📷 Zdeněk Šišma📷 Zdeněk Šišma
📷 Zdeněk Šišma
📷 Vojtěch Málek📷 Vojtěch Málek
📷 Vojtěch Málek

O den později, v sobotu, začaly v Račicích také Kontrolní závody mládeže 2022, do kterých se mladí veslaři a veslařky kvalifikovali stejně jako senioři z mistrovství ČR na dlouhé trati v Hoříně po splnění zimních testů a limitů. Na skifaře a skifařky čekala během dvou dnů porce 3 až 4 závodů, které rozhodly o vývoji jejich letošní sezóny.

V juniorských kategoriích si nejzdatněji vedly Lodní sporty Brno a ČVK Pardubice, které měly ve finálových závodech po třech zástupcích. Vyrovnanější finále předvedli junioři, které pro sebe rozhodl Jakub Sprinzl. Skifař LS Brno o více jak 2 s porazil Ondřeje Pecivala z Tábora, se kterým v loňském roce vybojoval stříbrnou medaili na MEJ v Mnichově. Další účastník loňského evropského juniorského šampionátu, pardubický Tomáš Panchártek, dojel na třetím místě.

Mezi juniorkami si nejlépe vedla Veronika Zámostná a potvrdila tak velmi úspěšný víkend svého klubu. Veslařům Hamru se výborně dařilo také mezi seniory. Vítězka loňských Primátorek na osmiveslici odrazila nápor druhé Terezie Janštové z Pardubic a v přepočtu na procenta podala nejhodnotnější výkon juniorských kontrolek. Na třetím místě dojela Kamila Krpcová z Loun, která tak po mistrovstvích ČR ve sprintu, na trenažéru i na dlouhé trati protáhla svoji sérii umístění na pomyslných stupních vítězů. Na čtvrté místo se protlačila další pardubická veslařka, Natálie Štěrbová, která je věkem ještě dorostenka.

V závodě dvojek bez kormidelníka závodili společně junioři i dorostenci. Pro vítězství si s velkým přehledem dojela dvojice VK Smíchov Filip Hájek, Jakub Pleskač. Na druhé pozici dokončili závod Vojtěch Hoskovec s Janem Patákem z Olomouce. Nejlepší dorostenci David Dvorník, Matyáš Jan Holý dojeli třetí.

O místa v českém reprezentačním týmu pro Závody olympijských nadějí CEFTA, které proběhnou 3. června 2022 v polském městě Kruszwica, bojovali dorostenci a dorostenky. Těsný souboj o prvenství mezi dorostenci vyhrál Jakub Holický z Vajgaru Jindřichův Hradec, jenž o 1,12 s předčil Tadeáše Macháčka z Lysé nad Labem. Pro třetí místo si s pohodlným náskokem dovesloval Matěj Smejkal z Berouna. Finále dorostenek ovládly skifařky z Olomouce v pořadí Eva Slepičková, Michaela Uličná. Pro třetí místo si dojela Veronika Vachková z Roudnice nad Labem.