Proboha, proč jste si vybrali UPOL?

11.1.2018

Pravda, může se to zdát jako trochu riskantní krok, ale my si za ním stojíme. Tým, který se na Univerzitě v Olomouci, tedy konkrétně na jejich Fakultě tělesné kultury (UPOL), věnuje publikační činnosti, je složený z opravdových nadšených a velmi pozitivních odborníků. Ze stejných, kteří právě pracují na metodice pro Labskou akademii veslování. A právě proto, že jsme si pro zpracování materiálu pro naši akademii vybrali odborníky z řad veslařů, tedy Danielu Nacházelovou, Tomáše Macase a Přemysla Panušku, zvolili jsme právě UPOL.  Jejich diagnostické centrum Baluo je špičkovým zařízením ojedinělým v naší republice i za hranicemi. Pravidelně sem na soustředění přijíždí řada vrcholových klubů z různých sportovních odvětví od fotbalu přes hokej až ke kanoistice na divoké vodě.

I přes to všechno pořád může být pro veslaře a veslařskou odbornou i širokou veřejnost tohle spojení překvapivé. Vždyť na fakultě nemají veslaře. Zeptali jsme se tedy veslařských mágů na jejich názor. 


Jako první reakce od Daniely Nacházelové:
1. Proboha, proč jste si vybrali UPOL?
Je to jediná česká univerzita v žebříčku 150 sportovních evropských univerzit, pravidelně publikuje a buduje si jméno na mezinárodní scéně.  UPOL je v tomto směru daleko například před FTVS UK.
2. Komu byste Vy zadali tvorbu nové metodiky (bez ohledu na to, že víte, kdo ji teď vytváří)?
Současný tým je mixem těch nejlepších, kteří mají v novém směru sportovního vzdělávání, co nabídnout. Moc si vážíme spolupráce každého člena.
2.Překvapilo Vás, že novou metodiku vytváří právě UPOL? Jaký byl vás první dojem?
Výběru UPOLu předcházel výběr ze 4 univerzit, UPOL vyhrál na celé čáře. Ostatní univerzity nám v tu chvíli zkrátka nestačily.
3. Po workshopech, analýze, návštěvě diagnostického centra -  jak teď hodnotíte tým z Upolu a jeho přínos pro veslařské prostředí?
Neskutečně profesionální, říkám jim "Američani Východu" a náš sport obohatí o poznatky z jiných sportů.
4. Je UPOL něčím exkluzivní v porovnání s FTVS?
Ve všem: v přístupu, znalostech, zázemí...
5. Chybí podle Vás něco UPOLu?
Pro Pražáky to bude to, že není v Praze, ale na Moravě. Ale cesta tam trvá necelé 2 hodiny vlakem a 15 minut tramvají číslo 7. Kolikrát přejet Prahu z jedné strany na druhou trvá delší dobu. Ale lidé jezdí na UPOL z celého světa, proto i veslaři zvládnou 2 hodiny cesty.

Podobně reagoval i Tomáš Macas z pardubické univerzity. Při návštěvě diagnostického centra ho nadchly možnosti, které se tu pro metodiku a testování veslařů nabízejí. 

1. UPOL nám nabídl nejlepší podmínky ze všech tří univerzit, které projevily zájem. A čistě mezi námi, FTVS například zájem vůbec neměla. 
2. Mne to překvapilo, protože veslování na UPOLu jako sport nemá tradici. Můj prvotní dojem byl mnohem víc než pozitivní.
3. Tým je perfektní a důležité je, že má podporu vedení fakulty. Diagnostické centrum je nejnovější v ČR a domnívám se že i nejlepší.
4. Ano, rozhodně v přístupu i v zázemí. é
5. V tuto chvíli mne nic zásadního nenapadá. Jediná věc, která by mohla někoho napadnout, že na fakultě nepracuje žádný veslař, ale to já považuji spíše za výhodu, protože tým není ovlivněn současnými stereotypy. 

Daniela Nacházelová bývalá reprezentantka ve veslování, mistryně světa do 23 let, trenérka a členka Craftsbury Sculling Centre USA.

Tomáš Macas veslař a dlouholetý pedagog na katedře tělovýchovy a sportu na Univerzitě Pardubice, člen komise pro veslování České asociace univerzitního sportu.

Český veslařský svaz (ČVS) > Trénink > Labská akademie veslování > Proboha, proč jste si vybrali UPOL?

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352