Marie Jurková a Jakub Podrazil se na domácí půdě stali mistry Evropy ve veslování na trenažéru!

11.1.2020

Foto Ondřej KroutilFoto Ondřej Kroutil
Foto Ondřej Kroutil

Velké trenažérové představení se dnes odehrálo v hale Královka. Mistrovství Evropy ve veslování na trenažéru přilákalo velké množství českých i zahraničních závodníků. A Čechům se dařilo náramně! Především v hlavních kategoriích mužů a žen.

Dvě zlaté a dvě bronzové medaile vybojovali čeští veslaři na Mistrovství Evropy 2020 ve veslování na trenažéru v hlavních kategoriích, které jsou oficiálními závody ME. Marie Natalie Jurková a Jakub Podrazil využili domácího prostředí a potvrdili roli favoritů ve svých kategorií. Veslař pražské Dukly od prvního tempa mířil za svým druhým evropským titulem. V první čtvrtině závodu si vybudoval komfortní 2s náskok, který neustále navyšoval. Historicky první oficiální mistr světa ve veslování na trenažéru zvítězil v osobním rekordu 5:42,9 a zbytku startovního pole nedal šanci. Druhý Anders Backéus ze Švédska dokončil 2km trať o 6,3s později! Třetí příčku uhájil před dotírajícím obhájcem bronzu Finem Naukkarinenem Petr Ouředníček. Závodníkovi pražské Slavie se čas zastavil na hodnotě 5:55,3. Dva nejlepší české zástupce doplnil na stupních vítězů Mistrovství ČR 2020 Jan Potůček z pražské Dukly, který zvítězil v závodě European Open mužů do 23 let.

Také Marie Natalie Jurková patřila před závodem k největším favoritkám. Obhájkyně stříbrné medaile z loňského šampionátu v dánské Kodani očekávala velký souboj s Annou Wierzbowskou. Polská reprezentantka má totiž zajetý o pár sekund lepší osobní rekord než česká rekordmanka. Veslařka Slavie Praha se však této síly nezalekla a od startu dala jasně najevo, kdo bude tomuto měření sil kralovat. Na metě 1000m vedla o téměř dvě sekundy a v druhé polovině závodu si s přehledem pohlídala svoji další zlatou medaili ve velmi kvalitním čase 6:43,8. Anna Wierzbowska ztratila 2,7s. Pod sedm minut dokázala dnešní závod zajet ještě Radka Novotníková z Lodních sportů Brno, díky čemuž se také v ženské kategorii Česká republika dočkala dvou medailí. Stupně vítězů v závodě European Open žen do 23 let patřily kompletně českým veslařkám, které si tak mezi sebe rozdělily také medaile z Mistrovství ČR do 23 let. Podle očekávání se nejvíce dařilo Anně Šantrůčkové z Hamru, která zajela čas 6:54,7. Na druhém místě skončila Pavlína Flamíková z ČVK Pardubice a pro dvě bronzové medaile si dojela Nikola Kropáčková z Blesku. Vítězka kategorie do 23 let si domů odnesla také stříbro z MČR seniorek, jelikož svůj výsledek vměstnala mezi časy Marušky Jurkové a Radky Novotníkové.

V kategorii lehkých vah se bohužel českým sportovcům mezi první tři prosadit nepodařilo. Velký souboj o evropský triumf se strhl především mezi muži. Patricio Rojas a Jerzy Kowalski se celý závod drželi na dostřel obhájce titulu Martina Gorettiho. Úřadující mistr světa na skifu lehkých vah si však svoji další zlatou medaili pohlídal a jeho konkurenti ze Španělska a Polska se museli spokojit s druhým a třetím místem. Na čtvrtém místě dokončil závod Jiří Šimánek. Český reprezentant díky tomu obhájil titul mistra ČR ve své kategorii. Při vyhlašování jej doplnili Jonáš Friedrich a Jan Šmolík, kteří byli nejrychlejší v kategorii do 23 let. Jonáš Friedrich si tak přišel i pro zlaté medaile za vítězství v závodě European Open a MČR do 23 let. Jan Šmolík byl v obou závodech stříbrný a třetí místa patřila Vojtěchu Málkovi z Pardubic.

Také mezi ženami lehkých vah si všechny medaile mezi sebe rozdělily zahraniční veslařky. Mistryní Evropy se stala Marion Reichardt z Německa před svojí sestrou Johannou. Pro bronzovou medaili doveslovala Portugalka Joana Branco. Český mistrovský titul vybojovala Simona Pašková, která triumfovala v kategorii do 23 let. Veslařka VK Blesk si tak z haly Královka díky skvělému výkonu 7:21,9 odnesla hned tři zlaté medaile. Stala se mistryní ČR seniorek lehkých vah i do 23 let a k tomu zvítězila v soutěži European Open do 23 let. Stříbrná medaile z Mistrovství ČR 2020 patří Monice Novákové, která dojela čtvrtá za vítěznými Němkami a portugalskou veslařkou. Na stupně vítězů se hned třikrát postavila také Barbora Podrazilová. Oddílová kolegyně Simony Paškové vybojovala stříbrné medaile v obou kategoriích do 23 let před další Bleskandou Nikolou Vičíkovou a bronz v hodnocení seniorek.

Kompletní výsledky celého šampionátu si můžete prohlédnout zde.

1. set fotografií od Ondřeje Kroutila si můžete prohlédnout ve fotogalerii

Český veslařský svaz (ČVS) > Českovesluje > Halové veslování > MEZINÁRODNÍ ZÁVODY VE VESLOVÁNÍ NA TRENAŽÉRU > Mistrovství Evropy 2020, Praha > Marie Jurková a Jakub Podrazil se na domácí půdě stali mistry Evropy ve veslování na trenažéru!