Do začátku největší mezinárodní akce v halovém veslování na území Česka chybí posledních pár hodin!

10.1.2020

V sobotu 11. ledna 2020 se v hale Královka uskuteční největší mezinárodní akce v halovém veslování na území České republiky v historii. Po úspěšné organizaci několika mistrovství světa a Evropy v Račicích získal Český veslařský svaz hostitelství Mistrovství Evropy 2020 ve veslování na trenažéru, které bude zároveň Mistrovstvím ČR 2020. Halový šampionát v srdci Evropy přilákal kromě nejlepších českých veslařů také několik zahraničních hvězd.

Mužská kategorie bohužel přišla o největšího favorita. Trojnásobný olympijský medailista Ondřej Synek nestihl doléčit zranění a na evropském šampionátu se nepředstaví. Pětinásobný mistr světa chce být fit na olympijskou sezónu, proto se z ME předem omluvil. Největším favoritem tak bude další domácí zástupce. Jakub Podrazil v roce 2018 ovládl historicky první oficiální Mistrovství světa v jízdě na veslařském trenažéru v Alexandrii. Svěřenec Milana Dolečka se pokusí zaútočit na český rekord 5:40,9, který od roku 2012 drží právě Ondřej Synek. Boj o další zlatou medaili se mu bude snažit znepříjemnit především David Sain, dvojnásobný mistr světa a stříbrný olympijský medailista na párové čtyřce Chorvatska. Počítat musíme také se skandinávskou silou. Fin Joel Naukkarinen obhajuje bronzovou medaili z roku 2019. Švéd Anders Backéus a Nick H. Larsen z Dánska jsou na trenažéru také velmi rychlí!

Z českého pohledu bude velice zajímavý i ženský závod, ve kterém mezi největší favoritky patří především Marie Natalie Jurková. Členka tréninkové skupiny Josefa Lukše bude na domácí půdě obhajovat stříbrnou medaili z loňského ME v dánské Kodani. Mistryni světa do 23 let 2019 v jízdě na veslařském trenažéru vyzve především Anna Wierzbowska. Polská reprezentantka a účastnice OH 2016 v loňském roce zajela jen o několik desetin sekundy pomalejší čas než česká rekordmanka. Diváci se tak mohou těšit na vyrovnaný a napínavý souboj. Stejně jako nejlepší český veslař bude na startu chybět také nemocná Lenka Antošová. Ze tří českých veslařů již kvalifikovaných na Olympijské hry 2020 v Tokiu tak na startu uvidíme jen Kristýnu Fleissnerovou.

Ve stejný čas odstartují také ženy do 23 let a mezi nimi hned 8 českých juniorských mistryň světa z předchozích let. Pozornost bude upřena především na Elišku Podrazilovou a Annu Šantrůčkovou, které v loňské a předloňské sezóně zářily na dvojce bez kormidelníka a mají velké ambice i mezi seniorkami. Kromě juniorských titulů mistryň světa i Evropy vybojovaly v roce 2018 také stříbro na Olympijských hrách mládeže v Buenos Aires. Eliška si připsala také velký trenažérový úspěch, když si na MS 2019 v kalifornském Long Beach dojela pro bronz.

Jednou z největších přihlášených hvězd Mistrovství Evropy 2020 v jízdě na veslařském trenažéru je Martino Goretti. Italský reprezentant obhajuje evropský titul v kategorii mužů lehkých vah, který vybojoval v roce 2019 v dánské metropoli. Ve své sbírce má také výrazné úspěchy na mistrovství světa. Jak na vodě, tak na trenažéru. V roce 2018 vybojoval stříbrnou medaili na MS v halovém veslování, především je ale úřadujícím mistrem světa ve skifu lehkých vah z rakouského Ottensheimu. Na cestě za obhajobou zlaté medaile se veslař z Apeninského poloostrova bude muset vypořádat se směsicí závodníků z různých koutů Evropy. Především pravidelní účastníci světových a evropských soutěží, Jerzy Kowalski z Polska, Španěl Patricio Rojas a náš Jiří Šimánek, mají ambice útočit na nejvyšší pozice.

První závod v hale Královka je na programu již v 8:30 a závodní stroje se téměř celý den nezastaví. Jako první uvidíme závody na klasické 2000m dlouhé trati, poté je na řadě 1km a na závěr individuálních soutěží budou veslaři usilovat o medaile na sprinterské vzdálenosti 500m. Celý šampionát vyvrcholí týmovými závody štafet na 4x500m a jízdou na 4 minuty, ve které se budou čtyřčlenná družstva snažit ujet co nejvíce metrů na trenažérech propojených kolejnicemi.    

Jednotlivé závody jsou rozděleny na dva druhy. Závody na 2000m žen, mužů i žen a mužů lehkých vah, které jsou na programu od 11:15 do 12:25, jsou oficiálními závody Mistrovství Evropy 2020 - EUROPEAN ROWING INDOOR CHAMPIONSHIPS.  Stejně tomu bude u para veslařů klasifikovaných podle pravidel Mezinárodní veslařské federace FISA, kteří budou bojovat o evropské medaile v kategoriích PR1, PR2 a PR3 v 9:10. Jedná se o kategorie zastoupené na olympijských a paralympijských hrách.  Všechny zbylé jízdy jsou vedeny jako EUROPEAN OPEN.

Startovní listiny a aktuální výsledky najdete zde.

Přímý přenos z celého šampionátu poběží na YOUTUBE od 8:30. 

 

Český veslařský svaz (ČVS) > Českovesluje > Halové veslování > MEZINÁRODNÍ ZÁVODY VE VESLOVÁNÍ NA TRENAŽÉRU > Mistrovství Evropy 2020, Praha > Do začátku největší mezinárodní akce v halovém veslování na území Česka chybí posledních pár hodin!

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne


       

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352