Lenka Antošová a Ondřej Synek zahájili sezónu vítězně

📷 Jiří Svoboda📷 Jiří Svoboda
📷 Jiří Svoboda
📷 Sára Meuerová📷 Sára Meuerová
📷 Sára Meuerová

Po dlouhém čekání se veslaři v sobotu opět dočkali. Jako jedni z prvních sportovců si mohli konečně zazávodit. 94 skifařů a 25 dvojek bez kormidelníka z téměř celého Česka se vydalo vypořádat s nástrahami 6km dlouhé trati vedoucí od loděnice Slavie k Veslařskému klubu Smíchov a zpět. I přes déšť a chladnější počasí, než panovalo v předchozích dnech, byly podmínky pro veslování ideální.

V premiérovém závodě letošní sezóny zvítězili největší favorité. 51. ročník Distančního závodu ve skifu o cenu J. Ondráka vyhrál Ondřej Synek, který se tohoto tradičního otevření sezóny zúčastnil poprvé již před 20 lety. Trojnásobný olympijský medailista po dlouhé závodní pauze předvedl skvělou formu. Svým časem by se mezi dvojkami zařadil na 2. místo. Skifař Dukly Praha si do otočky vypracoval 5s náskok, který v druhé polovině trati výrazně navýšil. Svého oddílového kolegu Jana Cincibucha porazil o 18,8s. Dvojnásobný mistr Evropy do 23 let ale druhým místem opět předvedl, že mu distanční závody sedí. Na třetího Jakuba Podrazila najel přes 3s.

Také v ženském závodě se radovala nejzkušenější veslařka ve startovním poli. Lenka Antošová se výborně vypořádala i s otočkou, ze které měla před závodem velký respekt, a s přehledem si dojela pro další ze svých vítězství. Přestože dvojnásobná účastnice olympijských her podle vlastních slov neudržela ideální stopu, druhou Radku Novotníkovou z Brna porazila o téměř 10s. Pro třetí místo si dojela druhá členka reprezentačního dvojskifu kvalifikovaného na OH v Tokiu, Kristýna Fleissnerová.

Skifařská vítězství v juniorských kategoriích putují do Blesku Praha. Michal Zindulka ve vyrovnaném závodě, ve kterém prvních pět závodníků dělilo necelých 9s, zvítězil před pardubickým Jiřím Oppitzem a Martinem Vakočem z ČVK Praha. V juniorkách bral klub z Veslařského ostrova hned první dvě místa. Ema Starostová byla o kousek rychlejší než Natálie Odstrčilová. Za nimi skončila veslařka pořádajícího klubu, Klára Henebergová. Také v kategoriích Masters uspěli domácí veslaři. Nejrychleji 6km trasu zvládli Jarek Hurník a Hana Vajnerová. Na dvojce Jiří MakRosťou Blahoutem.

Po třiatřicáté se konal Distanční závod o cenu M. Suchopára, letos ale poprvé v historii na dvojkách bez kormidelníka. Předchozích 32 let se vždy závodilo na čtyřce. Této změny se nejlépe podařilo využít veslařům z Hamru. Osvědčená dvojice Adam Kapa – Dmytro Baranivskyj zvítězila s téměř 20s náskokem před Gabrielem Mahlerem a Matějem Machem z Dukly Praha. Pro třetí místo si přijela další posádka Hamru, Jan ŠimkovskýAlbertem Cabanem. Minimální rozdíl rozhodl závod juniorů. V nejtěsnějším souboji celého dne dělilo první dvě lodě ČVK Praha pouhých 0,7s. Více štěstí se přiklonilo k dvojici Vladimír Vursta a Samuel Ložek, která vybojovala prvenství před dalšími závodníky veslujícími s lipovými listy na dresu, Dennisem Pincem a Oto Vavrekem.

Ve dvojkách žen i juniorek se představily vždy pouze dvě lodě. Obě vítězné posádky však vyhrály s obrovským náskokem. Ženský závod suverénně ovládly účastnice loňského MS v Linci, sestry Žabovy. Pro prvenství mezi juniorkami si dojely Ester HajnovičováVeronikou Zámostnou.

První závod veslařské sezóny přilákal také Českou televizi, na jejíž reportáž se můžete podívat zde. Fotografie najdete ve fotogalerii Českého veslařského svazu.

Kompletní výsledky.

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Lenka Antošová a Ondřej Synek zahájili sezónu vítězně