Jiří Šimánek s Miroslavem Vraštilem vybojovali olympijské finále!

28.7.2021

📷 World Rowing📷 World Rowing
📷 World Rowing

Fantastickou sezónu korunovali Jiří Šimánek s Miroslavem Vraštilem postupem do olympijského finále! Jako první český dvojskif lehkých vah v historii!!! V dnešní semifinálové jízdě se museli svěřenci Michala Vabrouška vypořádat s těžkými podmínkami na dráze Sea Forest Waterway. Boční vítr a vlny nezpříjemňovaly závodníkům život. „Je to tady hrozně divoký, fouká z boku. Když jsme se rozveslovávali, tak jsme sotva jeli. Byl to takový závod, že sotva dáš vesla do vody, a ani do toho nemůžeš dát všechno, co bys chtěl,“ popsal Jiří Šimánek situaci na trati, která výrazně připomínala rok 1964, kdy v Tokiu vybojovali bronzové medaile Vladimír Andrs a Pavel Hofmann na dvojskifu. 

Čeští veslaři se tři čtvrtiny závodu pohybovali na čtvrtém nebo pátém místě v těsném souboji o 3. postupovou pozici s kanadskou a především polskou posádkou. Stejně jako při olympijské dokvalifikaci v Luzernu také dnes ale začali rozjíždět svůj silný finiš již ve třetí pětistovce. Kanadu nechali daleko za sebou a prohnali se kolem dvojice z Polska. „Ke konci, když jsme dojížděli, tak já už jsem věřil tomu, že postoupíme. Že postoupíme právě přes Poláky, protože jsem věděl, že do poslední pětistovky máme hodně sil. S Uruguayí jsem vůbec nepočítal samozřejmě a s tím, že se Norové cvaknou, taky ne!“ popsal divoký závěr mladší z dvojice úšpěšných reprezentantů. 

Přestože neodolali ještě rychlejšímu závěru lodi Uruguaye, projeli cílem na potřebném 3. místě. Výrazně jim k tomu pomohli Norové. Obhájci bronzové medaile z Ria de Janeiro se s velkými vlnami nevypořádali tak dobře jako naši kluci a skončili ve vodě. „Já jsem ty Nory ani nezaregistroval, jen jsme pak viděli převrácenou loď. A viděli jsme, že jsme na druhém místě. Ale bylo mi jasný, že ta Uruguay v tý jedničce, kde to bylo klidnější, půjde dopředu. Nechali jsme tam všechno a vyšlo to. Ti Poláci naštěstí už neměli dost síly v konci. Máme ale samozřejmě strašnou radost," neskrýval nadšení olympijský finalista, který se mezi nejlepších šestku probojoval hned při své premiérové účasti pod pěti kruhy. Boj o finále čeká úspěšné veslaře zítra v 2:50 SEČ.     

Jirka s Mírou vyšperkovali svůj výkon nejlepším časem českého dvojskifu lehkých vah v historii. „Pro mě to byl asi nejtěžší závod za tu dobu, co jsem sedl do dvojskifu," řekl po závodě České televizi Miroslav Vraštil, který se do svého prvního olympijského finále probojoval ve 38 letech.  

Ve finále B dnes završily svoji účast v Tokiu Lenka Antošová s Kristýnou Fleissnerovou. Zkušené veslařky vletěly do závodu po hlavě s touhou vylepšit své 10. místo z předchozí účasti na OH v Riu de Janeiro. Po výborném startu se děvčata usadila v čele startovního pole a na metě 500m držela náskok rovných 2s před druhými Francouzkami. Na prvním místě projely svěřenkyně Josefa Lukše také další dva mezičasy. V poslední čtvrtině závodu ale bohužel nedokázaly odrazit nástupy nejprve Australanek a ve finiši také Francouzek s Italkami. 4. místo ve finále B znamená vyrovnání umístění z Brazílie. „Holky udělaly krásný závod! Vedly celou dobu, pak se to přes ně přehnalo. V 1s dojely tři lodě," pochválil Lenku s Kristýnou šéftrenér Jakub Makovička

Záznamy jízd českých posádek včetně dalších finálových závodů najdete na webu ČT sport.  

 

Český veslařský svaz (ČVS) > Reprezentace > Senioři > 2021 > OH Tokio 2020 > Novinky > Jiří Šimánek s Miroslavem Vraštilem vybojovali olympijské finále!

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne          

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352