Čtyři české lodě mohou stále pomýšlet na olympijskou kvalifikaci

29.8.2019

Foto Detlev SeybFoto Detlev Seyb
Foto Detlev Seyb

Čtyři české posádky si ve středečním nabitém programu udržely šanci na účast na Olympijských hrách 2020 v Tokiu. Ze čtvrtfinálových závodů postoupili oba skifaři Mirka Topinková i Ondřej Synek, k nim přidal také dvojskif lehkých vah Jiří Šimánek – Miroslav Vraštil. Jako poslední se do semifinále probily Lenka Antošová s Kristýnou Fleissnerovou na dvojskifu, které úspěšně zvládly opravnou jízdu.

Skvělou formu předvedl Ondřej Synek. Pětinásobný mistr světa opět dokazuje, že se umí se svým trenérem Milanem Dolečkem správně připravit a naladit právě na světový šampionát. Ondra se nikam nehnal a první kilometr se držel na třetím místě. Ve třetí pětistovce však ukázal soupeřům, kdo bude diktovat tempo po zbytek závodu. Nejlepší český veslař se propracoval do čela a 500m před cílem už vedl o 2s. Svůj náskok uhájil až cílovou lajnu, kterou protnul 0,53s před Sverri Nielsenem, což je velmi cenný a povzbudivý skalp. Dánský soupeř totiž vyhrál poslední dvě kola světového poháru. Nejrychlejší čas ze všech čtvrtfinalistů je Ondrovi příjemným bonusem.

Také Mirka Topinková bez problémů postoupila mezi nejlepších 12 skifařek. Mistryně světa z roku 2011 nestačila pouze na úřadující světovou i evropskou šampionku Sanitu Puspure z Irska a v poklidu si dojela pro druhé místo. Na první nepostupující Maike Diekmann z Namibie si přivezla náskok více jak 7,5s. Oba skifaři se tak představí v pátečním semifinále, ze kterého už se mohou kvalifikovat na Olympijské hry 2020 v Tokiu. Musí však postoupit do velkého finále.

Výbornými výkony se v Linci prezentuje také dvojskif lehkých vah. Jiří Šimánek s Miroslavem Vraštilem nastoupili po vítězství v rozjížďce do včerejšího semifinále s velkým očekáváním, které do puntíku naplnily. „Dnes to byl velká paráda! Věděli jsme, že Němci jsou velmi rychlí. Především na startu, tak jsme se snažili soustředit na Dány a Kanaďany. Bylo důležité, aby nám ani o metr neujeli a my pak mohli začít diktovat tempo v druhé půlce závodu. Ani sami moc nechápeme, jak je možné, že dokážeme tak moc přitlačit v posledních 600m,“ neskrýval Miroslav Vraštil nadšení nad skvěle zvládnutým závodem. Odhodlání před semifinále z něj čišelo: „Dostat se do nejlepší dvanáctky byl velmi těžký, ale důležitý krok! Zítra pojedeme, jako by to byl náš poslední závod tady a pokusíme se postarat o senzaci.“

Poslední českou lodí v semifinále je dvojskif žen. Ten musel dojet v opravné jízdě nejhůře na druhém místě, aby si udržel naději na olympiádu. Kristýna Fleissnerová s Lenkou Antošovou sice zabrnkaly na nervy všem fanouškům a především svému trenérovi, ale postup i trochu se štěstím vydřely. „Probíhalo to skvěle, pak už jsme ale začaly tuhnout. No a ten konec…“ popsala Kristýna Fleissnerová průběh závodu, ve kterém si svěřenkyně Josefa Lukše vypracovaly až 5s náskok, který však ve druhé polovině postupně ztrácely. V poslední pětistovce se před naše závodnice dostaly Italky. A také Němky českou loď stahovaly, ale stále pár metrů ztrácely. „Na tribuně fanoušci vytasili vuvuzely a zatroubili těsně za sebou, že jsem si myslela, že je to cíl. Naštěstí jela Léňa dál. Jenže to mě vykoplo z nohavek. Jedno společné tempo bylo dobrý, ale pak mi nohy úplně vypadly, takže jsem byla ráda, že jsme se konečně cíle dočkaly,“ vysvětlila Kristýna, proč zastavila pár metrů před cílovou lajnou. Naštěstí německé soupeřky nastalé situace nevyužily a zaostaly za českou dvojicí o 0,63s.

Další tři české posádky dojely na čtvrtých místech, což jim zavřelo cestu do TOP 12. Pro obě dvojky bez kormidelníka to pro letošek zároveň znamená konec olympijských nadějí. K postupu na olympijské hry potřebovaly obě posádky skončit nejhůře na 11. místě. Překvapením je především nezdar mužské dvojice. Lukáš Helešic s Jakubem Podrazilem skončili druzí v posledním kole SP v Rotterdamu. Do Rakouska bohužel nepřijeli s ideální formou, což se ukázalo již v rozjížďce, která se jim nepovedla podle představ. Třetí místo v úvodní jízdě je poslalo do velmi těžkého čtvrtfinále, ve kterém bohužel nenašli recept na lodě Austrálie, Srbska a Španělska. Na čtvrtém místě dojela také dvojka sester Žabových. Lucka s Aničkou však na poslední postupové místo ztratily propastných 12s.

Další porci smůly si vybral Jan Cincibuch. Mladý skifař lehkých vah dojel na čtvrtém místě ve čtvrtfinále této neolympijské kategorie. Z každé další jízdy by však se svým časem postoupil mezi nejlepší. Takto jej dnes čeká semifinále C/D.

Fotografie z úterních a středečních závodů si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Soubor:m1x.pdfPopis:Soubor:lm2x.pdfPopis:Soubor:w1x.pdfPopis:Soubor:w2x.pdfPopis:

Soubor:m2-.pdfPopis:Soubor:w2-.pdfPopis:Soubor:lm1x.pdfPopis:

Český veslařský svaz (ČVS) > Repre > Senioři > 2019 > MS 2019 - Linz > Novinky > Čtyři české lodě mohou stále pomýšlet na olympijskou kvalifikaci