento těžký den připravoval?

Příprava byla hlavně psychická, fyzicky se na to připravit dle mého názoru moc nedá. Je to souboj s vaší hlavou. Jsem rád, že jsem ho vyhrál. Svou přítomností mi pomohli přátelé a rodina. Všem moc děkuji! Jmenovitě mé ženě a malé dcerce se švagrovou a dcerou, Pepovi Lukšovi za dokonale připravený servis, Janu Malsovi za nadprůměrnou pomoc při realizaci akce, Vláďovi Borovičkovi, Tomáši Karasovi s rodinou, Jakubu Paroulkovi a Vojtovi Řimákovi, našemu trenérovi Sergejovi, Monče Novakové, která se mnou jako první vydržela jet celou hodinu po svém tréninku a samozřejmě rodině Šumů. Zbyněk Šuma v neděli vstal, aby tam byl ráno od pěti na poslední 4 hodiny se mnou.   

Měl jsi nějak naplánované průměry, které jsi v průběhu dne chtěl držet? Jak se ti dařilo tento plán držet?

Předběžný plán jsem měl napsaný na papíře a nalepený na trenažéru. Celkový dojezdový průměr byl myslím na 2.11.5 a 330km. Takže vidíte, že vzal za své. :-)

Kdy přišla největší krize?

Největší krize spojená s hlavou přišla v rozmezí 8 – 5 hodin do cíle, to znamená mezi 1 – 5 v noci. Tělo v pohodě, ale hlavě už se nechtělo. Ale ustál jsem to. Jinak krize žádná.

Jak jsi tedy přečkal noc?

Noc byla v pohodě díky mému supportu. Tady nejvíce pomohl Standa Tykal, který se mnou odjel více jak 5 hodin, za kterých zvládl 60km... Jel to asi na 3x ale zejména v noci. Dále tam pak se mnou neustále někdo seděl, takže sám jsem nebyl. Také jeden z mých klientů, který přijel v 1h v noci a vydržel tam jako psychická podpora do čtyř, zaslouží velké díky. Vladimir Ruml s manželkou. Do této doby ujel na trenažéru nejvíc v kuse 30min, tady dal součtem 1h40min.

Kolikrát jsi musel zastavit?

Zastavoval jsem celkem 3x, plán byl 5x. První pauza až po 10h. To jsem byl překvapen. Pak po 5h a poslední po dalších 5h.

Co jsi během těchto fyzicky extrémně náročných 24 hodin jedl a kolik jsi toho přibližně vypil?

O výživu se mi postaral Pepa Lukš a děvčata z našeho olympijského dvojskifu. Všem moc děkuji! Jedl jsem pomeranče, banány, jablko, manu, sportovní gely a vše, co obsahovalo magnesium a kofein. Do toho jsem pil magnesium, BCAA, Magnesii vodu neperlivou, kolu, Red Bully (těch bylo asi 8).

Vážil ses před startem? Víš, kolik jsi shodil kilo?

Zhubl jsem ze 107 na 103,5, takže nic moc.

Jak vysoko tento výkon řadíš na žebříčku svých mnoha úspěchů?

Výkon řadím vysoko, jelikož to je můj první světový rekord. Jinak ve veslovaní to asi moc neznamená, ale vyhrál jsem boj sám se sebou. Toho si cením. Až budou závody na 2km asi mi ta vzdálenost přijde po tomto směšná.:-)

Za jak dlouho si znovu sedneš na trenažér?

Na trenažér vlezu cca za 1 – 2 měsíce, až skončí závody na vodě. Nezanevřel jsem na něj.

Plánuješ zkusit zaútočit na další rekordy?

Ještě můžu zajet za rok, až mi bude 40, to samé znovu. Rekord v této kategorii 40-49 let je nějakých 290km. To bych mohl dát.:-D Ne vážně, už asi ne.

Český veslařský svaz (ČVS) > Českovesluje > Halové veslování > 322km 357m! Václav Zitta překonal světový rekord

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne          

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352