Lenka Antošová s Kristýnou Fleissnerovou vybojovaly druhou olympijskou jistotu pro Česko, Ondřej Synek dojel šestý

Foto Ondřej KroutilFoto Ondřej Kroutil
Foto Ondřej Kroutil
Foto Ivana Roháčková/ ASC DuklaFoto Ivana Roháčková/ ASC Dukla
Foto Ivana Roháčková/ ASC Dukla

Závěrečný den Mistrovství světa 2019 se na dráze v Ottensheimu představily poslední tři české posádky. Nejšťastnější byl po závodech dvojskif žen Kristýna Fleissnerová – Lenka Antošová, který dojel ve finále B na druhém místě, díky čemuž si zajistil účast na Olympijských hrách 2020 v Tokiu. Mirce Topinkové se zatím bohužel nepodařilo vybojovat si účast na své páté olympiádě. Ondřej Synek ve velmi vyrovnaném finále nestačil na mladší soupeře a přerušil tak svoji velkolepou sérii medailových úspěchů z vrcholných akcí roku. „Jednou to přijít muselo,“ nedělal pětinásobný mistr světa vědu z toho, že se poprvé od roku 2005 vrací z mistrovství světa nebo olympijských her bez medaile.

Svěřenkyně trenéra Josefa Lukše se ocitly ve stejné situaci jako před čtyřmi lety na jezeře Aiguebelette, kde také závodily ve finále B. I v Linci musely ke kvalifikaci na olympiádu porazit alespoň jednu posádku. Obrovsky nervově vypjatý a vyrovnaný závod zvládly Lenka s Kristýnou výborně. „Dneska se mi jelo skvěle,“ vyprávěla nadšeně strokyně Kristýna Fleissnerová hodinu po závodě. Přestože jely nejnižší frekvencí temp za minutu, od startu se držely pár metrů před startovním polem, které zůstalo celý závod pohromadě. 500m před cílem však byl rozdíl mezi vedoucí českou dvojicí a posledními Běloruskami stále pouze 1,55s. Mohlo se stát cokoliv. Mistryním Evropy z roku 2017 však zbylo dostatek sil i do závěrečné části závodu. Nedopustily tak, aby z Lince odjížděly zklamané a bez olympijské jistoty jako před čtyřmi roky z Francie. V posledních metrech se sice před naše veslařky těsně protlačily Italky, to ale Kristýně s Lenkou pranic nevadilo. Osmým místem splnily svůj hlavní cíl a potěšily i trenéra Lukše. „Je to obrovská úleva! Nebudeme se příští rok muset připravovat na dva vrcholy sezóny! Ale byl to podle očekávání obrovský boj až do cíle,“ shodly se obě veslařky s úsměvem na rtech, že se příští rok rády vyhnou dokvalifikaci v Luzernu.

Pár minut po dvojskifu žen vyrazila ke svému boji o olympiádu také Mirka Topinková. Před Olympijskou vítězkou z roku 2012 stál o něco těžší úkol. Pro zajištění účasti na svých pátých olympijských hrách potřebovala porazit alespoň tři soupeřky, což se Mirce bohužel nepodařilo. „Při pohledu na startovní listinu jsem věděla, že to bude extrémně těžké. Vždyť Dánka a domácí Rakušanka pro mě byly před šampionátem adeptky na medaili. Všechny závodnice si chtěly spravit chuť olympijskou kvalifikací,“ tušila Mirka už před startem, že probojovat se do Tokia bude nesmírně těžké. Skifařka Slavie Praha odstartovala do závodu pomaleji jako ve většině závodů po návratu na skif a věřila ve svůj silný finiš. „Moji silnější stránkou je druhý kilometr, ale tentokrát byly holky moc daleko,“ vysvětlovala Mirka po závodě, proč se i přes vynikající poslední pětistovku na postupovou pozici neprotlačila. Mirka se ale v žádném okamžiku nevzdala a bojovala až do posledních metrů. Předjela tak alespoň Ukrajinku Dymchenko a z Lince si veze 11. místo. Příští rok bude mít druhou šanci na olympijské kvalifikaci v Luzernu. „Nikdy jsem tento závod nejela. Na všechny čtyři olympiády jsem postoupila přímo z mistrovství světa, ale slyšela jsem, že ty nervy jsou hrozné,“ tuší svěřenkyně Tomáš Kacovského, že ji za rok nečeká nic snadného.

Jedinou finálovou účast v olympijských disciplínách si na letošním MS připsal Ondřej Synek. Legendární skifař jel od roku 2002 osmnácté velké finále. Bohužel svoji velkolepou medailovou šnůru na skifu, která začala v roce 2005, tentokrát neprodloužil. „První pětistovku jeli soupeři hodně rychle, sotva jsem se jich udržel. Ale pořád mezi námi byla tak loďka. Když pak zrychlili ještě více, neměl jsem už dost síly a energie s tím něco udělat,“ popisoval veslař pražské Dukly průběh závodu. „Potvrdil se tu nástup výrazně mladších soupeřů, kteří jezdí vysoké frekvenční tempo,“ upozornil Ondřej na nový trend závodění. Přesto pětinásobný mistr světa zajel skvělý závod! Na vítěze ztratil pouze 3,38s, což by na jiných mistrovství světa stačilo na medaili. „Potvrdila se má slova před závodem, že na medaili může sáhnout každý z šestice finalistů,“ tušil Ondra těžký boj o medaile. O vítězi také rozhodl minimální rozdíl. Němec Zeidler vyhrál o pouhé 0,03s před Dánem Nielsenem.

Česká výprava se tak z Mistrovství světa 2019 v Linci vrací se dvěma finálovými účastmi a také se dvěma loděmi kvalifikovanými na olympiádu.

Kompletní výsledky celého šampionátu v Linci najdete zde.