Tým Nového Zélandu zářil na slavné regatě v Henley

9.7.2019

Foto: Rowing CelebrationFoto: Rowing Celebration
Foto: Rowing Celebration

V britském městečku Henley proběhla minulý týden neznámější veslařská regata na světě. Kolem 2112m dlouhé trati se každoročně sejde stovky tisíc diváků. V nejvíce vytížené dny sleduje dění přímo na místě přes 100 000 fanoušků. Tento závod není pouze sportovní akcí, ale také významnou společenskou událostí. Legendární Henley Royal Regatta se koná od roku 1839 a triumf v tomto závodě je pro některé Brity dokonce více než olympijská medaile. Proto určitě stojí za zmínku, že naše nejúspěšnější veslařka Mirka Topinková zdejší závod na skifu vyhrála již pětkrát. Letošní ročník veslařského svátku se bohužel musel obejít bez české účasti.

Plné břehy diváků kolem řeky Temže si ale mohly užít veslařské hvězdy z celého světa, které závodily loď proti lodi. Nejvíce se dařilo reprezentantům Nového Zélandu, kteří ovládli hned pět disciplín hlavního programu. Finálové závody osmiveslic žen i mužů byly záležitostí Nového Zélandu a Velké Británie. Na rozdíl od druhého kola světového poháru v Poznani, kde byli v obou kategoriích úspěšnější Britové, na domácí vodě v Henley svým novozélandským soupeřům nestačili. Ve vítězné mužské osmiveslici se představili také dva olympijští vítězové z menších posádek, Mahé Drysdale s Hamishem Bondem. Dvojnásobný olympijský vítěz Drysdale tak přidal další vítězství k předchozím šesti, které v Henley vybojoval na skifu. Letos se mu na skifu nepodařilo postoupit do semifinále.  

Mezi skifaři byl letos v Henley nejrychlejší Oliver Zeidler. Úřadující mistr Evropy porazil ve finále svého nizozemského soupeře Guillame Krommenhoeka zcela jasně o pět délek lodi a poprvé v kariéře získal trofej pro vítěze The Diamond Challenge Sculls. Skifařské finále žen nabídlo souboj vítězek dvou úvodních kol letošního světového poháru. Emma Twigg i Lisa Scheenaard už dříve poznaly i pocit vítězství na regatě v Henley. Tentokrát byla rychlejší Emma Twigg z Nového Zélandu, která se vrací k veslování po dlouhé závodní pauze, a připsala si druhé vítězství ve slavném závodě. Poprvé se jí zde podařilo vyhrát v roce 2009.

Také dvojskif a dvojka bez kormidelníka žen se staly kořistí reprezentantek Nového Zélandu. Jak dvojskif Olivia Loe - Brooke Donoghue, tak dvojka Kerri Gowler a Grace Prendergast si ve finále musely poradit se soupeřkami z Číny a navázaly na své vítězství v II. kole světového poháru v Poznani. Kerri Gowler a Grace Prendergast se navíc podílely také na vítězství novozélandské osmiveslice. Připsaly si tak druhý triumf během jediného dne. Tým Číny však nemusel smutnit. Vytoužené vítězství získala párová čtyřka žen a vybojovala tak historicky první výhru pro některou z asijských zemí v Henley. Tým Číny v současnosti trénuje britský kouč Paul Thompson a sportovním ředitelem je pětinásobný olympijský vítěz Steve Redgrave.

O nový traťový rekord se postaral britský mužský dvojskif. John Collins s Graeme Thomasem odolali drtivému finiši soupeřů z Nového Zélandu, což vedlo k přepsání historického času.

Velké množství fotografií z letošního ročníku Henley Royal Regatta najdete na stránce Rowing Celebration.

Kompletní výsledky zde

 

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Tým Nového Zélandu zářil na slavné regatě v Henley

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne


       

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352