Paráda! Dvě zlata z juniorského MS a k tomu jeden bronz

12.8.2018

Foto Ondřej KroutilFoto Ondřej Kroutil
Foto Ondřej Kroutil
Foto Ondřej KroutilFoto Ondřej Kroutil
Foto Ondřej Kroutil
Foto Ondřej KroutilFoto Ondřej Kroutil
Foto Ondřej Kroutil
Foto Ondřej KroutilFoto Ondřej Kroutil
Foto Ondřej Kroutil
Foto Ondřej KroutilFoto Ondřej Kroutil
Foto Ondřej Kroutil
Foto Ondřej KroutilFoto Ondřej Kroutil
Foto Ondřej Kroutil

Čeští junioři zazářili na domácím Mistrovství světa juniorů! Sedm finálových účastí přineslo našemu týmu celkem tři medaile, dvě zlaté a jednu bronzovou, čímž vyrovnali bilanci z Rotterdamu 2016. V hodnocení národů skončila pořadatelská země na čtvrtém místě společně s Rumunskem. Lepší bilanci medailí měly jen veslařské velmoci jako USA, Itálie a Velká Británie.

Medailovou sbírku začala plnit jako první párová čtyřka juniorů. Sestava Václav Baldrián, Tomáš Šišma, Radim Hladík a Marek Řehořek vyrovnala ve finále účty s britskou lodí, jež je předjela v rozjížďce. Svěřenci Jana Navrátila do finále skvěle odstartovali a vypracovali si mírný náskok, který dovezli až do cíle. Potvrdili tak, že jsou právem držiteli nejlepšího světového času, kterým se do historických tabulek zapsali ve včerejším semifinále. Po dvou letech je tak opět nejlepší juniorská párovka z Česka.

Druhou, trochu nečekanou, medaili přidal dvojskif juniorů. Jakub Kyncl s Janem Vackem po celou dobu šampionátu předváděli skvělé výkony. Suverénně vyhráli rozjížďku i čtvrtfinále. Ve včerejším semifinále předvedli touhu vítězit a těsně předjeli Němce, i když by jim k postupu stačilo i druhé místo. V dnešním finále v první polovině závodu ujeli zbytku startovního pole společně s Němci a Řeky. Brzy nebylo téměř pochyb, že si jedou pro medaili. Otázkou bylo jen, jaká bude. Honza s Jakubem nakonec projeli cílem na třetím místě s dostatečným náskokem na čtvrté Italy. Pro teprve šestnáctiletého a sedmnáctiletého veslaře to je fantastický úspěch!

Medailovou žeň vyšperkovala osmiveslice dívek. Děvčata navázala na své předchůdkyně a česká osma juniorek tak potřetí v řadě vyhrála zlatou medaili na juniorském mistrovství světa. Loď vedená trenérským duem Iva Uhlová, Jakub Litera si rozhodující náskok vypracovala na prvních 500m a suverénně mířila za triumfem. Českým veslařkám se v závěru závodu podařilo odrazit útok dotírajících Američanek a zaslouženě si dojely pro zlaté medaile. Podruhé za sebou se podařilo zvítězit strokyni Valentýně Kolářové a Marii Štefkové. Letos je v lodi doplnily Barbora Mátlová, Emma Benýšková, Kateřina Pivková, Zuzana Štěpánková, Nikola Kropáčková, Barbora Kárová a kormidelnice Lucie Nováková.

Kopec smůly si vybrala párová čtyřka děvčat. Favorizovaná česká posádka v posledních metrech ztratila bronzovou medaili v souboji s Holanďankami. Letošní mistryně Evropy Josefína Lázničková, Anna Šantrůčková, Michal Pospíšilová, Eliška Podrazilová myslely na metu nejvyšší. Finálový závod jim však nevyšel podle představ a zbylo na ně tak čtvrté místo, které je ale ve světové konkurenci také moc pěkné.

Čtyřka bez kormidelníka Aleš Pospíšil, Marek Diblík, Vlastimil Dědek, Dalibor Neděla dlouho bojovala o medaili, když jela těsně za italskou posádkou na čtvrtém místě. Ve druhé polovině trati však chlapcům začaly docházet síly a nakonec projeli cílem na pátém místě.

Obě čtyřky s kormidelníkem skončily na tomto juniorském MS na šestém místě. Obě však po odlišném průběhu závodu. Zatímco kluci Vojtěch Zmek, Albert Čekal, Tomáš Hujňák, Daniel Nosek s kormidelníkem Romanem Svobodou se dlouho rvali se soupeři a bojovali o medaili, děvčatům zbyly oči pro pláč. Ještě před polovinou trati se jim utrhlo kormidlo a s neovladatelnou lodí najely na břeh. Do cíle sice nakonec posádka Ellen Michaeli, Natálie Chourová, Sarah Erika Pechová, Barbora Podrazilová a kormidelnice Lucie Nováková dojela, ale s velkou ztrátou na všechny soupeřky. Na břehu tak tekly slzičky.  

V ranních finále B zvítězil Gabriel Mahler a vybojoval tak sedmé místoobrovské konkurenci skifařů. Osmiveslice juniorů kormidlovaná Sofií Šumanovou dojela na třetím místě, když se jí podařilo udolat Francouze. Celkově tak tato posádka bere 9. místo.

Krásné fotky najdete ve fotogalerii MSJ.

Rozsáhlejší článek článek najdete na webu RowingRačice.

 

Český veslařský svaz (ČVS) > Repre > Junioři > 2018 > MSJ 2018 - Račice > Novinky > Paráda! Dvě zlata z juniorského MS a k tomu jeden bronz

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352