Čeští veslaři ovládli mistrovství Evropy

27.9.2007

Čeští veslaři získali v závěru sezony na víkendovém mistrovství Evropy v Poznani pět medailí a stali se tak nejúspěšnější zemí, která se na obnoveném kontinentálním šampionátu představila. Jednu ze tří zlatých medailí navíc získala osmiveslice, která je složena z elitních domácích veslařů.

"Z českého pohledu to byly výjimečné závody. Vyhrát pořadí národů se nám ještě nikdy v historii nepovedlo," sdělil předseda Českého veslařského svazu Jiří Kejval na pondělní tiskové konferenci. Vedle osmiveslice získaly zlaté medaile dvojskif Jitka Antošová, Gabriela Vařeková a čtyřka bez kormidelníka. Pro stříbrnou medaili si pak dojela skifařka Miroslava Knapková a dvojskif lehkých vah Jan a Ondřej Vetešníkovi byl třetí.

V nadcházející olympijské sezoně se členové ale vrátí do svých tradičních disciplín.

"Poprvé po sedmadvaceti letech jsme našli odvahu posadit nejlepší do jedné lodě a výsledkem bylo jasné vítězství. Ostatní porazili rozdílem délky lodě. Už na kilometru měli náskok téměř čtyř vteřin a do cíle jej udrželi, i když prakticky nefinišovali," pochvaloval si Kejval. Naposledy se silná osma - tehdy ještě československá - představila na olympijských hrách v Moskvě roku 1980 a výsledkem bylo čtvrté místo.

Start české osmy na vrcholné akci však bude zřejmě vzácností. "Výsledek na Evropě vyvolal otázky, jestli by se osma neměla pokusit o dodatečnou kvalifikaci na olympiádu. Osobně ale nevidím moc šancí. Chyběl by nám Ondra Synek a Jakub Hanák, kteří sedí v jiných posádkách. Nevidím možnost, že bychom jej nahradili někým stejně kvalitním," řekl trenér Doleček.

Podobné si myslí i Kejval. "Sice jsem přesvědčený, že bychom bojovali s nejlepšími o medaile, ale je těžké najít někoho, kdo si troufne rozbít čtyři lodě s olympijskými šancemi a vše vsadit na jednu kartu. Před minulou olympiádou to ale udělali Američané a poté v Aténách vyhráli," řekl. Český svaz ale podle všeho podobný krok neudělá. "Třeba to ale zkusíme po olympiádě. Ověřili jsme si, že když dáme dohromady ty nejlepší, máme šanci," dodal Kejval.

24.9.2007 (iHNed.cz)

 


Český veslařský svaz (ČVS) > O veslování > Média > Napsali o veslování > Rok 2007 > Čeští veslaři ovládli mistrovství Evropy

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352