Anna Šantrůčková a párová čtyřka mužů rozšířily počet českých lodí ve finále Mistrovství světa do 23 let

10.7.2021

📷 Ondřej Kroutil📷 Ondřej Kroutil
📷 Ondřej Kroutil

Počet českých lodí ve finále Mistrovství světa do 23 let 2021 v Račicích se dnes rozšířil o další dvě. Celkem čtyři posádky se postavily na start semifinálového závodu. Úspěšnost české výpravy byla padesátiprocentní. Do nedělního finále se probojovala Anna Šantrůčková na skifu a párová čtyřka mužů. Naopak skifařka lehkých vah Veronika Činková na své o 2-3 roky starší soupeřky nestačila. Stejně jako čtyřka bez kormidelníka mužů Vít Baldinus, Adam Kulhánek, Aleš Pospíšil, Jan Chládek. Obě posádky dojely shodně na šestém místě. Zítra ale budou mít možnost zabojovat o 7. místo ve finále B.

Čtveřice Daniel Nosek, Tomáš Šišma, Dalibor Neděla, Filip Zima patří k favoritům na zisk jedné z medailí. Své ambice potvrdila také v semifinálovém závodě, ve kterém si s přehledem dojela pro postup mezi nejlepší šestku párových čtyřek. Na druhém místě projeli svěřenci Jana Navrátila s více jak 10 s náskokem před první nepostupující lodí. „Nasazení do semifinále nám velice přálo. Zatímco jsme s Italem a Francouzem v klidu jeli pro postup, v druhém semifinále za Nizozemci, kteří jeli s přehledem na čele, proběhla bitva o dvě místa do posledních metrů mezi třemi loděmi. I tohle by mohlo zítra hrát roli,“ pochvaloval si po závodě trenér mladých veslařů rozložení sil v semifinálových jízdách. „Šetřili jsme síly v obou našich dosavadních startech a doufám, že je zítra dokážeme použít a popereme se o co nejlepší umístění. Nálada v lodi je skvělá a velice pozitivní, proto se na zítřek strašně těším a doufám, že nejsem sám!!!“ vyhlíží bitvu o medaile Jan Navrátil, který by rád poprvé dovedl svoji posádku ke světové medaili v kategorii do 23 let.

Také Anna Šantrůčková zvládla semifinálový boj výborně. Mladá veslařka, která si do Račic odskočila na skif z dvojky bez kormidelníka, které jezdí v letošní sezóně, rozjela první polovinu trati rozvážně. Na metě 1000m figurovala až na pátém místě. Třetí pětistovku ale zvládla výrazně rychleji než její soupeřky a vidina finále ji hnala dopředu. Postupně se propracovala až na druhou pozici, kterou sice neudržela až do cíle, ale třetí místo bohatě stačilo ke splnění hlavního cíle – postupu do zítřejšího finále. Finálový závod světového šampionátu na domácí vodě čeká Annu Šantrůčkovou podruhé v životě. V roce 2018 dojela v Račicích čtvrtá s párovou čtyřkou na mistrovství světa juniorů.

V ranním programu se představil Jonáš Friedrich a dvojka bez kormidelníka mužů ve finále C. Skifař lehkých vah si s přehledem dojel pro vítězství, čímž si zajistil celkové 13. místo při své premiéře na mistrovství světa. Jan Šimkovský s Albertem Cabanem skončili po 5. místě v „Céčku“ celkově sedmnáctí.

Český veslařský svaz (ČVS) > Repre > Senioři > 2021 > MS U23 2021 Račice > Novinky > Anna Šantrůčková a párová čtyřka mužů rozšířily počet českých lodí ve finále Mistrovství světa do 23 let