Čerstvý šedesátník Přemysl Panuška se těší na další bitvy

1.4.2017

Přemysl Panuška (Foto Zdeněk Paroulek)Přemysl Panuška (Foto Zdeněk Paroulek)
Přemysl Panuška (Foto Zdeněk Paroulek)
S německými svěřenkyněmi (Foto archiv PP)S německými svěřenkyněmi (Foto archiv PP)
S německými svěřenkyněmi (Foto archiv PP)

Téměř patnáct let od roku 2000 zastával Přemysl Panuška, odchovanec a později předseda VK Blesk, funkci ústředního trenéra Českého veslařského svazu. Nyní působí ve funkci reprezentačního trenéra německých posádek.

Jeho svěřenkyně z ženského dvojskifu Mareike Adams a Julia Lier vybojovaly na mistrovství světa v roce 2015 bronzové medaile, o rok později získaly evropské stříbro. V olympijském Riu pak obměněná posádka Mareike Adams, Marie-Catherine Arnold obsadila sedmé místo. Na letošního apríla slaví Přemek Panuška 60. narozeniny. Při této příležitosti jsme mu položili pár otázek.

Jak hodnotíš své dosavadní německé angažmá?

Po olympijských hrách v Riu měli závodníci delší tréninkovou přestávku a já poměrně dost volného času. Člověk ale stejně dlouho poté intenzivně prožívá, hodnotí a přemýšlí. Takové „odpočinkové“ období samozřejmě nastane – úsilí v přípravě, koncentrace na trénink a soutěž musela být víc než maximální. A když se tedy více než po půl roce ohlédnu zpět, vím, že moje německé angažmá je úspěšné a s plnou motivací, ale i dobrou sebedůvěrou bych chtěl pokračovat.

Co pro trenéra vlastně představuje úspěch?

Jak přibývají životní jubilea, tak nad tím stále více přemýšlím. Role kouče není jen napsat dobrý tréninkový program, ale zejména „provést“  atleta obtížným a ve veslování někdy i dlouhým obdobím přípravy. Tady není místo pro zaváhání v motivaci, či splnění tréninku s menším úsilím. A tak medaile, které naše skifařská skupina získává, jsou pro mne krásné a důležité, ale nejvíce si cením toho, že jsem zřejmě dobře zvládl právě ty vypjaté momenty. Momenty, kdy byly závodnice fyzicky opravdu na dně, ale i náročné diskuse při změnách sestav a účinnou podporu v psychickém soustředění, sebedůvěře a optimismu.

Jaké máš nejbližší plány? 

Přesně v den mých narozenin, v sobotu, jedeme v Lipsku můj oblíbený test – dva kilometry na ergometru, a v neděli pak „závod pravdy" – šest kilometrů na vodě. Za dva týdny následuje mistrovství Německa na malých lodích, to jsou úžasné závody, moc a moc posádek a také nové tváře, které se budou ucházet o reprezentační dresy. Bývá to vpravdě veslařská bitva a já se těším jak za mlada! A pak vytvoříme první nominace na tréninkové tábory, v této chvíli bude skupina 14 – 16 závodnic. Na mezinárodní regatě v Essenu se pojede o nominaci na mistrovství Evropy v Račicích, to je  pro mne samozřejmě závod, který budu možná prožívat se zvláštními pocity... Moc bych si přál, aby moje posádka uspěla!

Co považuješ za svůj největší zážitek spojený s veslováním?

Tak tady nikdy neváhám, jednoznačně mám stále před očima Mirčin závod v olympijském Londýně 2012. Vím, že to je hlavně úspěch Mirky a Tomáše (Kacovského), ale já jsem byl v té době head coach a byl jsem neuvěřitelně blízko. V těch sedmi minutách se splnil sen mnoha veslařských generací v Česku. Dodneška jsem na ty chvíle hrdý!

Přémo, k tvému jubileu ti přejeme životní pohodu a ještě hodně trenérských úspěchů!

(Text Zdeněk Paroulek)

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Čerstvý šedesátník Přemysl Panuška se těší na další bitvy
Stránka nebyla nalezena.

Stránka, kterou hledáte, byla pravděpodobně odstraněna, byla změněna její adresa nebo je dočasně nedostupná.
Stránka nebyla nalezena.

Stránka, kterou hledáte, byla pravděpodobně odstraněna, byla změněna její adresa nebo je dočasně nedostupná.
Mapa stránek

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne


 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352