Lucie Žabová vybojovala v Šanghaji titul Akademické mistryně světa

13.8.2018

Nejen v Račicích vyhrávali čeští veslaři tituly světových šampionů. Početná skupina závodníků se vydala na Akademické mistrovství světa 2018. A ani v daleké Číně nevyšla Česká republika naprázdno. Světové zlato si domů veze Lucie Žabová.

Skifařka Slavie s přehledem prošla z páteční rozjížďky přímo do finále s takovým náskokem, že měla i možnost ušetřit síly na boj o medaile. Ve finále se ještě před polovinou trati oddělila společně s Australankou od zbytku startovního pole. Před svoji nejbližší soupeřkou si však neustále držela náskok, i když minimální. V poslední čtvrtině závodu však Lucka měla více sil a cílem nakonec projela s náskokem 1,33s. Studentka 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy se tak v Šanghaji zaslouženě stala poprvé v životě Akademickou mistryní světa a vynahradila si zklamání z polské Poznani, kde v roce 2016 dojela čtvrtá.

Česká výprava měla ve finálových bojích silné zastoupení. Ostatním posádkám se však už bohužel medaili získat nepodařilo. Nejblíže k ní měl dvojskif lehkých vah, který po hladkém postupu z rozjížďky patřil k hlavním adeptům na titul. Janové Fleissner a Hájek také mířili v první polovině za vítězstvím, postupně se však trochu propadli startovním polem a do posledních 250m jim nezbyl dostatek sil, aby odrazili útok soupeřů. Veslaři pražské Dukly projeli cílem na čtvrtém místě s více jak 6s ztrátou na bronzovou medaili.

Velkou smůlu si vybrala Kristýna Neuhortová. Skifařka lehkých vah téměř celý závod bojovala o bronzovou medaili. Její snahu však zhatil „krab“ 200m před cílem, kterým svoji loď téměř zastavila. Veslařka Slavie tak po 7. místě na MS U23 získala na AMS 4. místo. Na pátých místech dojely ve finále dvě české lodě. Dvojka bez kormidelníka Matěj Mach – Martin Musil si nechala ujet soupeře na začátku závodu a pak už neměla šanci závod zvrátit ve svůj prospěch. Naopak dvojskif žen se polovinu závodu držel v kontaktu s medailovými pozicemi. Až pak soupeřky poodjely. S velkým odhodláním vletěl do finále dvojskif mužů a prvních 500m projel nejrychleji. Zbylých 1500m už tak dobrých bohužel nebylo a dvojice Ondřej Hollas – Petr Pivko skončila na šestém místě.

Ve finále B se dařilo Štěpánu Havlíčkovi i děvčatům na dvojskifu lehkých vah. Brněnský skifař i Zuzky Nečasová s Valsovou své jízdy vyhráli a z Šanghaje odjíždí s pěkným 7. místem.

Finálové výsledky

Český veslařský svaz (ČVS) > O veslování > Univerzitní veslování > Akademická reprezentace ČR > AMS 2018 Shanghai > Lucie Žabová vybojovala v Šanghaji titul Akademické mistryně světa