Kdo naváže na loňské medaile dvojky bez kormidelníka?

19.5.2015

Úspěšná posádka Lukáš Helešic a Miroslav JechÚspěšná posádka Lukáš Helešic a Miroslav Jech
Úspěšná posádka Lukáš Helešic a Miroslav Jech
Tiskovka před Mistrovstvím Evropy juniorů 2015Tiskovka před Mistrovstvím Evropy juniorů 2015
Tiskovka před Mistrovstvím Evropy juniorů 2015
Předseda ČVS Dušan MacháčekPředseda ČVS Dušan Macháček
Předseda ČVS Dušan Macháček
Ústřední trenér mládeže Vít KučeraÚstřední trenér mládeže Vít Kučera
Ústřední trenér mládeže Vít Kučera
Vít Kučera s dvojkou (Foto Zdeněk Paroulek)Vít Kučera s dvojkou (Foto Zdeněk Paroulek)
Vít Kučera s dvojkou (Foto Zdeněk Paroulek)

Na MEJ ve veslování 2015 v Račicích je přihlášen rekordní počet závodníků – 481. I to padlo na tiskovce, která se uskutečnila tři dny před zahájením šampionátu. Zúčastnili se jí také úřadující juniorští mistři světa, medailisté na dvojce „bez“ Miroslav Jech a Lukáš Helešic.

Předseda ČVS a organizačního výboru MEJ 2015 Dušan Macháček připomněl, že juniorské mistrovství Evropy se poprvé uskutečnilo v roce 2011 ve velmi skromném formátu v Polsku. „Loňský ročník v belgickém Hazewinkelu však potvrdil, že již je plnokrevným šampionátem s účastí těch nejsilnějších závodníků i z velkých federací,“ uvedl.

Upozornil také na letošní novinku, kterou je živý internetový videopřenos z nedělních semifinálových a finálových závodů. Na komentování se organizátoři dohodli s Jakubem Makovičkou. Zpestřením pátečního slavnostního zahájení bude závod mořských párových čtyřek, s jejichž startem se počítá i na letošních Primátorkách.

„Mistrovství Evropy juniorů chápeme jako generálku na mistrovství Evropy seniorů, na jehož pořadatelství v roce 2017 kandidujeme. O jeho přidělení se rozhodne už o týden později na kongresu evropského boardu FISA v Poznani,“ zdůraznil Dušan Macháček.

Česká republika přihlásila na evropský šampionát nejpočetnější výpravu, která bude mít zastoupení ve všech 13 disciplínách. Celkem jsou přihlášeny výpravy z 31 států. Ústřední trenér mládeže Vít Kučera poznamenal: „Rozdíl počtu přihlášených dívčích a chlapeckých posádek se v posledních dvou letech zmenšuje. Je to tím, že v roce 2020 má být na olympiádě v Tokiu tabulkově stejný počet míst pro veslaře a veslařky. Veslařské federace na tom evidentně začínají pracovat i v juniorských kategoriích.“

Vít Kučera zmínil také tři posádky, kterým věří, že mohou úspěšně bojovat o nejvyšší příčky. Vedle Miroslava Jecha, který po přechodu Lukáše Helešice mezi seniory bude bojovat v nabité konkurenci skifařů, ho přesvědčily na mezinárodní regatě v Mnichově ještě dvě posádky: dvojskif Jan Cincibuch, Eduard Bezděk a dvojka bez kormidelníka Vojtěch Skalák, Jan Potůček. Ale jsou i tři, čtyři další posádky, které podávají velmi slušné výkony.

Miroslav Jech vysvětlil svoji cestu ke skifu: „Byl jsem vždycky zvyklý za někým jezdit, teď to není. Ale pomalu si zvykám. Zkrátka dalšího parťáka jsem neměl, a tak jsme se po loňské sezoně rozhodli, že do kontrolek budu jezdit na skifu. A na kontrolkách jsem vyhrál. Je to pro mě velká výzva. Spokojený budu s jakýchkoliv dobrým výkonem, určitě bych chtěl jet finále A.“ Lukáš Helešic však prozradil: „On je zbytečně skromný, chce medaili!“

Teoreticky by se mohla úspěšná dvojka dát příští rok znovu dohromady, jenže to závisí na spoustě okolností. Třeba jestli Miroslav Jech neodletí na studia do Spojených států, o kterých uvažuje. „Je to třikrát škoda, že spolu už nemohou letos pokračovat,“ říká Dušan Macháček. „Nejradši bychom Lukáše ještě omladili, ale to samozřejmě nejde. Na druhou stranu jako benjamínek vyhrál suverénním způsobem kontrolní závody dospělých – s Jakubem Podrazilem na dvojce bez kormidelníka. Chytil se skvěle a počítáme s ním do kvalifikace na olympijské hry. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že přechod z juniorů mezi seniory není jednoduchý, a když někdo takhle prvním rokem uspěje, tak je to spíš výjimka.“

(Text Zdeněk Paroulek)

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Kdo naváže na loňské medaile dvojky bez kormidelníka?
Stránka nebyla nalezena.

Stránka, kterou hledáte, byla pravděpodobně odstraněna, byla změněna její adresa nebo je dočasně nedostupná.
Stránka nebyla nalezena.

Stránka, kterou hledáte, byla pravděpodobně odstraněna, byla změněna její adresa nebo je dočasně nedostupná.
Mapa stránek

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne


 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352