Nejlepší čeští veslaři a veslařky včetně Ondřeje Synka změří v sobotu síly v distančním závodě na Vltavě

22.5.2020

Jaroslav Ondrák 1964Jaroslav Ondrák 1964
Jaroslav Ondrák 1964
Milan Suchopár/Foto: archiv Zdeňka Krejzy, koláž LNMilan Suchopár/Foto: archiv Zdeňka Krejzy, koláž LN
Milan Suchopár/Foto: archiv Zdeňka Krejzy, koláž LN

Jedním z prvních sportů, který se vrátí k závodění, je veslování. Po dlouhém čekání způsobeném pandemií koronaviru a s tím souvisejícími vládními opatřeními se již zítra v Praze na Vltavě uskuteční Distanční závod ve skifu o cenu J. Ondráka a ve dvojce bez kormidelníka o cenu M. Suchopára. Po několika letech se tak tento tradiční závod s bohatou historií vrací k jarnímu termínu, a jak bylo dříve dlouhé roky zvykem, otevře veslařskou sezónu!

Přihlášeno je celkem 128 posádek. Od největších hvězd až po klubové závodníky. Diváci se mohou těšit především na všechny tři české veslaře kvalifikované na Olympijské hry v Tokiu. Největším soupeřem pětinásobného mistra světa Ondřeje Synka v boji o prvenství bude jeho kolega z nově složeného dvojskifu Jakub Podrazil. V ženské kategorii jsou největšími favoritkami mistryně Evropy z roku 2017 Lenka AntošováKristýnou Fleissnerovou, které se pro tentokrát stanou rivalkami. Své kamarády přijde podpořit také olympijská vítězka Mirka Topinková: „V sobotu ráda přijdu! To si nesmím nechat ujít – první závod sezóny.“

První loď vyrazí na 6km dlouhou trať se startem i cílem u loděnice VK Slavia Praha pod Jiráskovým mostem a obrátkou v polovině před VK Smíchov v 9:30. Další budou následovat v minutových intervalech. Vypsané jsou kategorie od juniorů po veslaře Masters. Vyhlášení nejlepších ve všech kategoriích se bude konat pouze elektronicky.

Startovní listinu najdete zde. 

Distanční závod ve skifu o cenu J. Ondráka se od roku 1970 jezdí na počest Jaroslava Ondráka. Úspěšný závodník Slavie tragicky zemřel o rok dříve. Vítěz Jarního skulérského závodu Rösslera-Ořovského z roku 1964 byl oblíben u všech kamarádů v oddíle. „A tak jsme se mu složili na pohár, který je věčně putovní. Hezké bylo, že když se to dověděli i jeho další kamarádi, přidali se také,“ objasnil vznik tohoto závodu během jeho 13. ročníku v roce 1982 Ivo Weiss, předseda propagačně-tiskové komise veslařského oddílu Slavie IPS. Díky tomu se v mužském skifu letos pojede již 51. ročník, ženy se střetnou po osmatřicáté.

Distanční závod o cenu M. Suchopára se poprvé v historii pojede na dvojkách bez kormidelníka. Předchozích 32 ročníků se vždy závodilo na čtyřkách. Pořadatelé z Veslařského klubu Slavia Praha se k této změně rozhodli vzhledem k současné situaci. Milan Suchopár byl dalším z veslařů Slavie, který tragicky zahynul. Trojnásobný účastník olympijských her zemřel v roce 1984 ve věku pouhých dvaatřiceti let.  

 

Český veslařský svaz (ČVS) > Závody > Nejlepší čeští veslaři a veslařky včetně Ondřeje Synka změří v sobotu síly v distančním závodě na Vltavě

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne                  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352