České osmy v Basileji opět mezi nejlepšími!

18.11.2019

Foto Detlev SeybFoto Detlev Seyb
Foto Detlev Seyb
Foto Detlev SeybFoto Detlev Seyb
Foto Detlev Seyb
Foto Detlev SeybFoto Detlev Seyb
Foto Detlev Seyb
Foto Detlev SeybFoto Detlev Seyb
Foto Detlev Seyb

Stejně jako v předchozích letech se našim posádkám dařilo v distančním závodě BaselHead skvěle. Jubilejního 10. ročníku se zúčastnilo celkem 11 českých osmiveslic. Hned šest z nich si dojelo pro medailová umístění, i když v letošním roce pořadatelé cenné kovy bohužel nerozdávaly. Finanční prémie však úspěšné závodníky neminuly. 

Z českého pohledu byla nejvydařenější kategorie juniorek, ve které naše veslařky obsadily stejně jako v loňském roce hned první dvě místa. A to zcela suverénně! Nejrychleji zvládla náročnou 6,4km dlouhou trať s otočkou loď složená ze závodnic Blesku a Hamru, která tak navázala na vítězství v pražském závodě HEAD of PRAGUE. Eliška Podrazilová, Sarah Pechová, Nikola Kropáčková, Anička Šantrůčková, Simona Pašková, Veronika Skružná, Karolína Hartmanová, Barbora Podrazilová s kormidelnicí Vandou Nejedlovou si hned od první pětistovky začaly budovat náskok před svými soupeřkami, který se s přibývajícími metry neustále navyšoval. V cíli si posádka se třemi juniorskými mistryněmi světa na palubě vypracovala náskok 30,04s a s přehledem vybojovala zasloužené vítězství. Také druhá posádka poskládaná z veslařek několika českých klubů a kormidlovaná Lucií Novákovou deklasovala zbytek startovního pole. Osmiveslice ve složení Veronika Činková, Karolína Hnízdilová, Zuzana Štěpánková, Emma Benýšková, Alžběta Zavadilová, Magdalena Novotná, Marie Štefková a Nella Martincová měla v cíli k dobru téměř minutu a půl před domácí posádkou, která dojela na třetím místě. Pátého nejrychlejšího času dosáhla loď Slavie, ve které veslovaly převážně dorostenky.  

I v závodě juniorů se české veslování dočkalo dvojnásobného zastoupení na stupních vítězů. Lépe se dařilo společenství pražských klubů. Veslařům Blesku, ČVK a Bohemians chybělo k vítězství 13s. Sestava David Malák, Filip Malák, Ondřej Sklenář, Vojtěch Málek, Roman Kaňa, Kristián Tomek, Viktor Wallisch, Petr Patočka s kormidelnicí Evou Varvařovskou nestačila jen na soupeře z francouzského Pole Nancy Chardonnet. O dalších 18s zpět si pro třetí místo dojela osmiveslice Slavie Praha ve složení Antonín Švach. Přemysl Piskoř, Jan Bieber, Sofian Hamidouche, Ruslan Vikol, Jan Vacek, Tomáš Zobal a Jan Chlebovský, kterým závod odkormidloval Radek Šuma. Sedmé místo obsadila loď SK Hamr.

Hodně zajímavý souboj sliboval při pohledu na startovní listinu závod mužů. A toho se také diváci dočkali. Čtyři nejrychlejší lodě dojely v rozmezí 4s. Nás může těšit, že skvělé druhé místo z loňského roku obhájili veslaři Dukly Praha. Posádka v čele s Ondřejem Synkem sice na prvních mezičasech nefigurovala na medailových příčkách. Rychlou druhou polovinou závodu se však čeští reprezentanti propracovali až na druhé místo. Náskok vítězných Francouzů stáhli v závěrečných 3 kilometrech ze 6s na pouhých 1,02s. Trojnásobného olympijského medailistu ve stříbrné sestavě doplnili Lukáš Helešic, Jakub Podrazil, Petr Melichar, Matěj Mach, Jiří Kopáč, Jan Hájek, Jan Fleissner a kormidelník Jan Jochman. Druhá loď Dukly dojela třináctá, Hamr pak šestnáctý.

Se silnou konkurencí se musely vypořádat také závodnice Slavie v ženském závodě, které z Basileje ještě nikdy neodjížděly bez umístění mezi prvními třemi. A i tentokrát se probojovaly na vítězné pódium. Svěřenkyně Josefa Lukše nestačily jen na loď A. S. R. Nereus Amsterdam, jejíž základ tvořily čtyři letošní mistryně světa do 23 let v této disciplíně, a na posádku EuropeanEight Women poskládanou z kvalitních veslařek z celé Evropy. O třetí místo Slavie se zasloužily Zuzana Valsová, Monika Nováková, Anna Žabová, Zuzana Nečasová, Marie Natalie Jurková, Kristýna Fleissnerová, Lenka Antošová, Lucie Žabová a kormidelnice Monika Perglerová.  

Kompletní výsledky 6,4km dlouhé trati.

Některé české posádky se představily také v dopoledním sprintu. Bohužel na vítězství se jim dosáhnout nepodařilo. Nejlépe si na 350m vzdálenosti vedla loď Dukly Praha v mužském závodě, když stejně jako na dlouhé trati obsadila 2. místo. Mezi ženami se na čtvrté a páté pozici seřadily Slávistky a za nimi juniorky z Blesku a Hamru.

Výsledky sprintu.

Více fotografií z vyhlašování nejlepších posádek najdete ve fotogalerii

 

Český veslařský svaz (ČVS) > Závody > České osmy v Basileji opět mezi nejlepšími!

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne                  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352