Na cestě přes severní Atlantik čeká Milana životní dobrodružství

26.5.2020

Zdroj: instagram milanrowsZdroj: instagram milanrows
Zdroj: instagram milanrows
Zdroj: facebook milanrowsZdroj: facebook milanrows
Zdroj: facebook milanrows
Zdroj: facebook milanrowsZdroj: facebook milanrows
Zdroj: facebook milanrows
Zdroj: instagram milanrowsZdroj: instagram milanrows
Zdroj: instagram milanrows
Zdroj: facebook milanrowsZdroj: facebook milanrows
Zdroj: facebook milanrows
zdroj: irozhlas.czzdroj: irozhlas.cz
zdroj: irozhlas.cz

Rozbouřený oceán, silný vítr, proudy, vlny vysoké až 5 metrů, fyzické i psychické vyčerpání, samota, nedostatek kvalitního spánku a stravy! To vše čeká v následujících měsících Milana Světlíka. Přesto se náchodský rodák pokusí o historický zápis do dějin českého veslování. Jako první Čech, který však již 14 let žije v Americe, chce převeslovat některý z oceánů. „Vždycky jsem chtěl dosáhnout něčeho výjimečného,“ říká Čechoameričan před svojí cestou.  

Dnes před pátou hodinou odpolední středoevropského času odstartuje v New Yorku svoji sóloplavbu, během které se chystá překonat severní Atlantik ze západu na východ pouze pomocí vlastních sil a vesel. Trasa mezi americkým velkoměstem a souostrovím Isles of Scilly ve Velké Británii měří vzdušnou čarou přibližně 3280.54 mil (5,279.51km). Na oceánu se ale těžko drží nejkratší cesta, takže naveslovaných kilometrů bude téměř jistě mnohem více. Do přístavu St. Mary´s Harbour by Milan přesto rád dorazil za 3 až 4 měsíce.  

O náročnosti cesty projektanta z New Yorku svědčí několik statistických údajů. Pouze 14-ti veslařům se podařilo Atlantický oceán tímto směrem překonat. Dvěma dokonce dvakrát. Naopak tři veslaři uspěli až na třetí pokus, když své první dvě cesty museli vzdát. Historie pamatuje celkem 32 neúspěšných pokusů podniknutých 21 veslaři. 3 dobrodruzi se ztratili v moři a nikdy nebyli nalezeni. Milan chce především překonat sám sebe, ale i další věc jej láká: „Byl bych první v historii, kdo vesloval z New Yorku do Anglie, což je pro mě atraktivní."

by však byl první, kdo zvládl trasu z New Yorku do Anglie. „To je pro mě atraktivní," zdůrazňuje.   

Sledovat Milanovu cestu a podpořit jej v jeho snaze můžete na webové stránce milanrows.coma také na facebooku i instagramu.  

Pěkný článek s reportáží je na webu irozhlas.cz.

Pěkné interview v angličtině najdete na této stránce

 

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Na cestě přes severní Atlantik čeká Milana životní dobrodružství

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne


       

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352