Václav Pazderka slaví životní jubileum. Gratulujeme!

26.9.2015

Třikrát Václav Pazderka (Foto Zdeněk Žaba)Třikrát Václav Pazderka (Foto Zdeněk Žaba)
Třikrát Václav Pazderka (Foto Zdeněk Žaba)

Václav Pazderka vychoval ve VK Slavia Děčín řadu úspěšných veslařů. Jako reprezentační trenér přivedl dvojskif Jitka Antošová, Gabriela Vařeková k titulům mistryň světa v juniorské kategorii i v kategorii U23. Nyní slaví 85. narozeniny.

„Václav je původem Jihočech. Narodil se v roce 1930 ve Veselé nad Lužnicí, v kraji řek a rybníků, takže se z něho brzy stal vodomil,“ začíná vyprávět jeho bratr Stanislav. Když se Pazderkovi přestěhovali do Jindřichova Hradce, Václav zde kromě řeky Nežárky objevil i rybník Vajgar. Často na něm jezdil na kajaku, který otec postavil pro oba syny. Bohatě využíval jak zdejší koupaliště, tak loděnici společnou pro kanoisty i pro veslaře. Asi právě tady poprvé spatřil veslařské lodě. V dorosteneckém věku poprvé do jedné z nich usedl. Vedle toho v zimě bruslil a začal i s hokejem.

Když mu v době německé okupace bylo znemožněno studium, nastoupil do učení na strojního zámečníka. Jeho spolužákem byl také další známý veslař Miroslav Strejček. Po válce se rodina přestěhovala do Děčína, kde Václav nastoupil na průmyslovku. A tenkrát se i se svým bratem přihlásil i do veslařského oddílu Slavie. Svůj první závod jel v roce 1946 na čtyřce s kormidelníkem.

Po absolvování Dělostřelecko-technické akademie v Martině byl v roce 1956 umístěn k vojenskému pluku v Lounech, kde hned vyhledal veslařský oddíl. Zapojil se i organizačně, a pomohl tak skomírajícímu klubu k životu. V roce 1963 ukončil v hodnosti majora službu v armádě a vrátil se do Děčína. Učil na odborném učilišti v Křešicích a opět se zapojil do sportu. Jeho syn Radan byl výborným lyžařem a později i veslařem, také jeho manželka startovala za děčínský klub na veslařských závodech.

Stanislav Pazderka na závěr bilancuje: „Z jeho dalších aktivit lze vyzdvihnout postavení první umělé sjezdařské dráhy na Popovickém vrchu. Jako veslařský trenér se postaral se o mnoho úspěchů svých svěřenců... Jmenujme sourozence Štolbovy, sestry Antošovy, Sypeně, Koška, bratry Slavíky, Keila, Rusnáka, Vopata, Zittu, Záběhlíka, Ledvinku, Hrodka, Kubáta, Kavalíra a mnohé další. Poslední léta byl i správcem loděnice v Račicích. Svoji trenérskou kariéru předal v roce 2012 nastávající děčínské generaci trenérů.“ 

Václavu Pazderkovi přejeme k životnímu jubileu především zdraví a životní pohodu!

(Text Zdeněk Paroulek)

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Václav Pazderka slaví životní jubileum. Gratulujeme!

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne


 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352