Tři české lodě ve finále Mistrovství světa do 23 let v Račicích

9.7.2021

📷 Ondřej Kroutil📷 Ondřej Kroutil
📷 Ondřej Kroutil
📷 Ondřej Kroutil📷 Ondřej Kroutil
📷 Ondřej Kroutil
📷 Ondřej Kroutil📷 Ondřej Kroutil
📷 Ondřej Kroutil
📷 Ondřej Kroutil📷 Ondřej Kroutil
📷 Ondřej Kroutil
📷 Ondřej Kroutil📷 Ondřej Kroutil
📷 Ondřej Kroutil
📷 Ondřej Kroutil📷 Ondřej Kroutil
📷 Ondřej Kroutil

Mistrovství světa do 23 let 2021 v Račicích se přehouplo do druhé poloviny. Dnes byly na programu opravné jízdy a semifinále. A českým posádkám se dařilo výborně.

Párová čtyřka žen a osmiveslice mužů si vybojovaly účast v boji o medaile. Čtveřice Valentýna Solařová, Zuzana Štěpánková, Michala Pospíšilová, Simona Pašková se v semifinálovém závodě potkala s loděmi Švýcarska, Ruska, Estonska a zámořskými posádkami Kanady a USA. Svěřenkyně Přemysla Panušky se celý závod pohybovaly na postupových pozicích a za metou 1000m začaly svůj náskok na posádky jedoucí ve druhé polovině startovního pole výrazně navyšovat, takže o jejich postupu mezi nejlepší šestici nebylo pochyb. Cílem projela naše veslařky za Švýcarskem a Ruskem na třetím místě s pohodlným náskokem 7,5s na čtvrté Kanaďanky. Finále je čeká zítra v 17:00.

Do finále se po výborném výkonu probojovala také mužská osmiveslice, která v opravné jízdě obsadila 2. místo Osma ve složení Václav Baldrián, Ruslan Vikol, Matouš Dočekal, Jan Vacek, Štěpán Keller, Marek Diblík, Tomáš Zobal, Jakub Kyncl a kormidelnice Barbora Zelenková zajela si v povětru výrazně vylepšila svůj nejlepší čas a 5:30,70 nestačilo jen vítěznou posádku Nizozemska. „Naším dnešním cílem byl postup do finále A a jsme moc rádi, že jsme to dokázali splnit. Ačkoliv nám na první pětistovce trochu cukly lodě Francie a Holandska, podařilo se nám zařadit kvalitní dráhovku a vytáhnout se za pomoci nástupů až na špičku závodu. V závěru už foukal opravdu silný vítr, tak jsme se hlavně snažili neudělat technickou chybu, která by nás mohla stát postup,“ popsal průběh závodu Tomáš Zobal, který byl členem osmiveslice do 23 let také v loňském roce. „Teď máme celý zítřek na regeneraci a v neděli se půjdeme s chladnou hlavou porvat o co nejlepší výsledek ve finále A!“ těší se Tomáš na nedělní vrchol světového šampionátu do 23 let, který odstartuje v 13:40.  

Obě lodě se tak připojily ke čtyřce bez kormidelníka žen, která měla vzhledem k menšímu počtu přihlášených posádek účast ve finále jistou již na samém začátku mistrovství světa. Sestava Kateřina Hartmanová, Josefína Lázničková, Natálie Chourová, Alžběta Zavadilová s Barborou Matoušovou na kormidle tak ve čtvrtek jela jen závod o dráhu, ve kterém si ale vedla velmi dobře. Do závodu vstoupila česká loď neohroženě a v úvodu se vyhřívala na špici startovního pole. V prostřední části však začala trochu ztrácet a propadla se na čtvrté místo. V závěru však svěřenkyně Petra Blechy a Anny Mackové vydolovaly poslední zbytky sil a vrátily se na medailové pozice! Loď Rumunska odsunuly na čtvrté místo o pouhé 0,04 s. Zítřejší finále, které začne v 15:05, slibuje napínavou podívanou!

Další čtyři české posádky budou o finále bojovat teprve zítra. Párová čtyřka mužů vstoupila do světového šampionátu včera prvenstvím v rozjížďce. Čtveřice Daniel Nosek, Tomáš Šišma, Dalibor Neděla, Filip Zima zvítězila s velkým přehledem a potvrdila, že patří k jedněm z favoritů mistrovství světa. Filip Zima s Tomášem Šišmou jsou úřadujícími evropskými šampiony do 23 let na párovce a rádi by přidali také světovou medaili. Další krok k splnění svého cíle mohou udělat v zítřejším semifinále, ve kterém je v pravé poledne čekají lodě Norska, Argentiny, Itálie, Francie a Litvy.

Semifinálové závody zítra čekají také obě české skifařky, které vede Tomáš Kacovský. Veronika Činková dojela na potřebném třetím místě, když za sebou s bezpečným náskokem nechala severoevropské trio. Semifinále skifařku lehkých vah čeká zítra v 10:57. Anna Šantrůčková potřebovala k postupu mezi nejlepší dvanáctku dojet nejhůře druhá, což se veslařce z Hamru bez větších problémů podařilo. O svém úspěchu rozhodla již v první polovině trati, kdy si vytvořila dostatečný náskok na třetí Estonku. V druhém kilometru svůj náskok ještě zvýraznila a cílem projela na druhé pozici za vítěznou reprezentantkou Velké Británie. Do semifinále odstartuje zítra v 12:42.

Mezi obě skifařky vměstná svůj semifinálový boj také čtyřka bez kormidelníka mužů Vít Baldinus, Adam Kulhánek, Aleš Pospíšil a Jan Chládek, které se v opravné jízdě dařilo mnohem lépe než v úvodní rozjížďce. Druhé místo stačilo k poklidnému postupu.

Víkendový program Mistrovství světa do 23 let 2021 v Račicích je možné sledovat v živých přenosech nejen na worldrowing.com, ale také na HbbTV programu ČT sport.

Více z fotografií z celého světového šampionátu do 23 let v Račicích od různých autorů je možné najít ve fotogalerii

Sobotní program českých posádek

BLM1x10:10 FCKSASRBCZE TUNPANAZE
BM2- 10:15  FC SLORSAUZBUSACZE  
BLW1x10:57  SA/B USAGERITANED IRLCZE
BM4- 11:53  SA/B ESP SUI BLR CAN GER CZE 
BM4x 12:00  SA/B NOR ARG ITA CZE FRA LTU 
BW1x 12:42 SA/B USAITA RSA GER IRL CZE 
BLM2- 14:30 FB MEX SRB AUTCZE  MDA  
BW2-14:35 FBCZE UKRLTUDENAUT 
BLM4x14:45 FBUKRHUNDENCZE   
BW4+ 15:05 FA UKR ROU GER ITA CZE USA
BW4x  17:00  FA  CZE  RUS  SUI GER ITA ROU 
Český veslařský svaz (ČVS) > Závody > Mistrovství světa ve veslování do 23 let 2021 > Novinky > Tři české lodě ve finále Mistrovství světa do 23 let v Račicích

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne          

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352