Tomáš Gajdušek, Martin Sedlák/ 📷 Zdeněk ŠišmaTomáš Gajdušek, Martin Sedlák/ 📷 Zdeněk Šišma
Samuel Ložek, Martin Bártek/ 📷 Zdeněk ŠišmaSamuel Ložek, Martin Bártek/ 📷 Zdeněk Šišma
Veronika Zámostná/ 📷 Zdeněk ŠišmaVeronika Zámostná/ 📷 Zdeněk Šišma
Veronika Zámostná/ 📷 Zdeněk Šišma
Jiří Ingr/ 📷 Zdeněk ŠišmaJiří Ingr/ 📷 Zdeněk Šišma
Jiří Ingr/ 📷 Zdeněk Šišma

Napínavé souboje přinesly kontrolní závody juniorů, které proběhly v sobotu a v neděli 15.-16. května 2021 v Labe aréně Ústeckého kraje. Mladí veslaři a veslařky s chutí bojovali o místa v juniorském reprezentačním týmu. „S průběhem kontrolních závodů jsem velmi spokojen. Především závody skifařů ukázaly vysokou úroveň širší špičky,“ vyzdvihl výkony skifařů ústřední trenér mládeže Vít Kučera.

Mezi 25 účastníky v závodě skifařů bylo hned několik medailistů z loňského mistrovství Evropy juniorů. Z vítězství se však radoval Jan Čížek. Veslař VK Jordán si přenesl skvělou formu z trenažéru i na vodu. V rozjížďce, ve čtvrtfinále ani v semifinále ještě vítěz kontrolních závodů tolik nedominoval. To nejlepší si však schoval na finále, ve kterém za sebou nechal Adama Šnajdra z VK Smíchov a Jiřího Ingra z Otrokovic. Bronzové medailisty na párové čtyřce z loňského MEJ v Bělehradě. „Byl to můj první závod na nové lodi, tak jsem si zkoušel, co na ní dokážu vydržet a co ne. Také jsem se snažil co nejvíce šetřit síly na finále,“ přiznal táborský veslař, že čtvrté místo v rozjížďce bylo dílem taktiky. Skvělý víkend jihočeského klubu podtrhli čtvrtým a pátým místem Jan Koška s Ondřejem Pecivalem.

Stejně úspěšné jako táborští mladíci byly veslařky Lodních sportů Brno v závodě juniorek, které dojely na prvních dvou místech. Zvítězila Zuzana Pazourková o 4s před Lenkou Studenou. Pro třetí místo si dojela Veronika Zámostná z Hamru. Zuzana Pazourková potvrdila svůj raketový vstup do veslařského světa. Veslovat totiž začala teprve v létě minulého roku a už v zimě na trenažéru ukázala svůj velký potenciál. Stejně jako Jan Čížek přešla k veslu z jiného sportu. Zatímco Honza hrál vodní pólo, Zuzka se věnovala atletice stejně jako olympijská vítězka Mirka Knapková.

V závodě dvojek bez kormidelníka juniorů se finále jela dvě v téměř stejném obsazení. Pouze poslední posádka z finále A byla v druhé jízdě nahrazena první posádkou z finále B. O vítězství se podělily dvě lodě. V prvním finále byla nejrychlejší o více jak 6s dvojice z Přerova Tomáš Gajdušek, Martin Sedlák. Ve druhé jízdě jim o necelou sekundu oplatila úvodní prohru dvojka ČVK Praha Samuel Ložek, Martin Bártek. Po sečtení obou finálových časů se vítězi stali veslaři VK Přerov.

Výběr posádek pro Mistrovství světa juniorů 2021 v Plovdivu a Coupe de la Jeunesse v Ottensheimu bude pokračovat na dalších akcích. Tou první je výcvikový tábor v Račicích, který proběhne 21.-24. května 2021 v Račicích.

Výsledky kontrolních závodů juniorů 2021.

Český veslařský svaz (ČVS) > Repre > Junioři > 2021 > Mladí veslaři bojovali v Račicích o místa v juniorské reprezentaci