Jan Cincibuch je podruhé mistrem Evropy do 23 let na skifu lehkých vah

9.9.2019

Foto Detlev SeybFoto Detlev Seyb
Foto Detlev Seyb

Jan Cincibuch podruhé v kariéře vybojoval titul mistra Evropy do 23 let. V součtu s juniorskými ME je to již třetí zlatá medaile pro odchovance berounského klubu. Skifař lehkých vah si do řecké Ioanniny přivezl skvělou formu, kterou předváděl již na předchozím seniorském MS v Linci.  Po hladkém postupu z rozjížďky musel veslař pražské Dukly ve finále bojovat až do konce. Ještě v polovině se držel na třetí pozici, ale 500m před cílem už byl druhý za tureckým soupeřem. Do poslední čtvrtiny trati však Honzovi zbylo jednoznačně nejvíce sil. Zatímco veslař z Turecka se propadl mimo medailové příčky, český reprezentant si dojel pro jednoznačné vítězství. „Spokojený jsem moc, taky ale cítím úlevu, že už je to za mnou. Byla to dlouhá sezóna a kombinace těchto závodů s mistrovstvím světa před týdnem byla nakonec náročnější, než jsem si představoval. Hlavně tedy po psychické stránce - udržet koncentraci,“ vyprávěl po splnění svého cíle šťastný skifař. Teď už se svěřenec Michala Vabrouška těší na pár dnů bez veslování: „Myslím, že je lepší před závody žádné očekávání nemít. Cíl ale byl zopakovat tady předloňský výsledek. To se podařilo, takže mám velkou radost a těším se, že si teď trošku odpočinku. No a pak, hurá zpátky do práce.“

Tím však medailová sbírka české výpravy neskončila. Hned další dvě finále s účastí našich reprezentantů přinesly dva cenné kovy. A opět se o ně zasloužili veslaři lehkých vah. Nejprve si pro bronz doveslovala párová čtyřka mužů lehkých vah! Čtveřice Ondřej Čermák, Jan Šmolík, Luboš Zapletal, Jonáš Friedrich obhajovala stříbrnou pozici z loňského ME U23 v běloruském Brestu. Tu kluci drželi ještě 500m před pomyslnou cílovou čárou, pak však neměli dostatek sil, aby zareagovali na zrychlení italské posádky. Ve vyrovnaném závodě však svěřenci Rudolfa Kopřivy vybojovali třetí místo a navázali tak na svůj loňský medailový úspěch. Na vítězné Němce přitom ztratili pouze 1,15s.

Druhou bronzovou medaili si z Řecka odváží dvojka bez kormidelníka žen lehkých vah. Nikola Vičíková s Terezou Businskou začaly závod na čtvrtém místě. Na prvním mezičase ztrácely 2s na třetí Ukrajinky. Postupně však svoji ztrátu dokázaly odmazávat a ve třetí pětistovce se kolem ukrajinské dvojice nezadržitelně prohnaly. Závěr závodu už byl jednoznačně v režii veslařek Blesku a s velkým náskokem si doveslovaly pod dohledem trenéra Dušana Vičíka pro zasloužený bronz za posádkami Běloruska a Německa. Terka Businská tak zopakovala třetí místo z loňského roku, které však vybojovala s Lindou Skálovou.

Další čtyři české posádky ve finále bohužel na medaili nedosáhly. Hned tři ale dokončily finálový boj na smolném čtvrtém místě. Nejblíže k medaili měla párová čtyřka mužů Václav Baldrián, Tomáš Šišma, Jan Potůček, Filip Zima, která dojela 1,45s za bronzovými Moldavany. Také párovka Barbora Mátlová, Pavlína Flamíková, Josefína Lázničková, Barbora Kárová a dvojka bez kormidelníka Jan Šimkovský – Albert Caban dojely na nepopulární „bramborové“ pozici. Na pátém místě se umístil dvojskif lehkých vah žen, kterému na čtvrté Francouzky chyběly pouhé 0,03s. Zuzky Valsová a Nečasová bohužel nedokázaly zopakovat svůj skvělý výkon ze sobotní opravky a na medaili nedosáhly. I tak je ale pátá příčka jejich nejlepším společným výsledkem.

Zbylé tři posádky jely o co nejlepší umístění ve finále B. Skifaři Kristýna Neuhortová a Jan Chládek projeli cílem na třetích místech, což znamená celkovou 9. pozici. Dvojskif Jan Fleissner, Petr Pivko skončil desátý.

Díky třem medailím skončil český tým na velmi pěkném šestém v pořadí národů!

Více fotek z finálových závodů od Detleva Seyba najdete ve fotogalerii.

Soubor:blm1x.pdfPopis: Soubor:blm4x.pdfPopis: Soubor:blw2-.pdfPopis:

Soubor:bm4x.pdfPopis: Soubor:bw4x.pdfPopis: Soubor:bm2-.pdfPopis: Soubor:blw2x.pdfPopis:

Soubor:blw1x.pdfPopis: Soubor:bm1x.pdfPopis: Soubor:bm2x.pdfPopis:

Český veslařský svaz (ČVS) > Repre > Senioři > 2019 > ME U23 2019 - Ioannina > Jan Cincibuch je podruhé mistrem Evropy do 23 let na skifu lehkých vah