Junioři před odletem do Tokia usínali v oranžových brýlích

5.8.2019

Foto Ondřej KroutilFoto Ondřej Kroutil
Foto Ondřej Kroutil
Foto Zdeněk ŠišmaFoto Zdeněk Šišma
Foto Zdeněk Šišma
Foto Radomír DiblíkFoto Radomír Diblík
Foto Radomír Diblík

Mistrovství světa juniorů v Tokiu se blíží. Do prvních rozjížděk zbývají poslední dva dny. Reprezentační tým se již od minulého týdne připravuje na novém kanále Sea Forest Waterway, kde budou čtyři české posádky usilovat od 7. do 11. srpna o světové medaile. Šampionát bude zároveň testem nového závodiště, kde příští rok uvidíme bojovat nejlepší seniorské veslaře na Hrách XXXII. Olympiády.

Většina nominovaných posádek absolvovala závěrečnou přípravu v příjemném prostředí Slapské přehrady a v Labe Areně v Račicích. Před odletem do Tokia jsme položili pár otázek Tomáši Zobalovi a Janu Vackovi, kteří jsou úřadujícími juniorskými mistry Evropy na párovce a do Japonska odcestovali spolu s Markem Diblíkem a Jakubem („Kenym“) Kynclem zaútočit na světovou medaili.

Jak snášíte dlouhou a náročnou přípravu před mistrovstvím světa?
⏬ Honza: Je pravda, že příprava je už teď velmi dlouhá. Naplní nám většinu prázdnin a před prázdninami nás stála i hodně času mimo školu. Pozitivní je, že máme po celou dobu velmi dobré podmínky na přípravu, a i když není tolik času na zábavu, s kluky je legrace a umíme se navzájem odreagovat. Věřím, že tento čas i úsilí se nám projeví na výsledku, a tedy se vše zúročí.
⏫ Tomáš: Příprava je sice dlouhá, ale je to potřeba. Navíc teď už máme za sebou tu nejtěžší fázi a nyní již zvolňujeme trénink, abychom co nejlépe snesli náročný přesun do Japonska. Myslím si, že se nám podařilo najezdit hodně kvalitních kilometrů a už se nemůžu dočkat, až se dozvíme, jak si povedeme v konkurenci ostatních posádek na Mistrovství světa. 

Nevypukla ponorková nemoc apod.?
⏬ Honza: Ponorková nemoc se nám projeví jen někdy. Řekl bych, že nejvíce ji pociťujeme já a Keny. Občas se umíme pohádat a atmosféra pak není nejpohodovější, ale to nikdy netrvá dlouho. Většinou si umíme problémy vyříkat mimo trénink a navzájem se všichni respektujeme. Umíme spolu dobře fungovat a jsme dobrá parta, takže se celá příprava dá užít a na konci ji určitě litovat nebudeme.
⏫ Tomáš: Ponorková nemoc občas vypukla, ale to je tak vždycky, když se tráví tolik času v malém okruhu lidí. 

Připravujete se nějak speciálně na klimatické podmínky v Tokiu (vysoké teploty v kombinaci s vysokou vlhkostí)?
⏬ Honza: Jsme obeznámeni se vším, co v Tokiu přijde, a jak se nám asi bude závodit. Proti vedru teď testujeme chlazení bavlněných triček, které by nám mělo mimo trénink a závod snižovat tělesnou teplotu. Samozřejmostí je dostatek tekutin. Jinak se spíše zaměřujeme na časový posun. Chceme se přenastavit na jejich místní čas co nejrychleji. Proto jsme začali nosit oranžové brýle před spaním, které filtrují modré světlo a zároveň vytváří pocit západu slunce a připravují nás na spánek, který je pak o to kvalitnější. Dobu, kdy ulehneme, tedy taky posouváme, aby změna byla o to menší.
⏫ Tomáš: Na vysoké teploty a vlhkost se přímo nepřipravujeme. Myslím si, že nám ale poměrně dobrou průpravu na vedra zajistilo počasí v posledních dnech. Navíc se připravujeme na časový přesun, kdy máme naplánované časy usínání a nosíme brýle, které filtrují modré světlo, abychom měli kvalitnější spánek. 

Jaký výsledek byste na nadcházejícím MSJ považovali za úspěch?
⏬ Honza: Po úspěšném ME bychom určitě chtěli potvrdit, že stále patříme mezi ty nejrychlejší lodě, a že nás z Evropy nikdo nepředjede. Počítáme také se státy ze světa, jako třeba Nový Zéland, který určitě taky postaví rychlou posádku. Naše přání je se umístit na medailových pozicích. Pokud ale budeme vědět, že jsme do přípravy i do závodu dali všechno, co šlo, konečný výsledek bude úspěch.
⏫Tomáš: Do závodu se snažím jít s pokorou. Od Mistrovství Evropy nám přibudou další kvalitní soupeři ze zemí, které na ME nestartují. Navíc od Evropy uplynulo hodně času, během kterého se dá udělat hodně práce. My se budeme snažit dostat ze sebe maximum a budeme bojovat o co nejlepší umístění.

Jaké jsou Vaše plány na zbytek prázdnin po návratu z MSJ?
⏬ Honza: Chtěl bych na chvíli odložit veslo. Vím, že mi bude brzo chybět, ale pauza bude zdravá. Budu se věnovat třeba plavání nebo jízdě na kole. Znovu se zaměřím na školu. S oddílem pojedu na soustředění do Litoměřic, kde budu taky mezi blízkými.
⏫ Tomáš: Po Mistrovství světa v Tokiu si chci dát nějakou dobu volno a využít čas k cestování. Mám hodně míst, na která bych se chtěl podívat. Od veslování si chci nějakou dobu odpočinout a věnovat se i jiným aktivitám.

Jak vidíte svou veslařskou a studijní budoucnost?
⏬ Honza: Rád bych se dostal díky dobrým výsledkům ve veslování na univerzitu v zahraničí. Vím, že chci studovat a s veslováním přestat rozhodně nechci. Zatím ale nevím, jestli v budoucnu budu usilovat o reprezentaci nebo ne.
⏫ Tomáš: Momentálně nemám žádné plány do budoucna. Veslování se chci věnovat dál a uvidím, jak vše půjde. Na gymnáziu mám před sebou ještě dva roky, takže v tom se také nic nemění. Nechám se překvapit, co čas přinese.

 

Startovní listiny Mistrovství světa juniorů 2019 v Tokiu si můžete prohlédnout zde

 

Český veslařský svaz (ČVS) > Repre > Junioři > 2019 > MSJ 2019 - Tokio > Junioři před odletem do Tokia usínali v oranžových brýlích

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne



         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352