Sedm českých lodí bude v Poznani bojovat o evropské medaile

8.10.2020

📷 Lucie Kroupová/FotoLucie📷 Lucie Kroupová/FotoLucie
📷 Lucie Kroupová/FotoLucie
Soubor:
2020echpoznanprovisionaltimetable_d.5280920_1_neutral.pdf
Popis:
Předběžný časový program
Formát:
pdf
Velikost:
82kB
Soubor:
row-------------------------------_c30b.pdf
Popis:
Počet přihlášených posádek
Formát:
pdf
Velikost:
318kB
📷 Lucie Kroupová/FotoLucie📷 Lucie Kroupová/FotoLucie
📷 Lucie Kroupová/FotoLucie
📷 Lucie Kroupová/FotoLucie📷 Lucie Kroupová/FotoLucie
📷 Lucie Kroupová/FotoLucie
📷 Lucie Kroupová/FotoLucie📷 Lucie Kroupová/FotoLucie
📷 Lucie Kroupová/FotoLucie
📷 Lucie Kroupová/FotoLucie📷 Lucie Kroupová/FotoLucie
📷 Lucie Kroupová/FotoLucie
📷 Detlev Seyb📷 Detlev Seyb
📷 Detlev Seyb
📷 Lucie Kroupová/FotoLucie📷 Lucie Kroupová/FotoLucie
📷 Lucie Kroupová/FotoLucie

Páteční rozjížďky zahájí Mistrovství Evropy 2020, které bude pro seniorské veslaře vrcholem letošní sezóny poznamenané pandemií Covid-19. Šampionátu v polské Poznani se zúčastní více jak 570 závodníků z 31 evropských zemí. Český veslařský svaz nominoval sedm posádek. Naše výprava oproti původním plánům doznala několika výrazných změn. Nejcitelnější absencí je neúčast Ondřeje Synka. Trojnásobný olympijský medailista plánoval start na dvojskifu s Jakubem Podrazilem. Bolesti zad jej však na delší dobu vyřadily z tréninku, proto se rozhodl ukončit sezónu a na ME nestartovat. Jakub Podrazil tak po dlouhých 10 letech bude na vrcholné akci závodit na skifu. Naposledy skončil v roce 2010 na mistrovství světa juniorů v Račicích pátý.

Na jezeře Malta se nepředstaví ani párová čtyřka mužů, jejíž členy bohužel Covid-19 zasáhl. Zdravotní problémy vyřadily ze hry také Jiřího Šimánka, který stejně jako v předchozích letech měl závodit na dvojskifu lehkých vah společně s Miroslavem Vraštilem.

„Po problémech kolem koronaviru a zdravotních potížích Ondry Synka a Jiřího Šimánka směřuje největší očekávání logicky na ženský dvojskif,“ vidí reprezentační trenér Jakub Makovička největší medailovou naději v Lence Antošové s Kristýnou Fleissnerovou. Mistryně Evropy 2017 se připravují na odložené olympijské hry v Tokiu. V Poznani by tak rády prodaly svoji dobrou formu. „Vnímám, že již trénuji vyspělé veslařky,“ s úsměvem chválil pokrok svých svěřenkyň Josef Lukš, který se od roku 2012 kvalifikoval s ženskými dvojskify na troje olympijské hry po sobě. Velké naděje vkládá reprezentační trenér Jakub Makovička také do čtyřky bez kormidelníka žen: „Těším se rovněž na premiéru čtyřky žen, i když nám v této posádce místo Anny Šantrůčkové jede náhradnice Kateřina Hartmanová.“  V sestavě Luboše Ondráčka sedí medailistky z mistrovství světa juniorů nebo ME do 23 let. Nově složená posádka se bohužel také musela srovnat s jednou vynucenou změnou. Loňskou juniorskou mistryni světa Annu Šantrůčkovou nahradila Kateřina Hartmanová. Tu doplní Pavlína Flamíková, Radka Novotníková a Nikola Kropáčková.

Pod vedením zkušeného Sergeje Krutyakova, který se po delší době objeví na velké mezinárodní akci, pojedou čtyřku bez kormidelníka také muži. V konkurenci 13 posádek se pokusí prosadit čtveřice Vojtěch Řimák, Petr Ouředníček, Jakub Paroulek a Antonín Mařík.

Zbylé tři české posádky startují v kategorii lehkých vah. Jan Cincibuch se pokusí navázat na stříbrnou medaili, kterou již letos vybojoval na ME do 23 let. V Poznani pravděpodobně zažije derniéru mezi veslaři s maximální váhou 72,5kg. Od příští sezóny by se chtěl začít prosazovat mezi „těžkými“ závodníky. Sedmé místo z roku 2019 jede do Polska vylepšit Kristýna Neuhortová na skifu lehkých vah. Mezinárodní premiéru si odbude druhá posádka Josefa Lukše. Monika Nováková se Zuzanou Valsovou prvně absolvují velké mezinárodní závody společně na dvojskifu LV. „Křest ohněm” proběhne pro lehkou skifařku Kristýnu Neuhortovou, lehký dvojskif žen M. Novákovou, Z. Valsovou a čtyřku mužů,“ uvedl Jakub Makovička.

Před odjezdem všichni závodníci a členové výpravy podstoupili test na koronavirus s negativními výsledky. Nyní před sebou mají nelehký úkol. Od roku 2007, kdy se obnovilo pořádání evropských šampionátů, se naši veslaři nikdy nevrátili bez medaile. Minulý rok vybojovala bronzovou medaili Mirka Topinková na skifu. „Každé posádce přeji mnoho štěstí. Toto ME beru svým způsobem jako odměnu za celou letošní “zvláštní” sezónu... Je divné si uvědomit, že někteří závodníci trénují 12 měsíců bez jediného mezinárodního startu... Držte nám palce!:)“ shrnul na závěr Jakub Makovička.

Přehlednou nominaci českého výběru najdete zde.   

Český veslařský svaz (ČVS) > Reprezentace > Senioři > 2020 > ME 2020 Poznaň > Novinky > Sedm českých lodí bude v Poznani bojovat o evropské medaile

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne                  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352