Český tým míří do Luzernu prodloužit medailovou tradici z evropských šampionátů

29.5.2019

Foto Ivana RoháčkováFoto Ivana Roháčková
Foto Ivana Roháčková
Mirka Topinková/ Foto Ivana RoháčkováMirka Topinková/ Foto Ivana Roháčková
Mirka Topinková/ Foto Ivana Roháčková
Ondřej Synek/ Foto Ivana RoháčkováOndřej Synek/ Foto Ivana Roháčková
Ondřej Synek/ Foto Ivana Roháčková
Jakub Podrazil/ Foto Ivana RoháčkováJakub Podrazil/ Foto Ivana Roháčková
Jakub Podrazil/ Foto Ivana Roháčková
Lukáš Helešic/ Foto Ivana RoháčkováLukáš Helešic/ Foto Ivana Roháčková
Lukáš Helešic/ Foto Ivana Roháčková

Mistrovství Evropy se v letošním roce uskuteční na přelomu května a června ve švýcarském Lucernu. Na oblíbeném závodišti bude mít český výběr na co navazovat. Od obnovení evropského šampionátu v roce 2007 se naši veslaři nikdy nevrátili bez medaile. Ústřední trenér Českého veslařského svazu Simon Cox nominoval celkem 11 posádek. Do Švýcarska jich bohužel vyrazí o jednu méně. Mistryně Evropy z roku 2017 Kristýna Fleissnerová, Lenka Antošová musely svoji účast odřeknout z důvodu nemoci Lenky Antošové, která od čtvrtka bere antibiotika.

Hlavními tahouny české výpravy přesto budou nejlepší veslaři současnosti v čele se skifaři Mirkou Topinkovou a Ondřejem Synkem. Olympijská vítězka z Londýna 2012 se v této sezóně vrací k závodění na skifu po narození dcery Adélky. V I. kole světového poháru v Plovdivu se jí dařilo výborně

a za odměnu s odvezla bronzovou medaili. V Luzernu, kam přijede kompletní evropská elita skifařek, bude mít svěřenkyně Tomáše Kacovského možnost zaútočit již na šestý evropský triumf.

Ondřeje Synka čeká první ostrý start v sezóně, jejímž hlavním cílem je kvalifikace na olympijské hry v Tokiu. Pětinásobný mistr světa vyhrál evropský šampionát čtyřikrát na skifu a jednou jako člen osmiveslice. V cestě za dalším zlatem mu budou stát především vítěz I. kola SP v Plovdivu Damir Martin z Chorvatska a Nor Kjetil Borch, jenž letos obhajuje tituly mistra Evropy i světa. Nejlepší český veslař však cítí dobrou formu po vydařené zimní přípravě, která proběhla podle plánu a především bez nemocí a zranění. Ve skupině Milana Dolečka se kromě Ondřeje Synka připravuje také dvojka bez kormidelníka Lukáš Helešic a Jakub Podrazil. Vítězové celkového hodnocení Světového poháru 2018 by rádi prolomili smůlu čtvrtých míst z ME. V letech 2015 – 2017 dojeli třikrát za sebou těsně za medailí.

Na Luzern však mají jen ty nejlepší vzpomínky. Před třemi roky zde vyhráli olympijskou dokvalifikaci
a zajistili si tak účast na olympiádě v Rio de Janeiro.

Slibné výsledky na přípravných regatách předváděl také mužský dvojskif lehkých vah. Jiří Šimánek s Miroslavem Vraštilem spolu jezdí již třetím rokem a v Luzernu by rádi prolomili bránu do finále velkého závodu. Loňské ME v Glasgow se jim sice příliš nepovedlo, na posledních dvou světových šampionátech však dvakrát vyhráli finále B a skončili sedmí, což by jim v letošním roce zajistilo účast na olympijských hrách v Tokiu 2020. Na dvojskifu bez omezení váhy se představí Jan Hájek s Janem Cincibuchem, kteří do této kategorie přešli z „lehkáčů.“

Finálovou účast z loňského ME ve Skotsku bude obhajovat čtyřka bez kormidelníka. Posádka vedená zkušeným trenérem Petrem Blechou prošla jednou změnou. Trojici Matěj Tikal, Petr Melichar, Matyáš Klang doplní mladý Matěj Mach, který na pozici háčka vystřídal Jakuba Grabmüllera. Na skifech lehkých vah budou Česko reprezentovat zkušený Jiří Kopáč a Kristýna Neuhortová, která stále patří do kategorie U23. Za sebou však již má i účast na domácím ME v roce 2017, kde dojela 11. na dvojskifu LV.

V nominaci jsou také dvě nově složené posádky. Na dvojce bez kormidelnice doplnila zkušenou Lucii Žabovou její mladší sestra Anna. Po roční odmlce bude naši zemi opět reprezentovat párová čtyřka mužů. Posádka složená z mladých veslařů, včetně dvou loňských juniorských mistrů světa, pojede na ME v Luzernu především sbírat zkušenosti. Hlavním cílem čtveřice Václav Baldrián, Tomáš Šišma, Jan Potůček, Filip Zima bude červencové mistrovství světa do 23 let v americké Sarasotě.

Mistrovství Evropy 2019 bude zahájeno ve čtvrtek 30. května slavnostním ceremoniálem. Samotné závody odstartují v pátek v 9:00 rozjížďky dvojek bez kormidelníka žen. Odpoledne jsou na programu opravné jízdy. V sobotu se diváci mohou těšit na semifinálové závody. Finálový program je naplánován na neděli. Finále B od 8:40 do 9:50. První velké finále začne v 10:03 a poslední uzavře celý program v 14:58.

Oficiální stránky ME v Luzernu najdete na této adrese: https://lucerne2019.com/.

Program, startovní listiny a výsledky naleznete také na stránkách: http://www.worldrowing.com/

 

Český veslařský svaz (ČVS) > Repre > Senioři > 2019 > ME 2019 - Luzern > Český tým míří do Luzernu prodloužit medailovou tradici z evropských šampionátů

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352